• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark św. Dominika nie odpoczywa w Święto Wojska Polskiego

Jarmark św. Dominika w Święto Wojska Polskiego. Jakie atrakcje na 15 sierpnia?

Zajęcia zumby w strefie seniora, zabawy dla dzieci, warsztaty grillowania, konkurs dla zdolnych wokalistów o nagrodę Złote Pianie 2024, spektakl teatralny z udziałem widowni, warsztaty komiksowe dla najmłodszych na podstawie ,,Kajko i Kokosza” oraz koncerty - to tylko część atrakcji, jakie zaplanowano podczas 764. Jarmarku św. Dominika w czwartek, 15 sierpnia. W tym dniu przypada wolne od pracy Święto Wojska Polskiego, a katolicy czczą Wniebowzięcie Maryi Panny. Tegoroczny Jarmark św. Dominika kończy się już w niedzielę, 18 sierpnia.
14.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
planie znajduje się duża, stylizowana statua buldoga, który nosi czarne okulary przeciwsłoneczne oraz obrożę. Statua, prawdopodobnie wykonana z ceramiki lub podobnego materiału, jest wyeksponowana na stoisku sprzedawcy, który oferuje różnorodne dekoracyjne przedmioty, być może antyki lub kolekcjonerskie ozdoby. Za figurą buldoga widać inne ozdobne przedmioty, takie jak rzeźba orła oraz metalowe elementy. W tle targu można dostrzec kilku ludzi spacerujących po ulicy i przeglądających stragany. Niebo jest jasne, z kilkoma delikatnymi chmurami, co sugeruje ładną pogodę. Cała scena oddaje atmosferę ruchliwego dnia targowego, prawdopodobnie na pchlim targu lub podczas jakiegoś festiwalu, gdzie sprzedawane są różnorodne towary.
Targ staroci - nieodłączna część każdego Jarmarku św. Dominika
fot. Grzegorz Mehring

Atrakcje na Przystanku Równość

Zielony Salonik, czyli strefa przyjazna seniorom, to miejsce integracji międzypokoleniowej mieszkańców, edukacji i odpoczynku. Znajduje się na Przystanku Równość, zlokalizowanym na skwerze Heweliusza, obok ul. Rajskiej. 
 
Wśród zieleni, gdzie można też zrelaksować się na leżakach, każdego dnia organizowane są tu liczne atrakcje dla starszych osób. Nie inaczej będzie w czwartek, 15 sierpnia

Zumba i gimnastyka

O godz. 15.00 wystartuje zumba ze specjalistami z Gdańskiego Ośrodka Sportu. To powstały w latach 90. ub. wieku dynamiczny taniec fitness, który łączy elementy różnych stylów tańca latynoskiego, takich jak salsa, merengue, cumbia i reggaeton. Dla kogo jest zumba? To aktywność dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. 

KONKURS o Grand Prix Jarmarku św. Dominika rozstrzygnięty. Cuda 2024 roku wybrane

W Zielonym Saloniku, działającym w czwartek, 15 sierpnia, w godzinach 10.00-17.00, będzie też można z Fundacją Kolektyw wziąć udział w sportowych warsztatach. Będzie okazja do gimnastyki, nauki tańca country i posłuchania lekcji “Ruch a praca mózgu”.

Konkurs wokalny

Na Przystanku Równość w czwartek, 15 sierpnia, w godzinach od 17.00 do 20.00 zaplanowano Jarmarkową Kuźnię Talentów. Do udziału w niej zaproszeni są wszyscy wokaliści zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Wykonawcy wybierają utwory spośród repertuaru kilkudziesięciu piosenek takich twórców jak ABBA, A-ha, Andrzej Zaucha, Anna Jantar, Bajm, Bob Dylan, Boney M., Budka Suflera, Czerwone Gitary, Czesław Niemen, Dua Lipa, Dawid Kwiatkowski, Dżem, Elton John, Lady Pank, Dawid Podsiadło, Maryla Rodowicz, Frank Sinatra, Gloria Gaynor, Sanah, Tina Turner czy Zbigniew Wodecki.
Zdjęcie przedstawia grupę młodych osób biorących udział w plenerowym wydarzeniu. Na pierwszym planie widać cztery osoby: dwie młode kobiety, jednego mężczyznę i młodego chłopca z plecakiem. Kobieta po prawej stronie zdjęcia, ubrana w ciemny strój z kwiatowym wzorem, wykonuje gest rzutu, jakby brała udział w jakiejś grze lub zabawie. Pozostałe osoby patrzą na nią z zainteresowaniem. Tło zdjęcia jest kolorowe i wypełnione dużymi, sztucznymi kwiatami oraz różnymi dekoracjami. Widać również inne osoby uczestniczące w wydarzeniu oraz stoiska i namioty, co sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane podczas jakiegoś festynu, targów lub innego plenerowego wydarzenia w przestrzeni miejskiej. Po lewej stronie widać również kostki z napisami, w tym napis "Gdańsk Miastem Równości", co może wskazywać na kontekst wydarzenia promującego równość i tolerancję.
Przystanek Równość na skwerze Heweliusza w pobliżu Ratusza Staromiejskiego
fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Zwycięzców wybiera publiczność oraz muzycy akompaniujący wokalistom, którzy w dniu wydarzenia będą oddawać swoje głosy. Wyłonione zostaną trzy miejsca: 1, 2 i 3 oraz wyróżnienie. Dwa poprzednie występy o nagrodę Złote Pianie 2024 odbyły się na Przystanku Równość 1 i 8 sierpnia.

