• Start
  • Wiadomości
  • Jeden z gdańskich defibrylatorów ulicznych uratował życie człowiekowi

Jeden z gdańskich defibrylatorów ulicznych uratował życie człowiekowi

Miasto Gdańsk w grudniu 2017 r. kupiło 10 defibrylatorów - prosty w obsłudze, wysokiej jakości sprzęt do przywracania pracy serca. W piątek, 6 kwietnia, jedno z tych urządzeń zostało użyte do akcji ratunkowej. Pacjent przeżył.
06.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pokaz użycia defibrylatora w 2016 r.
Pokaz użycia defibrylatora w 2016 r.
Mateusz Ochocki/KFP

Do dramatycznych scen doszło w Schronisku im. Brata Alberta w Gdańsku. Jeden z podopiecznych placówki nagle stracił przytomność. Inni mieszkańcy, którzy byli świadkami tej sytuacji, wszczęli alarm. Personel schroniska w pierwszej kolejności zadzwonił na Pogotowie Ratunkowe oraz pomoc medyczną z Domu dla osób Bezdomnych. Chwilę później było już jasne, że u chorego doszło do zatrzymania akcji serca i po prostu nie dożyje przyjazdu fachowej pomocy. Pracownicy placówki kilkakrotnie użyli przenośnego defibrylatora, który zamontowany jest na ścianie schroniska, w ogólnodostępnym miejscu . W przerwach prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Kilka minut później przyjechało Pogotowie Ratunkowe, które przejęło chorego. Mężczyzna przeżył, umieszczono go na szpitalnym oddziale intensywnej terapii.

- Bez wątpienia sprzęt, który otrzymaliśmy z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, pomógł nam w przeprowadzeniu akcji ratowniczej - informuje Marlena Gąsior, pracownik socjalny.

Defibrylatory w Gdańsku są już w wielu miejscach - tutaj: na ścianie Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 2, ul. Smoleńska 6/8
Defibrylatory w Gdańsku są już w wielu miejscach - tutaj: na ścianie Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 2, ul. Smoleńska 6/8
Mateusz Ochocki/KFP

Koszt zakupionych w grudniu przez Miasto 10 defibrylatorów wyniósł 109 970,94 zł. Wszystkie zainstalowano na ścianach budynków, w łatwo dostępnych miejscach publicznych. Te proste urządzenia pozwalają uratować życie ludziom, u których nagle doszło do zatrzymania pracy serca.

Gdańsk zakupił 10 takich defibrylatorów
Gdańsk zakupił 10 takich defibrylatorów
źródło: Referat Prasowy UMG

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest bezpiecznym, prostym w obsłudze, urządzeniem medycznym, o niewielkich rozmiarach, które analizuje rytm pracy serca i zaleca wykonanie defibrylacji wyłącznie w przypadku, gdy jest ona konieczna.

Od momentu włączenia aparat prowadzi użytkownika komendami głosowymi i wspiera skuteczne udzielanie pierwszej pomocy. Automatyczne defibrylatory zewnętrzne zostały skonstruowane w taki sposób, aby mogli z nich bezpiecznie korzystać zarówno ratownicy, jak osoby postronne, nieposiadające wykształcenia medycznego.

Nz. defibrylator zainstalowany na ścianie budynku Urzędu Miasta Gdańsk przy ul. Nowe Ogrody
Nz. defibrylator zainstalowany na ścianie budynku Urzędu Miasta Gdańsk przy ul. Nowe Ogrody
źródło: Referat Prasowy UMG

- Celem projektu jest podniesienie standardu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej w Gdańsku w celu ochrony zdrowia i życia mieszkańców oraz turystów poprzez zbudowanie publicznego dostępu do defibrylatorów AED - mówi Joanna Pińska, dyrektor Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. - Teraz widzimy, że to naprawdę ma sens.

Lokalizacje defibrylatorów zakupionych w grudniu 2017 r.:

1 szt. - Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 

1 szt .- ul. Wilanowska 2, przy wejściu do Referatu Straży Miejskiej,

1 szt. - Zespół obsługi Mieszkańców nr 1,  ul. Partyzantów 74, 

1 szt. - Gdański Zarząd Dróg i Zieleni/ Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Wyspiańskiego 9A,

3 szt. - Gdański Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3, budynek administracyjny (dyrekcja zoo), pawilon żyraf, pawilon lwów

1 szt. - Komisariat V Policji, ul. Obrońców Wybrzeża 19

1 szt. - Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 2, ul. Smoleńska 6/8

1 szt. - Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, ul. Równa 14.

Choroby układu krążenia (w tym nagłe zatrzymanie krążenia) to główna przyczyna zgonów w Europie. Nagłe Zatrzymanie Krążenia dotyka w Polsce ok. 40 tys. osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie 2-5% pacjentów. Im szybciej udzielimy pomocy, tym większe są szanse na przeżycie. Gdy poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać, niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach. Szybkie podjęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej czyli rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej i wczesna defibrylacja zwiększają o 75% szanse na przeżycie osób, u których doszło do zatrzymania krążenia.


TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Pomoc na czterech łapach. Pokazy psów ratowniczych