Radni decydują o pomocy repatriantom
Na początku roku 2022 przedstawiono zestawienie rodzin repatrianckich, które prawidłowo złożyły prośby o zaproszenie ich do Gdańska w ramach repatriacji. Ogółem takich próśb wpłynęło 130, natomiast prawidłowo złożyło prośby 39 rodzin. Z przedstawionych 39 rodzin Prezydent Miasta Gdańska wybrała cztery.
Rada Miasta Gdańska uchwałami z 3 marca 2022 roku zaprosiła wskazane rodziny do osiedlenia się na terenie Gdańska. Dwie wskazane rodziny już przyjechały i rozpoczęły osiedlanie, kolejne dwie są w trakcie przygotowań formalnych i przyjadą w przeciągu najbliższego miesiąca. Przyjęta dziś uchwała pozwala na przyznania jednorazowej pomocy finansowej w wysokości 10 000 zł na osobę po osiedleniu się tych rodzin w Gdańsku.
Ostra dyskusja i pojedynek na zdjęcia. Dlaczego pomoc gminie Michałowo poróżniła radnych?
Jaka pomoc udzielana jest repatriantom?
Rodzinom, które zaproszono do osiedlenia się w Gdańsku, pokryto koszty czasowego zakwaterowania na okres procedury wynajmu lokalu mieszkalnego, koszty transportu w granicach miasta Gdańska przez okres pierwszego miesiąca pobytu, zapewniono lokale mieszkalne, tłumaczenia dokumentów niezbędnych do osiedlenia się w Polsce, udzielono wsparcia w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się w Gdańsku. Planowane jest także wsparcie w zakresie znalezienia zatrudnienia
Pokryto również koszty częściowego wyposażenia lokali mieszkalnych, co jest związane z uzyskaniem przez Gminę dotacji od Wojewody na remont lub adaptację lokalu mieszkalnego dla repatrianta i jego rodziny. Rodzinom zorganizowano także lekcje języka polskiego w oparciu o lektorów z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
NASZA FOTOGALERIA Z WRZEŚNIOWEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA