Raport o samobójstwach najmłodszych - ratujmy nasze dzieci. Rozmowa z psycholożką 

Fundacja GrowSPACE drugi rok z rzędu opublikowała raport, z którego wynika że województwo pomorskie jest w czołówce prób samobójczych dzieci i młodzieży. Z Pauliną Filipowicz, psycholożką i aktywistką z Fundacji GrowSPACE o przyczynach i możliwościach poprawy tej sytuacji rozmawia Agnieszka Michajłow w programie Jestem z Gdańska.
31.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
DobraPaulina
Nz. Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka Fundacji GrowSPACE
brak autora

W styczniu 2023 roku Fundacja GrowSPACE opublikowała raport dotyczący podjętych prób samobójczych i samobójstw dzieci i młodzieży w Polsce. W 2023 roku na Pomorzu takich prób było 406, osiem zakończonych śmiercią. Następny był Śląsk - 295 przypadków, potem województwo łódzkie - 219 przypadków.

Trzeba mówić o kryzysach psychologicznych dzieci i młodzieży

- Te statystyki są dramatyczne dla Polski i druzgocące dla Pomorza - powiedziała redaktor Agnieszka Michajłow. - Czy dane dotyczące prób samobójczych i samobójstw są ogólnodostępne? 

Ponad 400 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży na Pomorzu. Gdańsk stawia na wsparcie i edukację 

- Te dane za parę tygodni będą oficjalne i publiczne - powiedziała Paulina Filipowicz. - To jest ważna kwestia, czy są dostępne i jak bardzo są dostępne, bo przeciętna osoba na pewno nie szuka takich informacji, więc nie ma też takiej świadomości społecznej. Dlatego ważne, aby takie informacje upubliczniać i rozpowszechniać, ważne żeby mówić o kryzysach psychologicznych, suicydalnych, bo w ten sposób zwiększamy świadomość społeczną. To jest swego rodzaju psychoedukacja, jak sobie radzić z kryzysami suicydalnymi, a to nie są łatwe tematy. To są wciąż tematy tabu w wielu miejscach. 

Fundacja GrowSPACE. Petycje i postulaty 

Redaktor Michajłow zapytała, czy publikacja dramatycznych raportów poruszyła polityków, lekarzy, psychologów, decydentów, którzy mogą coś zmienić w tej sytuacji.

„Niebieskie trampki” - gdański program nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd. Zagłosuj!

- Rok temu po pierwszej publikacji raportu byliśmy pod Ministerstwem Edukacji i Ministerstwem Zdrowia i złożyliśmy petycję w tej sprawie w obu ministerstwach - powiedziała Filipowicz. - W petycjach były też postulaty dotyczące prewencji suicydalnej. Politycy tamtej opozycji zainteresowali się raportem, dostaliśmy zaproszenie do sejmowego zespołu parlamentarnego do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Potem w senacie była inicjatywa, żeby zrobić posiedzenie dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zainteresowanie polityków tym tematem było dla nas kluczowe, bo to oni mogą wprowadzać zmiany w systemie edukacji, czy w systemie ochrony zdrowia. 

Najwięcej prób samobójczych na Pomorzu. Powód - rzetelne raportowanie?

Dlaczego najwięcej przypadków prób samobójczych jest akurat na Pomorzu? 

- To są trudne statystyki dla Pomorza - tłumaczyła psycholożka. - Konsultowaliśmy te kwestie z specjalistami: psychologami, suicydolożkami, nawet z policją i dochodzimy do wniosku, że w dużej mierze jest to kwestia rzetelnego raportowania. Nie doszukujemy się czynników środowiskowych, typu że w jednym województwie lepiej się żyje młodym osobom, a w innym gorzej. 

Jak dodała Paulina Filipowicz są województwa, w których dane statystyczne wypadają lepiej, ale może to wynikać z faktu, że wiele prób samobójczych jest zatajanych, czasami wie o nich tylko młody człowiek, rodzice, najbliższe środowisko i ta informacja nie znajdzie się w statystykach.  

MOPR szuka chętnych do wsparcia młodych ludzi, którzy muszą się w życiu usamodzielnić

Psycholożka podkreśliła też, że zbieranie danych i statystyki są ważne, ale najważniejsze jest działanie, szczególnie w sytuacji kiedy chodzi o życie i śmierć. Kluczowe są działania pomocowe, wspierające. 

- Nasze postulaty, które skierowaliśmy do Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia dotyczą szybkiego działania na rzecz poprawy zdrowia, zwiększenia liczebności oddziałów szpitalnych psychiatrycznych, ale też zmian, które powinny zdarzyć się w szkołach. Potrzebne jest działanie międzyresortowe. 

Paulina Filipowicz: - Zmierzamy w dobrym kierunku

Na pytanie prowadzącej, czy dramatyczne dane są aktem oskarżenia przeciwko rodzicom, nauczycielom, psychologom, lekarzom i politykom Paulina Filipowicz odpowiedziała, że szukanie winnych niczego nie zmienia. 

Wirtualny trener pomoże gdańskim uczniom. To bezpłatne narzędzie wspomagające zajęcia

- Szukałabym chęci współpracy, chęci zmiany i poczucia odpowiedzialności za to, co się dzieje - podkreśliła psycholożka. - Temat zdrowia psychicznego zaczął wybrzmiewać w kampaniach politycznych, to jest zmiana. Jeden z postulatów kampanii już jest zrealizowany, przywrócono finansowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. W połowie stycznia Sejm przyjął ustawę, która zapewnia 3 miliardy złotych na psychiatrię i onkologię dziecięcą. To jest dobry krok. Widzimy te zmiany, to są też lata zaniedbań, więc jest co naprawiać i latami będziemy tę sferę odbudowywać. Myślę, że zmierzamy w dobrym kierunku. 


ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

 

Gdzie znaleźć pomoc

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

  • 800 70 22 22 (całodobowy) - centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
  • 800 12 12 12 (całodobowy) - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 116 111 (całodobowy) - telefon zaufana dla dzieci i młodzieży
  • 116 123 (całodobowy) - telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
  • 112 - numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia

Inne numery telefonów pomocowych można znaleźć na stronach:

Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta