Prace budowlane obiektu przy ul. Damroki przebiegają bez problemów. W środę, 25 stycznia, wylewano płytę fundamentową. Po tym jak zwiąże beton, będzie ona jeszcze szlifowana, by jej nawierzchnia była równa.
- W przyszłym tygodniu powinien rozpocząć się montaż ścianek wykonanych z elementów prefabrykowanych. Te prace uzależnione są jednak od warunków atmosferycznych - zaznacza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje tę inwestycję. To nie wszystko. Na terenie budowy trwa też montaż muru oporowego, a także montaż zbrojenia i ogrzewania.
Inwestycja powinna zakończyć się w maju br. Część dzieci, która będzie uczęszczać na ul. Damroki, została już zrekrutowana w ubiegłym roku. W związku z opóźnieniem inwestycji, maluchom zapewniono opiekę w innych przedszkolach na terenie Gdańska. W kwietniu br. przeprowadzona zostanie rekrutacja, ale tylko na pozostałe wolne miejsca w tej placówce.
Budynek przedszkola przy ul. Damroki wykonany zostanie w popularnej m.in. w Skandynawii nowoczesnej technologii modułowej - z gotowych paneli. To rozwiązanie obniża koszt i czas realizacji. Obiekt dzięki temu będzie też energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Użyte do budowy materiały mają być pochodzenia naturalnego, będzie więc zdrowy i bezpieczny dla dzieci. Bez problemu dostaną się tu osoby niepełnosprawne – budynek pozbawiony będzie barier architektonicznych.
W placówce opiekę znajdzie 250 maluchów. Poza salami dydaktycznymi (do każdej przylegać będzie sanitariat), znajdzie się tu także sala wielofunkcyjna, która będzie wykorzystywana rotacyjnie przez wszystkie grupy przedszkolne. Obiekt będzie posiadał także tzw. węzeł żywienia, co oznacza, że posiłki dla maluchów będą przygotowywane na miejscu.
Na terenie dzielnicy Jasień nie ma obecnie żadnego przedszkola samorządowego. Tutejsze dzieci trafiają więc do prywatnych placówek bądź obiektów w innych dzielnicach Gdańska.
Przedszkole przy ul. Dąbka nie będzie stało puste
W grudniu 2016 r. zakończyła się budowa przedszkola nr 83, przy ul. Stanisława Dąbka 35 na Ujeścisku. Jak już informowaliśmy, miasto nie może przeprowadzić obecnie rekrutacji do placówki innej niż standardowa, a więc jedynie na kolejny rok szkolny. Nie ma bowiem obecnie przepisów, które umożliwiałyby zorganizowanie naboru w trakcie roku szkolnego. Jednak w najbliższych miesiącach budynek nie będzie stał pusty. Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie, przyznaje, że miasto ma propozycję dla najmłodszych uczniów z pobliskich podstawówek.
- Jeżeli rodzice wyrażą zgodę, to na drugi semestr chcielibyśmy przenieść do nowego obiektu dzieci z klas "zerowych" ze Szkoły Podstawowej nr 12 i Szkoły Podstawowej nr 86. Z każdej po dwa oddziały. Dzięki temu odciążone zostaną obie placówki – tłumaczy dyrektor Szczuka.
W najbliższych dniach zorganizowane zostanie spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów w tej sprawie. Jeżeli dzieci zostaną przeniesione, to wraz z nimi na ul. Dąbka trafią ich dotychczasowi nauczyciele z obu szkół.
Rekrutacja przedszkolaków na nowy rok szkolny planowana jest z kolei, zgodnie z prawem, w kwietniu br. Placówka na Ujeścisku może pomieścić 175 dzieci.