Laureaci tych dwóch konkursów oraz wyłonieni w czwartek, 15 sierpnia wystąpią wspólnie na koncercie finałowym, który odbędzie się 18 sierpnia na scenie Przystanku Port Gdańsk pod Żaglami (Wyspa Ołowianka), w ostatnim dniu Jarmarku św. Dominika.

Atrakcje na Przystanku Przygoda

Na Przystanku Przygoda z AmberSky, zlokalizowanym na Podwalu Staromiejskim i Targu Rybnym, wiele ciekawych wydarzeń czeka dzieci. Są tu takie atrakcje jak m.in: labirynt z zagadkami, konstrukcja String-Art, kubik sensoryczny, altana ze wstążkami i ściana marzeń. 

Ostatnie dni Jarmarku św. Dominika. Gdzie w Śródmieściu zostawić auto - nasz poradnik

Między 12.00 a 14.00 odbędą się też warsztaty "Pisz, kreśl, twórz" dla młodych fanów komiksów. Najmłodsi będą mogli poznać tajniki prostych historii obrazkowych. Inspiracją zaś będą kultowi bohaterowie komiksów ,,Kajko i Kokosz” Janusza Christy.
 
O godz. 18.00 na Przystanku Przygoda zaplanowano wydarzenie pt. "Seniorki Czytają". Podczas niego dzieci przeniosą się w magiczny świat opowieści z Pomorza. Te wyjątkowe czytania są okazją do odkrycia lokalnych legend i historii w ciepłej, rodzinnej atmosferze. 
 
Pozostały czwartkowy program Przystanku Przygoda:
 
  • 14.00 - Wyczaruj Skarby z AmberSky, warsztaty mydlarskie
  • 16.00 - Wyczaruj Skarby z AmberSky, warsztaty decoupage
  • 19.00 - Animacje, Hop w długi weekend

Wystawa aut z lat PRL na Przystanku Retro 

Na Przystanku Retro przy ul. Długie Ogrody, gdzie królują kramy kolekcjonerów staroci i sztuki, warto zobaczyć wystawę polskich samochodów z lat 80.  
Zdjęcie przedstawia zatłoczoną ulicę podczas Jarmarku Dominikańskiego, odbywającego się w Gdańsku. Wzdłuż ulicy ustawione są rzędy straganów z czerwonymi dachami, na których widoczne są tabliczki z nazwami sprzedawanych produktów. Nad straganami powiewają kolorowe girlandy, dodając festynowego charakteru. Tło zdjęcia stanowi zabytkowa, ceglasta architektura, co dodatkowo podkreśla lokalizację wydarzenia w historycznej części miasta. Tłum ludzi spaceruje po ulicy, niektórzy zatrzymują się przy stoiskach, inni przechodzą dalej. Można dostrzec zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby starsze, co świadczy o różnorodności uczestników tego wydarzenia.
Ulica Rajska na czas Jarmarku św. Dominika jest wyłączona z ruchu samochodowego
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Są to trzy pojazdy:
 
  • Fiat 126P - czyli popularny „maluch” (model z roku 1987). Auto przeszło remont blacharsko-lakiernicy i otrzymało zderzaki ze starszego rocznika. Resztę wyposażenia zachowano w pełnym oryginale
  • Fiat 125P - nazywany „dużym Fiatem”. Klasyczny polski samochód z roku 1987. Model ten był bazowany na włoskiej licencji Fiata 125, ale dostosowany do polskich warunków i możliwości technologicznych. Jest w oryginalnym lakierze L54
  • Polonez - nazywany często „Borewicz”, wyprodukowany został w 1980 roku. Wyróżnia go brązowa tapicerka oraz wyposażenie wnętrza w tym kolorze

Atrakcje na Przystanku Smaków

W czwartek, 15 sierpnia, w godzinach od 12.00 do 20.00 zaprasza też Przystanek Smaków, który można znaleźć na skwerze Świętopełka Wielkiego, obok ul. Szerokiej. 
 
Jakie atrakcje przygotowano?
 
  • Warsztaty Grillowania - znany kucharz i influencer, Jurek Sobieniak poprowadzi wyjątkowe warsztaty grillowania. To doskonała okazja, by poznać tajniki sztuki grillowania od prawdziwego mistrza. Jurek podzieli się swoimi sprawdzonymi przepisami i praktycznymi wskazówkami, które sprawią, że każdy uczestnik stanie się ekspertem w dziedzinie grillowania
  • Instaspoty i Monidła - w strefie znajdą się instaspoty i monidła, które pozwolą uczestnikom uwiecznić swoje chwile na Jarmarku w kreatywny sposób
  • Hostessy z Aparatami Instax - Kasztelańskie promo-teamy hostess będą przemieszczać się po terenie Jarmarku z aparatami typu Instax, aby robić spontaniczne zdjęcia uczestnikom. Każdy będzie mógł zabrać ze sobą pamiątkowe zdjęcie, które od razu będzie gotowe do odbioru
  • Strefa Chillu z DJ-em - przy podeście, gdzie Jurek Sobieniak będzie prowadził swoje warsztaty kulinarne, będzie również obecny DJ, który zadba o delikatną muzykę w tle, która pozwoli złapać chwilę oddechu i wprowadzi w dobry nastrój

Organowe koncerty w Centrum św. Jana podczas Jarmarku św. Dominika. Uczta dla ucha i oka

Dodatkowo, miejsce to jest wyposażone w wygodne leżaki, tworząc idealne miejsce do odpoczynku i relaksu w trakcie jarmarku.

Atrakcje Przystanku pod Żaglami

W godzinach 18.00-20.00 warto być na Wyspie Ołowianka na Przystanku Port Gdańsk pod Żaglami, gdzie odbędzie się widowisko teatralne. Na scenie zobaczymy Jasminę Dzas Kotlarek, Justynę Kamińską, Grzegorza Bednarka, Karola Szklarskiego, Marcina Stasiaka, którzy spróbują wciągnąć do wspólnej zabawy publiczność.
 
Jaki jest scenariusz spektaklu? Wcielcie się w rolę współtwórców i pomóżcie bohaterowi gry, który niespodziewanie wylądował na jarmarku w Gdańsku. Czy uda mu się zdobyć melon, by uratować się przed zwariowanymi kupcami? A może jego misją będzie uratowanie jarmarku przed najazdem turystów? 

Muzyka z trzech wież oraz koncert organowy  

W czwartek, 15 sierpnia, warto też wziąć udział w "Turmmusik – Muzyka z Gdańskich Wież"
 
Na trzech gdańskich wieżach zagra zespół Tubicinatores Gedanseses, z czego na dwóch z nich (kościół św. Katarzyny, Ratusz Głównego Miasta) z towarzyszeniem carillonów.
Zdjęcie przedstawia kobietę grającą na carillonie, co jest specjalnym instrumentem muzycznym składającym się z zestawu dzwonów, sterowanych poprzez klawiaturę. Kobieta ma na sobie słuchawki, a jej twarz wyraża skupienie. Grając, używa rąk do naciskania drewnianych klawiszy, które prawdopodobnie są połączone z dzwonami. Na pulpicie przed nią widoczne są nuty, które są lekko oświetlone. W tle widać ścianę w odcieniu turkusowym oraz elementy wyposażenia technicznego, co sugeruje, że scena rozgrywa się w pomieszczeniu specjalnie przystosowanym do gry na carillonie. Całość obrazu oddaje atmosferę skupienia i profesjonalizmu podczas wykonywania muzyki.
Miejska carillonerka Monika Kaźmierczak gra na instrumencie w Ratuszu Głównego Miasta
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Podczas 20-minutowych koncertów wykonane zostaną dawne utwory z repertuaru gdańskiego i europejskiego. Muzycy Tubicinatores Gedanseses zagrają na instrumentach historycznych - trąbkach naturalnych i perkusji. Artyści będą ubrani w kostiumy z epoki, a przejściom między wieżami towarzyszyć będzie kilkuosobowa grupa rekonstrukcyjna odzwierciedlająca mieszczańskie postaci z XVIII wieku. Krzykacz miejski będzie zapraszał przechodniów na koncerty, opowiadając o ich tradycji.
 
PROGRAM KONCERTÓW:
 
  • godz. 17.30 – wieża kościoła św. Katarzyny
  • godz. 18.45 – wieża kościoła św. Jana
  • godz. 20.00 – Ratusz Głównego Miasta
Tubicinatores Gedanenses: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Filip Pysz, Artur Elert – trąbki historyczne, Paweł Szewczyk – bęben
Carillon: Monika Kaźmierczak
Z muzycznych atrakcji w czwartek, 15 sierpnia, trzeba wymienić także dwie prezentacje organów bocznych w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) o godz. 14.00 i 15.00.

Instrument został zrekonstruowany według oryginału z połowy XVIII wieku. Przy okazji można podziwiać drewnianą, rokokową obudowę instrumentu, która szczęśliwie ocalała podczas II wojny światowej. Koncert trwa 20 minut, wstęp wolny.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic