• Start
  • Wiadomości
  • Jeden z gdańskich defibrylatorów ulicznych uratował życie człowiekowi

Jeden z gdańskich defibrylatorów ulicznych uratował życie człowiekowi

Miasto Gdańsk w grudniu 2017 r. kupiło 10 defibrylatorów - prosty w obsłudze, wysokiej jakości sprzęt do przywracania pracy serca. W piątek, 6 kwietnia, jedno z tych urządzeń zostało użyte do akcji ratunkowej. Pacjent przeżył.
06.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pokaz użycia defibrylatora w 2016 r.

Do dramatycznych scen doszło w Schronisku im. Brata Alberta w Gdańsku. Jeden z podopiecznych placówki nagle stracił przytomność. Inni mieszkańcy, którzy byli świadkami tej sytuacji, wszczęli alarm. Personel schroniska w pierwszej kolejności zadzwonił na Pogotowie Ratunkowe oraz pomoc medyczną z Domu dla osób Bezdomnych. Chwilę później było już jasne, że u chorego doszło do zatrzymania akcji serca i po prostu nie dożyje przyjazdu fachowej pomocy. Pracownicy placówki kilkakrotnie użyli przenośnego defibrylatora, który zamontowany jest na ścianie schroniska, w ogólnodostępnym miejscu . W przerwach prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową.

Kilka minut później przyjechało Pogotowie Ratunkowe, które przejęło chorego. Mężczyzna przeżył, umieszczono go na szpitalnym oddziale intensywnej terapii.

- Bez wątpienia sprzęt, który otrzymaliśmy z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, pomógł nam w przeprowadzeniu akcji ratowniczej - informuje Marlena Gąsior, pracownik socjalny.

Defibrylatory w Gdańsku są już w wielu miejscach - tutaj: na ścianie Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 2, ul. Smoleńska 6/8

Koszt zakupionych w grudniu przez Miasto 10 defibrylatorów wyniósł 109 970,94 zł. Wszystkie zainstalowano na ścianach budynków, w łatwo dostępnych miejscach publicznych. Te proste urządzenia pozwalają uratować życie ludziom, u których nagle doszło do zatrzymania pracy serca.

Gdańsk zakupił 10 takich defibrylatorów

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest bezpiecznym, prostym w obsłudze, urządzeniem medycznym, o niewielkich rozmiarach, które analizuje rytm pracy serca i zaleca wykonanie defibrylacji wyłącznie w przypadku, gdy jest ona konieczna.

Od momentu włączenia aparat prowadzi użytkownika komendami głosowymi i wspiera skuteczne udzielanie pierwszej pomocy. Automatyczne defibrylatory zewnętrzne zostały skonstruowane w taki sposób, aby mogli z nich bezpiecznie korzystać zarówno ratownicy, jak osoby postronne, nieposiadające wykształcenia medycznego.

Nz. defibrylator zainstalowany na ścianie budynku Urzędu Miasta Gdańsk przy ul. Nowe Ogrody

- Celem projektu jest podniesienie standardu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gdańsku w celu ochrony zdrowia i życia mieszkańców oraz turystów poprzez zbudowanie publicznego dostępu do defibrylatorów AED - mówi Joanna Pińska, dyrektor Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. - Teraz widzimy, że to naprawdę ma sens.

Lokalizacje defibrylatorów zakupionych w grudniu 2017 r.:

1 szt. - Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 

1 szt .- ul. Wilanowska 2, przy wejściu do Referatu Straży Miejskiej,

1 szt. - Zespół obsługi Mieszkańców nr 1,  ul. Partyzantów 74, 

1 szt. - Gdański Zarząd Dróg i Zieleni/ Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Wyspiańskiego 9A,

3 szt. - Gdański Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3, budynek administracyjny (dyrekcja zoo), pawilon żyraf, pawilon lwów

1 szt. - Komisariat V Policji, ul. Obrońców Wybrzeża 19

1 szt. - Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 2, ul. Smoleńska 6/8

1 szt. - Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, ul. Równa 14.

Choroby układu krążenia (w tym nagłe zatrzymanie krążenia) to główna przyczyna zgonów w Europie. Nagłe Zatrzymanie Krążenia dotyka w Polsce ok. 40 tys. osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie 2-5% pacjentów. Im szybciej udzielimy pomocy, tym większe są szanse na przeżycie. Gdy poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać, niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach. Szybkie podjęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej czyli rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej i wczesna defibrylacja zwiększają o 75% szanse na przeżycie osób, u których doszło do zatrzymania krążenia.


TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia