• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark św. Dominika. Dziś pierwsza niedziela - pod znakiem Święta Chleba

Jarmark św. Dominika 2020. Dziś pierwsza niedziela - tradycyjnie pod znakiem Święta Chleba

Są setki powodów, by odwiedzić Jarmark św. Dominika - dzisiaj najważniejszym z nich jest Święto Chleba. Można tam kupić bezpośrednio od producentów nie tylko wszystkie gatunki pieczywa, ale też skorzystać z porad ekspertów, posłuchać na żywo swingu (głównie dorośli) albo wziąć udział w występie teatrzyku (głównie dzieci, ale też dorośli). Wszystko to w malowniczej przestrzeni Długiego Targu - od Fontanny Neptuna do Zielonej Bramy. 
26.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Święcie Chleba uczestniczą głównie firmy z Pomorza i Gdańska - dlatego też zapewne będzie można podziwiać wypieki, łączące fachową wiedzę z lokalnym patriotyzmem. Nz. jeden z chlebów prezentowanych na ubiegłorocznym Jarmarku św. Dominika
W Święcie Chleba uczestniczą głównie regionalne firmy z Pomorza i Gdańska - dlatego też zapewne będzie można podziwiać wypieki, łączące fachową wiedzę z lokalnym patriotyzmem. Nz. jeden z chlebów prezentowanych na ubiegłorocznym Jarmarku św. Dominika
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Jest to już XXV Święto Chleba na Jarmarku św. Dominika. Porady ekspertów zorganizowano z prostego powodu - z roku na rok rozwija się moda na świadome i zdrowe żywienie, coraz więcej osób wypieka chleb w domu, według tradycyjnych receptur.

Ekspertów jest troje:

  • W godz. 10.30  - 12.30 Dominika Dietrich, dietetyczka w Akademii Skutecznej Diety, podpowie JAK WKOMPONOWAĆ CHLEB W CODZIENNE MENU.
  • W godz. 12.30 - 14.30 Witold Kozajda, technolog firmy Gdańskie Młyny opowie o tym, jak stosowane są PRASTARE ZBOŻA WE WSPÓŁCZESNYM PIEKARSTWIE.
  • W godz. 15.00 - 17.00 Wiesław Kuropatwa, technolog piekarnictwa opowie o tym, jak powinien wyglądać WYPIEK CHLEBA W WARUNKACH DOMOWYCH ORAZ STOSOWANE DODATKI FUNKCJONALNE DO PIECZYWA.

 

W ramach Święta Chleba przeprowadzone będą dwa konkursy - na NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU (przyjmowanie zgłoszeń w godz. 10-13) i SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA (w dwóch kategoriach: wyrób piekarniczy i wyrób cukierniczy - przyjmowanie zgłoszeń godz. 10-12). Tuż przed godz. 12.30 spośród publiczności wyłonione będzie jury konkursu SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA. Podanie wyników obu konkursów i wręczenie nagród zaplanowano kolejno w godzinach 17.00 - 17.10 i 17.10 - 17.20.

 

Święto Chleba jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Organizatorami są: Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku.



PROGRAM WYDARZEŃ ŚWIĘTA CHLEBA:

 

  • 10.00-11.00    uroczysta msza święta, Konkatedralna Bazylika Wniebowzięcia NMP w Gdańsku
  • 10.00-18.00    TEATR QFER – konkursy i zabawy dla dzieci
  • 10.00-18.00    PORADY ekspertów, technologów żywności i dietetyków
  • 10.00-12.00    SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – przyjmowanie zgłoszeń do konkursu
  • 10.00-11.00    Koncert zespołu muzycznego Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers Swing Orchestra
  • 11.00-11.30    KONKURSY na scenie
  • 11.30-11.45    CEREMONIA OTWARCIA XXV Święta Chleba w Gdańsku
  • 11.45-12.25    KONKURSY na scenie
  • 12.25-12.30    SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – wyłonienie spośród publiczności jury konkursu
  • 12.30-13.30    TEATR QFER „Wypieki Milenijne Sprzedam Okazyjnie”- konkursy i zabawy
  • 13.30-14.30    Koncert zespołu muzycznego Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers Swing Orchestra
  • 14.30-15.20    TEATR QFER „Wypieki Milenijne Sprzedam Okazyjnie”- konkursy i zabawy
  • 15.20-16.20    Koncert zespołu muzycznego Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers Swing Orchestra
  • 16.20-17.00    TEATR QFER „Wypieki Milenijne Sprzedam Okazyjnie”- konkursy i zabawy
  • 17.00-17.10    SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
  • 17.20-18.00    Koncert zespołu muzycznego Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers Swing Orchestra

