Jerzy - tak ma na imię nowy punkt widokowy na Gdańsk

W sobotę 15 września, otwarto nowy punkt widokowy w Gdańsku. Punkt położony na wyniesionych wzgórzach morenowych zlokalizowany jest przy Zbiorniku Wody Stara Orunia . Można stąd podziwiać panoramę od Kaszub po Żuławy.
16.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowy punkt widokowy w Gdańsku znajduje się przy Zbiorniku Wody Stara Orunia
Nowy punkt widokowy w Gdańsku znajduje się przy Zbiorniku Wody Stara Orunia
Mat. GIWK



W sobotę 15 września ok. godz. 13.00, po wyjątkowym spektaklu artystycznym, nastąpiło uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku. Punkt znajduje się przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, i powstał w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego realizowanego przez miejską Spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

To już 12. punkt na mapie Gdańska, otwarty w ramach „Spojrzenia na Gdańsk”. Projekt prowadzi Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Nowe miejsce położone na wyniesionych wzgórzach morenowych pozwala podziwiać panoramę okolicy od Kaszub po Żuławy.

Można stąd podziwiać panoramę okolicy, od Kaszub po Żuławy, przez cały rok
Można stąd podziwiać panoramę okolicy, od Kaszub po Żuławy, przez cały rok
Mat. GIWK



Uroczystość otwarcia punktu widokowego uświetnił spektakl muzyczny o władcy gdańskich zbiorników Zbiornikosiu, jego dwóch żonach Orunii i Lipcelii oraz niesfornym słudze Bulgotku. Spektakl poprowadził Pan Witold Burkiewicz, pracownik GZDiZ, znany  jako „Pan na widokach", tym razem również w roli Zbiornikosia.


Podczas otwarcia, przedstawicielom miasta i spółki GIWK towarzyszyły żony władcy Zbiornikosia
Podczas otwarcia, przedstawicielom miasta i spółki GIWK towarzyszyły żony władcy Zbiornikosia
Mat. GIWK

 

W spektaklu udział wzięli profesjonalni, gdańscy artyści: Władysław Zaporowski – „Historia Wenecka”; Adam Gromadzki w roli przypadkowego Pana; Grażyna Kilarska, która tchnęła życie w marionetkę Bulgotka. Niewilekie role odegrały również - rzecznik GIWK Monika Piotrowska -Szypryt (jako żona Orunii) oraz Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ (w roli żony Lipcelli).

W uroczystości wystąpił Quartet muzyczny : Jakub Kulaga (puzon), Krzysztof Ostrowski (trąbka), Łukasz Juźko (saksofon barytonowy) i Michał Sasinowski (saksofon altowy)
W uroczystości wystąpił "Quartet muzyczny": Jakub Kulaga (puzon), Krzysztof Ostrowski (trąbka), Łukasz Juźko (saksofon barytonowy) i Michał Sasinowski (saksofon altowy)
Mat. GIWK



Zagrał "
Quartet muzyczny" w składzie: Jakub Kulaga (puzon), Krzysztof Ostrowski (trąbka), Łukasz Juźko (saksofon barytonowy) i Michał Sasinowski (saksofon altowy).

Patrorn widoku - Jerzy Samp

Punkt widokowy otrzymał imię Jerzego Sampa, znanego pisarza, miłośnika Gdańska, a szczególnie Oruni, w której mieszkał i o której pisał. Nadawanie imion punktom widokowym to tradycja projektu „Spojrzenie na Gdańsk” realizowana od siódmego widoku. Wśród dotychczasowych 11 punktów imiona otrzymały:

  1. Wzgórze Pachołek - otrzymało imię Tomasz
  2. Wzgórze w okolicach Doliny Radości (dawna Góra Szwabego) - Andrzej
  3. Wzgórze Luizy (nazywane także Wzgórzem Zielińskiego) - Mieczysław 
  4. Luneta Cafarellego, Biskupia Górka - Natalia
  5. Góra Jana, park przy Jaśkowej Dolinie - Katarzyna.


    Punkt widokowy otrzymał imię Jerzego Sampa, znanego pisarza, miłośnika Gdańska, a szczególnie Oruni
    Punkt widokowy otrzymał imię Jerzego Sampa, znanego pisarza, miłośnika Gdańska, a szczególnie Oruni
    Mat. GIWK



Uroczystego otwarcia punktu widokowego o imieniu Jerzego Sampa dokonali: z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Pan Piotr Grzelak oraz członek Zarządu Spółki GIWK Peteris 
Gailitis. Towarzyszyły im żony władcy Zbiornikosia.

O ile Zbiornik Wody Stara Orunia jest dostępny dla mieszkańców Gdańska i turystów tylko od maja do sierpnia, to znajdujący się niedaleko punkt widokowy można odwiedzać przez cały rok.

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana