W marcu br. rozpoczęły się pierwsze prace w ramach projektu zagospodarowania największego parku w tej części miasta, z którego najchętniej korzystają mieszkańcy Chełmu i Ujeściska.
Co obecnie dzieje się na "placu budowy"?
- Po obu stronach Jaru Wilanowska prowadzone są prace związane z budową kanalizacji deszczowej.Powstają też kolejne odcinki chodników oraz plac sąsiedzki, w kształcie półkola, z miejscami do siedzenia, który będzie przeznaczony m.in. na miejsce spotkań. Równolegle modernizowane jest dojście do oddanego w ubiegłym roku do użytkowania "Dog Parku" – wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
W ramach projektu "Zagospodarowanie zespołu parkowo - rekreacyjnego Jar Wilanowska" pojawią się także kwietne łąki i nowe trawniki. Nie zabraknie też kolejnych nasadzeń drzew i krzewów. Zbudowane zostaną ścieżki, po których będzie można wygodnie spacerować i pobiegać, a także zainstalowane zostanie dodatkowe oświetlenie i monitoring, by było bezpieczniej. Na terenie jaru zaplanowano skwer ze stawkiem, miejsce do ćwiczeń Tai Chi, kolejne place zabaw (w tym plac sprawnościowy i linowy) oraz place sąsiedzkie, na których będzie można spędzić czas ze znajomymi np. przy grillu. Nie zabraknie też małej architektury, a więc: deszczochronów, ławek i koszy na śmieci. Wybudowane zostaną również sieci kanalizacji deszczowej.
Najintensywniejszy etap tej inwestycji zaplanowano właśnie od czerwca do sierpnia – w tym czasie budowany będzie tunel (o długości 33 metrów) pod ul. Wilanowską. Termin nie jest przypadkowy. To przedstawiciele Rady Dzielnicy Chełm apelowali, by te prace przeprowadzić w okresie, kiedy jest najmniejszy ruch samochodowy. Na czas prowadzonych robót trzeba będzie zamknąć odcinek ul. Wilanowskiej.
Cała inwestycja powinna zakończyć się w październiku br. Jej koszt to 5,7 mln zł, z czego koszt budowy samego tunelu to 1,8 mln zł.
W ostatnich latach na terenie jaru z budżetu miasta sfinansowano m.in. siłownię "pod chmurką" i plac zabaw dla najmłodszych. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstało boisko wielofunkcyjne, a przed siedmioma laty, w ramach projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej", wybudowano zbiornik retencyjny, który zagospodarowano na potrzeby lokalnej społeczności.
Wykonawcą prac jest firma Eurovia.