 

O ARTYSTACH, KTÓRZY WYSTĄPIĄ NA ŚWIĘCIE CHLEBA 2020:

 

  • SEKSTET RIVERBOAT RAMBLERS SWING ORCHESTRA został założony w 1980 r. W Europie pojawił się na początku lat 90-tych ubiegłego wieku.  Obecnie w składzie zespołu grają artyści z Polski i Ukrainy.

Od trzydziestu lat koncertują z ogromnym powodzeniem na wszystkich najważniejszych festiwalach w Europie, odnosząc sukcesy, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia (m.in Grand Prix na światowym konkursie jazzowym w Le Havre we Francji). Szeroki wachlarz repertuaru zespołu stanowią głównie utwory w klimatach swingowych, bossa nova oraz spiritual, porywające standardy jazzowe i dixielandowe. Riverboat Ramblers  zabiera słuchaczy w muzyczną podróż śladem wielkich artystów: Glenna Millera, Counta Basiego i Duke’a Ellingtona. Z powodzeniem wykonują muzykę latynoamerykańską, największe przeboje rosyjskie i grane we własnych aranżacjach szlagiery muzyki popularnej.

 

Trzon zespołu tworzą:

Sergiej Kriuczkow – znakomity trębacz i wokalista oraz Juriy Mishchenko, kontrabasista. W skład orkiestry wchodzą również: Adam Zagrodzki – perkusja, Marek Jurski – piano, Szymon Zuehlke – saksofon oraz Marek Romanowski – puzon.

Niewątpliwym atutem zespołu jest wokalista Sergiej Kriuczkow o charakterystycznej barwie głosu, zwany przez szeroką publiczność „Białym Luisem Armstrongiem”…

Swing w języku angielskim znaczy „kołysać się”. Powstały w latach 30-tych w USA gatunek zyskał ogromną popularność w następnej dekadzie. Chociaż przez dziesięciolecia utwory swingowe nie zdobywały pierwszych miejsc przebojów, zawsze czule poruszały odbiorców i pozytywnie nastrajały. Przy muzyce zespołu Riverboat Ramblers nie sposób ustać spokojnie. Swing is King!

Niewątpliwym atutem zespołu jest wokalista, Sergiej Kriuczkow o charakterystycznej barwie głosu, zwany przez szeroką publiczność „Białym Luisem Armstrongiem”…

 

  • TEATR QFER to jedna z pierwszych, profesjonalnych inicjatyw teatralnych działających na terenie Trójmiasta. Współtworzą go Barbara i Grzegorz Gajewscy – małżeństwo aktorów lalkarzy. Grzegorz Gajewski – absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie.

Rozpoczęli działalność w 1996 roku, chcąc mieć wpływ na kształt i formę przedstawień. Przekonani, że udało im się stworzyć teatr radosny, rozśpiewany, „energetyczny” i przede wszystkim uczciwy wobec widza. Mocną stroną spektakli jest muzyka. Sami ją komponują i dbają, by warstwa tekstowa i muzyczna przedstawienia tworzyły spójną całość.

Spotykają się z ciepłym przyjęciem widzów i udaje im się wywołać uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. Grają w przedszkolach, klubach osiedlowych, domach kultury, ale też w plenerze. Teatr jest organizatorem „Bajkowiska” – sceny dla dzieci w ramach Jarmarku Św. Dominika, wcześnie znanej jako Przegląd Teatrów Podwórkowych „Teatrzyk Dominika”.

Od lat są stałymi gośćmi Święta Chleba w Gdańsku, podczas którego zapraszają wszystkich bez względu na wiek, płeć i „poglądy” do zabawy na scenie, a dzieci do strefy zabaw koło sceny. Poczucie humoru i niesamowity dar zjednywania sobie ludzi sprawia, że Grzegorza kochają wszyscy i śmieją się razem.

Teatr Qfer w tym roku ze swoim premierowym, jubileuszowym występem „Wypieki Milenijne Sprzedam Okazyjnie”.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta