Kolorowy, magiczny i tłumnie odwiedzany. Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 - PODSUMOWANIE

Trwał 36 dni (od 18 listopada do 23 grudnia 2022 r.), na przestrzeni dwóch boisk piłki nożnej (to dwa razy więcej niż rok wcześniej) oferował 165 stoisk i odwiedziło go ponad 700 tys. osób. Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy wzbudził też zachwyt w Europie - zajął drugie miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2023. Przypominamy jego największe hity.
12.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy kobiety w ciepłych zimowych ubraniach pozują wewnątrz zbudowanej ze złotych światełek konstrukcji
Ubiegłoroczny Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy wzbudzał zachwyt nie tylko wśród gdańszczan - jarmark zajął drugie miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2023!
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy drugi wśród najpiękniejszych w Europie

Rok 2022 - to edycja rekordów

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku był największy w swojej ponad 20-letniej historii. Zajął przestrzeń wynoszącą ok. 16 000 m2 powierzchni. Według pierwszych szacunkowych danych organizatora, Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku odwiedziło w 2022 roku ponad 700 tys. osób!

- Powiększyliśmy się dwukrotnie w stosunku do poprzedniego roku. Rozmiar ten możemy porównać do dwóch boisk piłki nożnej - tłumaczy Marek Krzemiński, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem jarmarku.

Świąteczne domki, prócz Targu Węglowego, stanęły na ulicach: Bogusławskiego i Tkackiej. W zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni znajdowały kramy artystów i rzemieślników. Po raz pierwszy świąteczne produkty oferowano na dziedzińcu Forum Gdańsk.

rozświetlona nocna i zimowa panorama Gdańska z lotu ptaka
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku odwiedziło w 2022 roku ponad 700 tys. osób!
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Gdański jarmark w liczbach:

  • 165 świątecznych stoisk w domkach, kramach i karczmach
  • 61 stoisk gastronomicznych z ofertą z 20 kuchni świata
  • 78 stoisk rzemieślników i artystów
  • 26 stoisk z produktami spożywczymi
  • blisko 50 tys. osób z 179 państw świata głosowało na Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku w konkursie „European Best Christmas Market 2023”.

Organizację wydarzenia oceniają też dobrze sami wystawcy.

- Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w naszym odczuciu był jarmarkiem samych pozytywów – mówi Tadeusz Dobkowski z Galerii Bursztyn, jeden z wystawców. - Począwszy od aspektu handlowego, który był dla nas miłym zaskoczeniem, ponieważ pojawili się w satysfakcjonującej liczbie klienci, nie tylko z Polski, Europy, ale i ze świata. Techniczny zespół wykazał dużą dbałość o szczegóły i o nas, jako handlowców. Organizacyjnie podobało nam się różnorodność atrakcji jarmarkowych, które były istotnym magnesem dla zwiedzających. Klienci z przyjemnością przychodzili wielokrotnie, zachwycając się atmosferą jarmarku i klimatem pięknego Gdańska. Kończąc, a jednocześnie podkreślając wzorową prace zespołu administracyjnego, dziękujemy, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Zobacz galerię zdjęć z gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

Ciekawostki:

  • 177 513 kubeczków z gorącymi napojami zasmakowało gościom
  • ponad 100 tys. doniesień medialnych na temat Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku
  • 3033 szt. kubków jarmarkowych u nowych właścicieli
  • 300 książek w świątecznym bookcrossingu
  • 300 misiów w Misiowej Bramie
głowa łosia góruje nad stoiskiem, pod nim stoją ludzie ciepło ubrani z zadartymi głowami, słuchają łosia
Łoś Lucek co roku gromadzi wielu wielbicieli. W tym roku też bawił gości Jarmarku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
 

Scenografia na medal

Wyjątkową atmosferę tworzyła między innymi oryginalna, budująca klimat scenografia. Jarmarkowa sceneria budowała atmosferę radości, miłości i świątecznej magii doprawianej feerią niepowtarzalnych zapachów, smaków, dźwięków i kolorów. Co składało się na scenograficzny projekt?

  • Świetlny napis „JARMARK” ustawiony w sercu Targu Węglowego
  • ILUMINACJE: ZACZAROWANA FONTANNA – pełna światła dzięki marce E. Wedel, sanie
  • FORUM GDAŃSK, Leśna Altana Lasów Państwowych, 2 bramy, anielskie skrzydła
  • Jarmarkowe maskotki – państwo Orzechowscy. Jantar i Bursztynk.
  • Warsztaty kreatywne i ekologiczne
  • Mikołajowa Strefa dla dzieci w Zbrojowni
  • Misiowa brama SMYK
  • 117 wydarzeń programowych
  • Świąteczne Karaoke – HIT PROGRAMU wśród zwiedzających

- Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku był wydarzeniem udanym od każdej strony – mówi Marcin Byks ze Świata w bombce. - Organizator dołożył wszelkich starań, aby zarówno wystawcy, jak i klienci, mieli zapewnione atrakcje i infrastrukturę na najwyższym poziomie. Kulturalna i rozrywkowa strona jarmarku była bardzo bogata i ściągnęła rzesze gdańszczan i turystów z całej Europy, co dla mnie jako wystawcy było ogromnie ważne i co przełożyło się również na mój sukces sprzedażowy. Dobra organizacja, mnóstwo klientów, sprzyjająca aura i cudowny, świąteczny klimat - niczego więcej nie można oczekiwać od takiego wydarzenia jak Jarmark Bożonarodzeniowy, więc w 2023 roku na pewno znowu będę tam wystawiał swoje rękodzieło 

Brama okalająca wejście do kamienicy utkana z pluszowych misiów
Misiowa Brama SMYK była jedną z wielu jarmarkowych atrakcji. Skonstruowano ją z aż 300 misiów!
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pomaganie jest piękne!

Jednym z najlepszych w Europie świątecznym klimatem cieszyli się mieszkańcy i turyści przez ponad miesiąc. Było świątecznie, magicznie i tłumnie.

Warto jednak zwrócić uwagę, że na Jarmarku można było nie tylko dobrze zjeść czy kupić prezenty, ale również wesprzeć ważny cel - Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Międzynarodowe Targi Gdańskie i Grupa GPEC podczas trwania Jarmarku przeprowadziły akcję wsparcia Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC. 

Jakie akcje zorganizowano?

  • Zebrano razem z GPEC dla Fundacji Hospicyjnej 53 333 zł
  • Wigilia dla potrzebujących – świąteczny poczęstunek przygotowany przez Polską Izbę Gospodarczą Restauratorów i Hotelarzy 
  • Magiczna Szafa – #toycrossing – specjalna szafa na wymianę oraz oddanie zabawek
  • Betlejem Dom Chleba – wydarzenie Caritas Archidiecezji Gdańskiej promujące ideę wolontariatu
  • Wspólne kolędowanie przedszkolaków gdańskich szkół oraz koncert charytatywny z którego środki przeznaczone zostały dla Fundacji Hospicyjnej
  • Pastorałki ukraińskie – inicjatywa amatorskiego chóru uchodźczyń wojennych mieszkających w Gdańsku, które w podziękowaniu za gościnę w Polsce odwdzięczyły się swoim występem
  • Akcja adoptuj misia z misiowej bramy firmy SMYK – wsparcie HOSPICJUM
  • Akcja SPEŁNIAMY MARZENIE – wsparcie MTG SA sprzętem komputerowym ze specjalnym sterownikiem podopiecznej MOPS GDAŃSK 
Grupa młodych muzyków na scenie. Są ubrani w ciepłe palta i czapki, grają na instrumentach dętych i skrzypcach
Na Jarmarku codziennie odbywały się co najmniej trzy świąteczne wydarzenia kulturalne. Było wiele radości, magicznych momentów i niezapomnianych chwil
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kultura na Jarmarku Świątecznym: 36-dniowy program i 117 wydarzeń

- Atrakcji dopełniał bogaty program artystyczny, zapewniający niezapomniane, wyjątkowe przeżycia. Każdego dnia Jarmarku nasi goście, szczególnie najmłodsi mogli skorzystać z atrakcyjnego programu - opowiada Marek Krzemiński.

Codziennie odbywały się co najmniej trzy świąteczne wydarzenia. Było wiele radości, magicznych momentów i niezapomnianych chwil.

Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” Jarmarkowa scena rozbrzmiewała różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów rozbrzmiewały kolędy i świąteczne piosenki w wykonaniu zespołów jazzowych, młodzieżowych i dziecięcych, profesjonalnych i amatorskich chórów.

Podczas „Świątecznego Bajania” uśmiech na twarzach najmłodszych wywoływały spektakle teatralne widowiska, parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje czy codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego. 

W „Świątecznej Pracowni” na warsztatach każdy mógł nauczyć się jak zrobić świąteczny stroik, świece, dekoracje i ozdoby świąteczne, a nawet drewnianą biżuterię. W „Świątecznej gralni” na odwiedzających czekały gry planszowe, puzzle, a także seanse „Rodzina Treflików”.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom zamieniły się w świąteczne miasteczko. Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny sprawiły, że świąteczna atmosfera unosiła się w Gdańsku od pierwszego śniegu.

- Wciąż wspominam wyjątkowy klimat, który towarzyszył temu wydarzeniu. Zarówno między nami a klientami jak i wystawcami – to też zasługa organizatora. Szczególnie atrakcyjne były weekendy - odwiedzało nas sporo klientów, również z zagranicy by podziwiać polskie rękodzieło. Jarmark to niesamowite doświadczenia i cenne nowe kontakty – to wsparcie dla rękodzieła i małych polskich manufaktur. Z przyjemnością wezmę udział w przyszłorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym – wspomina Beata Rzeplińska z Oh my cat!

 

jarmark_bozonarodzeniowy-039_949x633-min
Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Aż 165 kupców oferowało swoje produkty 

Wśród 165 wystawców, liczną grupę stanowili kupcy z Gdańska (49 proc.). Na jarmarku handlowało w ubiegłym roku 52 nowych wystawców. Najwięcej, bo aż 6 stoisk pochodziło z Litwy.

- Możliwość prezentacji polskiego rękodzieła jest ważną przestrzenią dla wystawców, którzy często tylko tam zyskują bezpośrednią szansę prezentacji swojej unikalnej twórczości – a również od wystawców wiemy, że zagraniczni turyści bardzo wysoko cenią jakość i piękno naszych produktów hand made. Często to okazja do prezentacji mało popularnych dziedzin jak garncarstwo czy tworzenie np. świątecznych dekoracji ze słomy czy drewna (świąteczne szopki krakowskie), oraz promocja polskiego rękodzieła na arenie innych krajów – wielu turystów zagranicznych dokonuje zakupów np. w Zbrojowni i zabiera towary ze sobą – które niejednokrotnie sygnowane są „polish handicraft”- polskie dekorowane pierniki, unikalna odzież ludowa ręcznie wyszywana, biżuteria z bursztynem

Lista najciekawszych jarmarkowych produktów:

  • Polskie malowane bombki i ręcznie wykonane ozdoby świąteczne i choinkowe
  • Ludowe rękodzieło, unikatowa plastyka ludowa ze słomy, welny, haft kaszubski, stroje ludowe
  • Litewskie i marsylskie mydła handmade
  • Wyjątkowe, ręcznie robione ukraińskie lalki
  • Pachnące świece sojowe z lokalnych manufaktur
  • Haftowane unikatowe zabawki
  • Stroiki, drewniane rękodzieło – szopki krakowskie, drewniane ikony, naczynia drewniane i dziadki do orzechów
  • Niezwykła ceramika
  • Artystyczna biżuteria z polskich pracowni
  • Świąteczne pocztówki wykonane ręcznie
  • Ekologiczne octy ziołowe i syropy ziołowe
  • Polskie miody, piernikowe i cynamonowe kremy miodowe oraz nalewki

Kuchnie Świata

Na smakoszy odwiedzających jarmark poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami czekały potrawy kuchni z całego świata. W tym roku oferta była szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Można było spróbować dań rodem z Litwy, Ameryki, Niemiec,

Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski.

Wśród nowości kulinarnych pojawiły się brioszki z lodem, chrupiące tofu, raclette, szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze, quesadillas, cynamonki i wegański bigos.

Gastronomiczne hity

Na słono:

  • kiełbasa w bułce: currywurst (bratwurst)
  • oscypek w tempurze
  • langosze
  • pierogi
  • pajda
  • raclette

Na słodko:

  • gorąca czekolada
  • owoce w czekoladzie
  • lody w brioszce
  • donaty
  • kołacze

- Nie sposób odmówić organizatorowi, że z roku na rok Jarmark staje się coraz bardziej dopracowany pod względem technicznym, organizacyjnym czy infrastruktury. Cieszy mnie, że jako przedstawiciele gastronomii po zakończeniu imprezy mamy szanse podzielić się uwagami na temat imprezy. Jeszcze bardziej, że nawet te niekiedy drobne sugestie są poprawiane przy okazji kolejnej imprezy. W ten

sposób możemy konkurować z innymi europejskimi jarmarkami i zdobywać wyróżnienia, jak choćby tegoroczne drugie miejsce w głosowaniu na European Best Christmas Market – mówi Artur Piórkowski przedstawiciel gastronomów handlujących podczas jarmarku w Gdańsku.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zagra niewątpliwie pierwsze skrzypce w 2023 roku!

Wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym to dla gdańszczan, turystów z Polski i całego Świata obowiązkowy punkt przedświątecznych przygotowań. W klimatycznym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt.

- Jarmark Bożonarodzeniowy w moich oczach to miejsce spotkań znajomych/rodziny w świąteczno- zimowej atmosferze. Można zgłębić tajniki potraw z różnych zakątków świata, zrobić przedświąteczne zakupy, czy też skorzystać z jednej z wielu atrakcji kulturalnej. Każdy jest na nim uśmiechnięty, to jest niesamowite i chyba najlepszy dowód na to, że atmosfera na Jarmarku Bożonarodzeniowym jest wyjątkowa i każdy czuje się na nim fajnie – dodaje Artur Piórkowski.

Już dziś zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy 17.11-23.12.2023!

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!