Dyrektorzy największych pomorskich instytucji kultury zrywają współpracę z artystami agresora
Oświadczenie Fundacji Gdański Festiwal Muzyczny:
W obliczu brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę, w obliczu tragedii z jaką spotyka się Naród Ukraiński, w obliczu bezsensownej śmierci ludności cywilnej, niewinnych dzieci - Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, solidaryzując się z bohaterską postawą społeczeństwa ukraińskiego, nie widzi możliwości współpracy z artystami i instytucjami w jakikolwiek sposób powiązanymi z krajem agresora.
W przypadku tegorocznej edycji dotyczy to koncertu, który odbędzie się 20 maja 2022 roku. Zamiast planowanego wcześniej solisty wystąpi laureat ostatniego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, hiszpański pianista - Martin Garcia Garcia.
Ukraina i jej niepodległość pojawiają się w historii Festiwalu po raz drugi. Po aneksji Krymu zorganizowaliśmy koncert, który poprowadził kompozytor, dyrygent, Bohater Ukrainy - Mirosław Skoryk. Nie przypuszczaliśmy, że ledwie po kilku latach przyjdzie nam zmierzyć się z jeszcze tragiczniejszą sytuacją.
O komentarz do oświadczenia poprosiliśmy Konrada Mielnika, dyrektora Gdańskiego Festiwalu Muzycznego:
- Nie ukrywam, że decyzja o odwołaniu koncertu pierwotnie zaplanowanego na 20 maja została podjęta przez nas z bólem serca. Miała wystąpić młodziutka artystka pochodzenia rosyjsko-ormiańskiego. W czasie, gdy odbywać się będzie nasz festiwal, skończy 18 lat - mówi Konrad Mielnik.
Tłumaczy, że powodów wydania oświadczenia było kilka. - Pomijając oczywisty powód, robimy to, m.in. także po to, żeby ochronić artystkę - dlatego też nie podaję jej nazwiska. Jednocześnie przypominamy poprzez to oświadczenie, że Alexandre Kantorow jest Francuzem, Sascha Maisky jest Belgiem, i nie mają nic wspólnego z Federacją Rosyjską, podobnie jak inni, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu.
Co do zapraszania artystów z Rosji na kolejne odsłony wydarzenia w przyszłości, organizatorzy są ostrożni. Na razie na pewno nie ma takich planów.
- Jest wielu znakomitych artystów w Rosji. Gościliśmy orkiestry z Moskwy i Sankt Petersburga, a także Filharmonię z Kaliningradu. W tej chwili to nie wchodzi w grę. Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że Czajkowski nie jest winien temu, że Putin przyszedł na świat. Ale uważamy, że odizolowanie się w tej chwili od Rosji, to jedyny sposób, żeby rozsadzić to zło od środka. Nie ma innego wyjścia. Ukraińcy walczą za nas.
Tegoroczna odsłona Gdańskiego Festiwalu Muzycznego odbędzie się w dniach 13-22 maja. Będzie to jubileuszowa edycja z okazji 15-lecia Festiwalu.
Gdański Festiwal Muzyczny - to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, z wieloletnią tradycją, na które co roku oczekują melomani. Jego początki sięgają 2008 roku - przez ten czas w wielkim święcie muzyki udział wzięli m.in. tak wybitni artyści z Polski i zagranicy, jak kompozytorka Elżbieta Sikora, pianistka Ewa Pobłocka, śpiewaczka Stefania Toczyska, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, pianista i saksofonista Włodzimierz Nahorny, dyrygent Daniel Reuss, skrzypek Maxim Vengerov, wiolonczelista Misha Maisky czy pianista Christian Zacharias.
Festiwal upamiętnia najistotniejsze muzyczne postaci i ważne rocznice, m.in. rok Fryderyka Chopina, Giuseppe Verdiego i Witolda Lutosławskiego. Pierwsza odsłona wydarzenia była poświęcona pamięci dwóch wielkich gdańskich pedagogów - profesora Stefana Hermana i profesora Zbigniewa Śliwińskiego. W 2020 roku, Beethovenowskim, podczas Gdańskiego Festiwalu Muzycznego wykonany został m.in. Koncert potrójny Beethovena z udziałem artystów związanych z Deutsche Grammophon, natomiast z okazji Roku Konkursu im. Fryderyka Chopina wystąpili laureaci tego konkursu z lat poprzednich, kandydaci i laureaci innych konkursów o światowym znaczeniu.
Zobacz też: Kultura dla Ukrainy. Artystyczne wydarzenia w Trójmieście dla naszych sióstr i braci. LISTA