• Start
  • Wiadomości
  • Jasień. W sobotę przyjdź na Festyn Kaszubsko - Góralski ODWOŁANE!!!

Uwaga! Sobotni Festyn Kaszubsko - Góralski ODWOŁANY Z POWODU SILNEGO WIATRU

Niestety impreza została odwołana z powodu silnego wiatru. Nie siedźcie jutro w domach. Rada Dzielnicy Jasień oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zapraszają na festyn z okazji 50-lecia przyłączenia do granic Gdańska dzielnicy Jasień. Odbędzie się on 7 października, przy Zielonym Stawie, przy ul. Potęgowskiej 3, w godz. 11 - 17. Przygotowano masę atrakcji. Zajrzyjcie tam z całą rodziną, zabierzcie znajomych.
06.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na scenie widać kilku mężczyzn w tradycyjnych strojach góralskich, występują na scenie
Na Jasieniu zderzenie dwóch kultur: z północy i południa Polski. Będzie ciekawie!
Fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

Będzie wesoło i kolorowo

Na festynie pojawią się artyści i zespoły muzyczne reprezentujące zarówno kulturę Kaszubów, jak i górali. Dla mieszkańców wystąpią:

  • Zespół Tańca Ludowego „Neptun” z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku,
  • Michał Bronk - wokal, Szymon Sutor - piano i koncert w ich wykonaniu pod hasłem: „Lubię wracać”,
  • Zespół Drëszë,
  • Zespół Pieśni i Tańca „Jagódki”,
  • Występy dzieci ze szkół SP 6, SP 85, SP 19, z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku.

W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. członkowie góralskich rodzin związanych ze Związkiem Podhalan w Polsce oraz Harcerzy ze Szczepu Jasień, który obchodzi w tym roku 20 - lecie istnienia.

Nie zabraknie i pysznych potraw, które przygotują członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.

W sobotę zobacz nowe autobusy elektryczne, przyjdź na piknik rodzinny

Jasień świętuje 50-lecie w Gdańsku

Przy Zielonym Stawie pojawią się też szczudlarze i artyści Teatru GAK, którzy po mini paradzie rozpoczynającej festyn zaproszą dzieci do wspólnej, twórczej zabawy.

- W programie przewidzieliśmy warsztaty zwane „Morzem”, z pogranicza choreoterapii (terapii tańcem - dop.red.) i animacji, warsztaty z zakresu podstaw ulicznej sztuki cyrkowej, w tym: nauka chodzenia na mini szczudłach, nauka żonglerki, operowania diabolo i przestrzennymi talerzykami, nauka skręcania balonów i tworzenia z nich kształtów zwierząt, a także interaktywne zabawy z piracką liną. Koniecznie zajrzyjcie - zachęcają organizatorzy sobotniego festynu.
Sprawdź, co jeszcze przygotowano w ramach warsztatów prowadzonych przez Gdański Archipelag Kultury:

  • 11.00-14.00 - Kilkugodzinne spotkanie z ceramiką, na świeżym powietrzu. Uczestnicy zajęć, pod okiem instruktora, będą lepić przedmioty z gliny plastycznej, które po zajęciach będą mogli zabrać do domu.
  • 11.00-14.00 - Cyjanotypia to jedna z charakterystycznych, dawnych technik fotograficznych, które są świetną zabawą i wstępem do poznania fotografii analogowej. Uczestnicy zajęć wykonają kompozycje z naturalnych materiałów na odpowiednio przygotowanym papierze, które będą naświetlać... na słońcu.
  • 11.00-13.00 - Warsztaty przyrodniczo - artystyczne, które łączyć będą edukację przyrodniczą ze swobodną twórczą zabawą.
  • 13.00-16.00 - Akcja artystyczna "Lekko w balona". Podczas spotkania, na podstawie rysunkowych poszukiwań, uczestnicy spróbują przełożyć prostą ilustrację w formę przestrzenną. Dzięki wypełnieniu instalacji helem lekkie rzeźby uniosą się w powietrzu tworząc podniebną instalację.
  • 14.00-16.00 - Warsztaty kreatywne. Kaszubski haft mieni się jak roślinny kalejdoskop - z mnogością barw, pobłyskując złotymi i srebrnymi nitkami. W ramach jednego haftu można zobaczyć dziesiątki roślin: bratki, chabry, dzwonki, goździki, lilie, niezapominajki, róże i wiele innych. Na warsztatach plenerowych chętni zaprojektują swoje drzewo życia inspirowane właśnie kaszubskim haftem.
  • 14.00-16.00 - Warsztaty farbowania tkanin lodem. Podczas zajęć barwierskich uczestnicy zapoznają się z teorią tej techniki i stworzą własne kolorowe próbki. Do farbowania używane będą fragmenty naturalnej tkaniny.
Mat. Rada Dzielnicy Jasień

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim