• Start
  • Wiadomości
  • Radni podjęli jednomyślną decyzję o pomocy finansowej dla rodzin repatrianckich

Radni podjęli jednomyślną decyzję o pomocy finansowej dla rodzin repatrianckich

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska, miasto zobowiązało się do przyjmowania do 4 rodzin repatrianckich rocznie. W marcu przyjęto uchwały, na mocy których w Gdańsku osiedlą się kolejne rodziny z Kazachstanu. Dziś jednogłośnie przyjęto uchwałę, przyznającą pomoc finansową na zagospodarowanie po 10 000 zł na osobę.
30.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Obrady 54. sesji Rady Miasta Gdańska
Obrady 54. sesji Rady Miasta Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Radni decydują o pomocy repatriantom

Na początku roku 2022 przedstawiono zestawienie rodzin repatrianckich, które prawidłowo złożyły prośby o zaproszenie ich do Gdańska w ramach repatriacji. Ogółem takich próśb wpłynęło 130, natomiast prawidłowo złożyło prośby 39 rodzin. Z przedstawionych 39 rodzin Prezydent Miasta Gdańska wybrała cztery.

Rada Miasta Gdańska uchwałami z 3 marca 2022 roku zaprosiła wskazane rodziny do osiedlenia się na terenie Gdańska. Dwie wskazane rodziny już przyjechały i rozpoczęły osiedlanie, kolejne dwie są w trakcie przygotowań formalnych i przyjadą w przeciągu najbliższego miesiąca. Przyjęta dziś uchwała pozwala na przyznania jednorazowej pomocy finansowej w wysokości 10 000 zł na osobę po osiedleniu się tych rodzin w Gdańsku.

Ostra dyskusja i pojedynek na zdjęcia. Dlaczego pomoc gminie Michałowo poróżniła radnych?

Jaka pomoc udzielana jest repatriantom?

Rodzinom, które zaproszono do osiedlenia się w Gdańsku, pokryto koszty czasowego zakwaterowania na okres procedury wynajmu lokalu mieszkalnego, koszty transportu w granicach miasta Gdańska przez okres pierwszego miesiąca pobytu, zapewniono lokale mieszkalne, tłumaczenia dokumentów niezbędnych do osiedlenia się w Polsce, udzielono wsparcia w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się w Gdańsku. Planowane jest także wsparcie w zakresie znalezienia zatrudnienia

Pokryto również koszty częściowego wyposażenia lokali mieszkalnych, co jest związane z uzyskaniem przez Gminę dotacji od Wojewody na remont lub adaptację lokalu mieszkalnego dla repatrianta i jego rodziny. Rodzinom zorganizowano także lekcje języka polskiego w oparciu o lektorów z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

NASZA FOTOGALERIA Z WRZEŚNIOWEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord