W piątek, 26 lipca, rozpoczyna się 23. Festwiwal Szekspirowski. W różnych lokalizacjach Gdańska, a nawet w Gdyni: w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatrze Wybrzeże, Teatrze w Oknie, Centrum św. Jana, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Nowej Synagodze oraz Teatrze Muzycznym odbędą się spektakle, performanse, koncerty, spotkania z artystami i warsztaty.
W nurcie głównym festiwalu zobaczymy spektakle z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski - także poza Konkursem o Złotego Yoricka. Festiwal zainauguruje polska adaptacja „Jak wam się podoba” w reżyserii Krystyny Jandy, zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku (premiera miała miejsce na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 28 czerwca).
Więcej: 23. Festiwal Szekspirowski rusza w piątek. Na te wydarzenia jeszcze są bilety
Jak co piątek tych, którzy kochają muzykę alternatywną, na wydarzenie z cyklu Muzyczne Lato, zaprasza klub Stary Maneż (ul. Juliusza Słowackiego 23). Wystąpi Grabek (właśc. Wojciech Grabek) - skrzypek, multiinstrumentalista, wokalista i performer tworzący muzykę z pogranicza post-classical i elektroniki, który ma na koncie między innymi nominację do Fryderyków, występy na największych w kraju festiwalach oraz udział w projekcie Męskie Granie.
Trudno go sklasyfikować - artysta tworzy na pograniczu nurtów, balansuje brzmienia, zaciera i nakłada warstwy. Tony wydobywające się z syntezatora i laptopa zestawia z naturalnością żywych instrumentów. Jego muzyka niepokoi i drąży, w zadziwiający sposób przynosząc efekt w postaci klarownego przekazu. Spodoba się miłośnikom muzyki elektronicznej i eksperymentalnej.
Początek koncertu o godz. 20:00. Wstęp wolny.
W ten weekend, począwszy od piątku, miło spędzimy czas także z Gdańskim Archipelagiem Kultury i jego wakacyjnym projektem - Mobilnym Domem Kultury. Atrakcja w piątek i sobotę odwiedzi Stogi i boisko przy tamtejszej Szkole Podstawowej nr 11 (ul. Wilhelma Stryjewskiego 28).
W programie spotkanie literackie, warsztaty jogi i rękodzieła, spektakle, gry podwórkowe i planszówki, wegetariańskie jedzenie i wiele innych. Kulminacyjnym momentem wieczoru będzie „Potańcówka na Stogach”. W piątek Mobilny Dom Kultury będzie działał w godz. 17:30-22:00, a w sobotę - w godz. 12:00-20:00. Wstęp wolny.
Szczegółowy program: Finał Mobilnego Domu Kultury odbędzie się na Stogach. 26 i 27 lipca
W sobotę rozpoczyna się 759. Jarmark św. Dominika. Ceremonia otwarcia z udziałem włodarzy miasta i przeora dominikanów odbędzie się na Długim Targu, o godz. 12:00.
Uroczystą inaugurację gdańskiego święta handlu obwieści specjalnie napisany, w oparciu o gdańskie muzykalia, hejnał skomponowany z 759. nut. Odegra go szesnastu trębaczy i ratuszowy carillon. Trębacze stać będą w oknach i na dachu Dworu Artusa. Finałem będzie korowód barwnych postaci, pośród których prym wieść będą Hermes (patron kupców) i karmazynowy kogut (symbol jarmarku). W tak historycznej oprawie prezydent Gdańska przekaże kupcom klucz do bram miasta.
Począwszy od tego momentu, na odwiedzających Jarmark czekać będzie wiele atrakcji m.in. na Placu Kobzeja, w Parku Świętopełka, na Ołowiance i Długich Ogrodach.
Więcej: 759. Jarmark św. Dominika. Nowe miejsca i atrakcje PROGRAM
A w niedzielę, 28 lipca, kolejna odsłona lubianego przez mieszkańców Oruni i nie tylko cyklu koncertów piosenki aktorskiej w Parku Oruńskim. Tym razem w Parku Orana wystąpi Piotr Polk - aktor znany w ostatnim czasie m.in. w popularnych serialach: „Ojciec Mateusz”, „W rytmie serca” czy „Lekarze”.
W Gdańsku nie zagra co prawda żadej roli, przemówi za to do serc publiczności śpiewaniem. Przypomni utwory ze swoich dwóch płyt: „Polk In Love” i „Mój Film”. Warto przy tym wspomnieć, że piosenki, które znalazły się na drugim albumie, zostały „uszyte na miarę” przez wybitnych twórców, takich jak Jan Wołek, Wojciech Kejne i Marek Dutkiewicz, a o muzykę zadbali znakomici polscy kompozytorzy: Seweryn Krajewski, Krzesimir Dębski, Włodzimierz Korcz, Jarosław Kukulski i wielu innych.
Początek koncertu o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Przez cały weekend, do niedzieli, trwa też Festiwal Kultur „Okno na świat”, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. To okazja, by odbyć wycieczkę po wielokulturowym Gdańsku, zapoznać się z różnymi smakami i zapachami, posłuchać muzyki z odległych krajów i nauczyć się nowych, ciekawych rzeczy.
- Zapraszamy na wycieczkę po wielokulturowym Gdańsku. Odwiedzimy miejsca, które pokażą różnorodność naszego miasta - w każdym z nich zetkniemy się z cząstką wielowiekowej tradycji - zachęcają organizatorzy. - Będzie można zobaczyć piękne wnętrza Meczetu i Nowej Synagogi, oraz sprawdzić, która kuchnia najbardziej trafia w nasz gust: żydowska, arabska czy ukraińska? Poznamy też bogactwo ukraińskiego haftu, napiszemy po arabsku swoje imię, zrobimy tatuaż z henny, zaparzymy aromatyczną kawę...
Więcej: 11. Festiwal Kultur "Okno na Świat”. Wielokulturowy Gdańsk zaprasza - słuchaj, smakuj i doświadczaj
WIĘCEJ:
Sztuka w kontenerach, performanse, dyskusje, filmy - na Dolnym Mieście trwa “Niefestiwal”
Przedproże Sztuki na Jarmarku św. Dominika - tu znajdziesz rękodzieło, modę i design