Powstanie nowy falochron w Porcie Gdańsk

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na realizację falochronu na wodach Portu Gdańsk. Będzie on przede wszystkim osłaniał przed falowaniem terminal FSRU, w którym regazyfikowany będzie skroplony gaz ziemny. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa dla tej infrastruktury krytycznej. Inwestycja pochłonie blisko 800 mln złotych.
19.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika, przedstawia statek na morzu
Tak to będzie wyglądało
Mat. Urząd Morski w Gdyni

By zapewnić bezpieczeństwo energetyczne

Na Zatoce Gdańskiej zbudowany zostanie terminal gazowy FSRU, który ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Obecnie trwa projektowanie tej jednostki. Będzie to statek na stałe zacumowany na Zatoce Gdańskiej, przystosowany do odbioru skroplonego gazu ziemnego ze statków - metanowców. Inwestycja ma przyczynić się do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do naszego kraju. Gaz ma trafiać także do sąsiednich państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na budowę falochronu osłonowego na terenie Portu Gdańsk. Urząd ten działa w partnerskiej współpracy ze spółką Gaz-System, która jest inwestorem samego terminalu i gazociągów oraz Zarządem Morskiego Portu Gdańsk. Wykonawcą falochronu została firma NDI SA.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

W wydarzeniu uczestniczył Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Porty odgrywają coraz istotniejszą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa Polski. Mówimy tutaj o bezpieczeństwie gospodarczym, militarnym, ale także energetycznym - powiedział Arkadiusz Marchewka.

Czytaj także: Wykonawca krajowego gazociągu lądowego wybrany. Jego fragment powstanie w Gdańsku

zdjęcie grupowe, kilkanaście osób stojących w dwóch rzędach, pozuje do zdjęcia
W uroczystym podpisaniu umowy na budowę falochronu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni, spółki Gaz-System, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, firmy NDI SA oraz Arkadiusz Marchewka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury
Fot. Urząd Morski w Gdyni

Ponad kilometrowy falochron

Urząd Morski w Gdyni przygotowywał się do tej inwestycji od 2023 roku. 

- W ramach inwestycji wybudowany zostanie głębokowodny falochron osłonowy o długości około 1300 metrów. Prowadzone będą również roboty pogłębiarskie, w tym budowa obrotnicy. Powstanie także tor podejściowy wraz z adekwatnym oznakowaniem nawigacyjnym. Ta nowa infrastruktura to warunek konieczny dla rozwoju dalszych funkcji portowych, bez niej działanie pływającego terminalu w Zatoce Gdańskiej nie byłoby możliwe - zaznaczyła Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Inwestycja zakłada również wymianę gruntu pod falochron i roboty czerpalne oraz podczyszczeniowe na torze podejściowym i obrotnicy do terminalu FSRU.

Czytaj także: Terminal gazowy FSRU na Zatoce Gdańskiej. Ważna inwestycja, która budzi wiele obaw

grafika, przedstawia statek na morzu
Kolejny krok do powstania bezpiecznej infrastruktury gazowej
Mat. Urząd Morski w Gdyni

Gdzie zostanie zbudowany?

Falochron powstanie w południowej części Zatoki Gdańskiej, około trzy kilometry od brzegu morskiego, w sąsiedztwie toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu.

  • W pobliżu obu jego głowic zlokalizowane zostaną przystanie niskie, wyposażone w pachoły przeznaczone do cumowania małych jednostek pływających np. holowników.
  • By zapewnić odpowiednią szerokość i głębokość toru podejściowego do terminalu FSRU, pogłębiony zostanie fragment akwenu od głównego toru podejściowego do Portu Północnego do terminalu FSRU.

- Budowa falochronu to jeden z istotnych komponentów realizacji programu budowy pływającego terminalu do regazyfikacji gazu ziemnego w Zatoce Gdańskiej. Gaz w ilości sześciu miliardów metrów sześc., który będzie przepływał przez ten terminal, umożliwi pokrycie prawie jednej trzeciej całości zużycia gazu w Polsce. Stworzy to także nowe możliwości handlowe oraz będzie dalszym krokiem w kierunku transformacji polskiego sektora energetycznego - podkreślał Sławomir Hinc, prezes zarządu Gaz-System.

Czytaj także: Stogi - Sobieszewo. Pod wodą eksploduje 1200 kg materiałów wybuchowych

Prawie 800 mln złotych z budżetu państwa

Wartość inwestycji realizowanej przez Urząd Morski w Gdyni wynosi prawie 800 mln złotych. Finansowana jest z budżetu państwa. Planowany termin realizacji inwestycji to koniec 2027 roku.

Akwen, na którym powstanie  falochron osłonowy położony jest w całości w granicach portu morskiego w Gdańsku. Jest to teren o charakterze portowym, w sąsiedztwie planowanej inwestycji znajduje się już zabudowa hydrotechniczna (falochrony, oznakowanie nawigacyjne, nabrzeża) oraz obiekty Portu Północnego. 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach