• Start
  • Wiadomości
  • Liturgia Triduum Paschalnego: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota - na gdansk.pl

Liturgia Triduum Paschalnego: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota - oglądaj na gdansk.pl

Uroczystości kościelne bez udziału wiernych - to jeden ze skutków epidemii koronawirusa. Jak uczestniczyć w liturgii trzech dni, które są najważniejsze dla chrześcijan? Zachęcamy do obejrzenia transmisji na żywo, jakie przeprowadzi nasz portal z wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej, wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej i wielkosobotniej mszy Wigilii Paschalnej.
09.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym roku z powodu epidemii koronawirusa w Wielki Piątek nie może się odbyć uliczne Misterium Męki Pańskiej, które ma w Gdańsku kilkunastoletnią tradycję i co roku przyciąga tysiące uczestników
W tym roku z powodu epidemii koronawirusa w Wielki Piątek nie może się odbyć uliczne Misterium Męki Pańskiej, które ma w Gdańsku kilkunastoletnią tradycję i co roku przyciąga tysiące uczestników. Zdjęcie wykonane 2016 roku, u zbiegu ul. Tkackiej i Piwnej, przy Wielkiej Zbrojowni
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dyspensę od osobistego udziału w uroczystościach wprowadziły władze kościelne ze względu na zagrożenie zdrowia i życia wiernych w czasie epidemii koronawirusa. Zrezygnowano także z niektórych obrzędów, w tym ze święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. 


Katolicy i koronawirus. Archidiecezja Gdańska: Triduum Paschalne bez udziału wiernych

Biskupi zachęcają do uczestnictwa w uroczystościach kościelnych za pośrednictwem mediów. Tak było już w trakcie Wielkiego Postu. Wydawca naszego portalu - Gdańskie Centrum Multimedialne - odpowiedział na społeczne zapotrzebowanie, przeprowadzając transmisje z mszy świętych niedzielnych, odprawionych przez ks. Krzysztofa Niedałtowskiego w kościele św. Jana w Gdańsku. Sygnał wideo został udostępniony za darmo wszystkim zainteresowanym mediom. Nasze transmisje spotkały się z dużym zainteresowaniem.

  • Niedziela, 15 marca: msza św. miała prawie 58 tys. odbiorców (43,8 tys na gdansk.pl i 14 tys. na portalu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pomorskie.eu).
  • Niedziela, 22 marca: prawie 28 tys. odbiorców (18,2 tys. na gdansk.pl i 9,4 tys. pomorskie.eu)
  • Niedziela, 29 marca: ponad 18 tys. odbiorców (12,8 tys. na gdansk.pl i 5,5 tys. pomorskie.eu)
  • Niedziela Palmowa, 5 kwietnia: prawie 46 tys. odbiorców (40 tys. na gdansk.pl i 5,7 tys pomorskie.eu)

Ponadto we wtorek, 7 kwietnia, przeprowadziliśmy transmisję z mszy pogrzebowej śp. Macieja Kosycarza. Obejrzało ją łącznie ponad 45 tys. odbiorców (29,5 tys. na gdansk.pl, a także 10,1 tys. na portalu Dziennika Bałtyckiego i 5,5 tys. pomorskie.eu).

 

Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku - transmitujemy 

Epidemia nasila się, obostrzenia pozostają w mocy. Dlatego w tym roku Gdańskie Centrum Multimedialne jako wydawca portalu gdansk.pl przeprowadzi też transmisje z liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, a także z Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego - pierwszego dnia Wielkanocy. 

 

  • Wielki Czwartek, 9 kwietnia - Msza Wieczerzy Pańskiej, godz. 19.30 (z kościoła św. Jana, odprawiana wspólnie przez duszpasterza środowisk twórczych w Gdańsku ks. Krzysztofa Niedałtowskiego i przeora klasztoru dominikanów, o. Michała Oska)

 

  • Wielki Piątek, 10 kwietnia - Liturgia Męki Pańskiej, godz. 19.30 (z kościoła św. Mikołaja, o. Michał Osek i ks. Krzysztof Niedałtowski)

 

  • Wielka Sobota, 11 kwietnia - Msza Wigilii Paschalnej, godz. 21.00  (z kościoła św. Mikołaja, o. Michał Osek i ks. Krzysztof Niedałtowski)

 

  • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 12 kwietnia - msza św. Wielkanocna, godz. 12.00 (z kościoła św. Jana)

 

Również te transmisje Gdańskie Centrum Multimedialne udostępni za darmo zainteresowanym redakcjom i mediom społecznościowym. Kontakt mailowy: wyhowski@gdansk.pl

Są to najważniejsze dni w roku w kalendarzu katolików i protestantów. 

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, jednocześnie kończy okres Wielkiego Postu. Jest to pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Dzień Męki Pańskiej w Wielki Piątek - stanowi pamiątką męczeństwa i śmierci Chrystusa na krzyżu. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych, które symbolizują miłość zwyciężającą na krzyżu. Nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w chrześcijańskim kalendarzu, gdy nie odprawia się mszy św. a jedynie uroczystą liturgię. 

Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę - dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Wielka Sobota jest drugim dniem w chrześcijańskim kalendarzu, gdy nie odprawia się mszy św. Możliwe jest to dopiero po zapadnięciu zmroku - i wówczas odbywa się wieczorna msza św. Zmartwychwstania Pańskiego, stanowiąca wstęp do świąt Wielkanocnych, które trwają przez następne dwa dni (niedziela i poniedziałek).

Wyznawcy prawosławia zgodnie ze swoją tradycją obchodzą Wielkanoc dwa tygodnie później. 

TV

Każdy może pomóc