Zwyczaj zapalania światełek na bożonarodzeniowym drzewku ustawionym w centrum Gdańska trwa od 1989 roku - to tradycyjnie największa choinka w mieście. Niezależnie od tego, z roku na rok, dzięki zaangażowaniu Rad Dzielnic i organizacji społecznych, pojawia się coraz więcej choinek dzielnicowych.
Ozdobione, oświetlone choinki przyciągają swoją magią. Wywołują uśmiech na twarzach i lepsze samopoczucie w okresie, kiedy szybko zapada zmrok. Montaż, a następnie uroczyste oświetlenie drzewek kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia, stało się już gdańską tradycją. W wydarzeniach biorą zazwyczaj udział radni danej dzielnicy, mieszkańcy, ale też władze Gdańska: prezydent Aleksandra Dulkiewicz bądź jej zastępcy: Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju, Monika Chabior, zastępca prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent ds. inwestycji. Czasem towarzyszą temu okazjonalne kiermasze bądź występy artystyczne, np. członków lokalnych stowarzyszeń, a także poczęstunek dla obecnych.
Zakup drzewek, które trafiają do dzielnic, zazwyczaj finansuje Miasto. Na Zaspie Rozstajach zdecydowano o takim zakupie ze środków Rady Dzielnicy.
Co ważne, przystrojone choinki nie są jedynymi ozdobami w dzielnicach. Od lat, w wielu z nich, radni i aktywiści dbają o świąteczny wystrój finansując m.in. zakup iluminacji i innych ozdób, które cieszą później oko w charakterystycznych, popularnych wśród okolicznych mieszkańców miejscach.
Choinki, które staną w Osowej i Letnicy zostały sfinansowane ze środków Miasta Gdańska. Będą to sztuczne drzewka przyozdobione iluminacjami i bombkami - podobnie jak choinki, które pojawiły się w dzielnicach w ubiegłym roku. Naturalne drzewka pojawią się natomiast we Wrzeszczu i Sobieszewie.
- Pomysł na choinki dzielnicowe narodził się przed dwoma laty. Chodziło o to, żeby świąteczne akcenty pojawiły się nie tylko w centrum Gdańska czy w reprezentatywnych miejscach, takich jak Park Oliwski, ale by ozdoby, nie tylko choinki ale też inne, cieszyły również lokalne społeczności w całym mieście. Generalnie dążymy do tego, aby było to spójne i jednolite, ale też, żeby miało przy tym akcent dzielnicowy. I to jest bardzo ważne dla samych dzielnic, które czują też taką potrzebę - zaznacza Sylwia Betlej, Dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Pojawienie się choinki w dzielnicy to okazja dla Rad Dzielnic, by zaprosić mieszkańców m.in. na lokalny festyn, kiermasz, itp. "Odpalenie" choinki, i organizowane w związku z tym wydarzenia towarzyszące, pełnią bowiem rolę integracyjną. Tak będzie w tym roku na pewno na Oruni, w Osowej czy Pieckach - Migowie - dodaje Sylwia Betlej.
Przed dwoma laty choinki pojawiły się m.in. w rewitalizowanych dzielnicach: w Nowym Porcie, Oruni- Św. Wojciechu-Lipcach i dwóch lokalizacjach w Śródmieściu: na Dolnym Mieście oraz na Biskupiej Górce. W ubiegłym roku miejskie choinki zadebiutowały na Jasieniu i w Pieckach - Migowie. W tym roku, poza wspomnianymi nowymi lokalizacjami, choinki pojawią się także tam, gdzie stały rok i dwa lata temu.
Zgodnie z założeniem, każdego roku Miasto sfinansuje zakup 2 - 3 choinek dla kolejnych dzielnic. Są jednak takie, w których Rady Dzielnic od dłuższego czasu organizują świąteczne drzewka bądź inne atrakcje, m.in. we współpracy ze szkołami czy bibliotekami. Tak będzie w tym roku m.in. na Siedlcach i Przeróbce.
Największa tego roku choinka w Gdańsku stanie tradycyjnie na Głównym Mieście. Mierzyć będzie 17 metrów, a przyozdobi ją 25 tysięcy ledowych lampek oraz 1400 bombek i śnieżynek.
Gdzie i kiedy rozbłysną w tym roku miejskie choinki dzielnicowe?
- 4 grudnia
- Osowa, Park Chirona, godz. 17
- Orunia - Św. Wojciech - Lipce, ul. Gościnna, godz. 18.30
- 6 grudnia
- Letnica, u zbiegu ulic Uczniowskiej i Starowiejskiej, godz. 16
- Nowy Port, Plac ks. Góreckiego, godz. 17
- Zaspa Rozstaje, Park Jana Pawła II, godz. 18
- Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar (naprzeciwko budynku "Cristal"), godz. 19
- 7 grudnia
- Śródmieście - Dolne Miasto, skrzyżowanie ulic Wróbla i Toruńskiej, godz. 17
- Sobieszewo, ul. Turystyczna 3, godz. 18.30
- 8 grudnia
- Jasień, ul. Damroki 2, godz. 17
- Piecki - Migowo, skrzyżowanie ulic Bulońskiej i Rakoczego, godz. 18
- Śródmieście - Biskupia Górka, ul. Biskupia, godz. 19