Obrazy Olgi Boznańskiej po raz pierwszy w Gdańsku. Wystawa do oglądania do 16 maja
Oprócz poszerzonego kalendarium kulturalnego na grudzień i styczeń w nowym gdańskim dwumiesięczniku „teraz!” znajdziemy więcej tekstów, w tym wywiady z artystami i recenzje. Przeczytamy tu m.in. o głośnej premierze Teatru Wybrzeże - „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty, i rozmowę z Mają Kleczewską, reżyserką „Łaskawości Tytusa” - opery Wolfganga Amadeusza Mozarta, która zainaugurowała sezon artystyczny 2023/2024 w Operze Bałtyckiej.
Miłośników sztuki współczesnej zainteresować może rozmowa z Dorotą Nieznalską, której wystawa „Modus O Modus Operandi. Topografia miejsc zbrodni popełnionych przez jednego sprawcę w latach 1977–1983 na Pomorzu” prezentowana jest w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta – oddziale Muzeum Gdańska. A z okazji nowej wystawy w Gdańskiej Galerii Miejskiej - „Fenomen falowca”, „teraz!” przybliża pokrótce najciekawsze wątki z historii tego niezwykłego gdańskiego budynku.
Z pomocą drugiego numeru magazynu można ponadto znaleźć najciekawsze kulturalne prezenty świąteczne, dostępne w gdańskich instytucjach i przestrzeniach sztuki. Autorzy artykułów podpowiadają też, jakie lektury warto nadrobić, czego posłuchać i gdzie odpocząć, jak również polecają zajęcia edukacyjne, warsztaty i wykłady, w których można uczestniczyć całymi rodzinami lub solo.
„teraz!” - kto za tym stoi?
Magazyn powstał z inicjatywy pracowników Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Redaktorką naczelną „teraz!” jest Aleksandra Trzaska - dziennikarka, historyczka sztuki, agentka koncertowa i producentka muzyczna, a za skład graficzny odpowiada Ania Witkowska - artystka wizualna, graficzka i okazjonalna kuratorka, współtworząca kolektywy.
Wydawcą magazynu jest Oficyna Gdańska, której publikacje w większości poświęcone są historii naszego miasta i jego mieszkańców. Ideą wydawnictwa jest kształtowanie lokalnej tożsamości i tworzenie wspólnoty czytelników chcących pogłębiać swoją wiedzę o własnym mieście.
Gdzie znaleźć magazyn?
Bezpłatną papierową wersję gdańskiego przewodnika kulturalnego można znaleźć m.in. w instytucjach kultury, bibliotekach, wybranych księgarniach, klubach i domach sąsiedzkich, rektoratach szkół artystycznych oraz w punktach informacji turystycznej w Gdańsku.
„teraz!” ma swoją odsłonę także w wersji online. Możemy go pobrać bezpłatnie w pdf ze strony teraz! - Gdański Przewodnik Kulturalny. Dodatkowo na Facebooku oraz Instagramie pojawiają się informacje o nadchodzących wydarzeniach w mieście.