Pomnik króla Jana III Sobieskiego ma 120 lat i jest jednym z najbardziej charakterystycznych pominików Gdańska. Powstał we Lwowie, dzięki hojności mieszkańców tego miasta. W połowie XX wieku trafił do Warszawy, a od 1965 roku zdobi Targ Drzewny w Gdańsku. Skwer, na którym stoi konny pomnik polskiego króla, zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj, chętnie wykorzystywany jest jako centrum różnych wydarzeń czy manifestacji.
Podjęte działania renowacyjne objęły m.in. oczyszczenie pomnika z zanieczyszczeń spowodowanych przez środowisko, ale i człowieka. Usunięte zostały nawarstwienia dewastacyjne takie jak farby, smoła czy parafina. Dzięki zabiegom konserwatorskim pomnik odzyskał swoją pierwotną kolorystykę z oryginalną, charakterystyczną patyną. Konserwatorzy najwięcej pracy mieli z cokołem, gdzie odkryto wiele pęknięć i ubytków. Warto zaznaczyć, że ostatnie prace konserwatorskie "przy królu" wykonane zostały w 1996 r.
- Figura króla na koniu została oczyszczona – mówi Izabela Huk-Malinowska, konserwator zabytków. - Szczegółowo sprawdziliśmy wszystkie fleki, rozwarstwienia i ubytki zostały uzupełnione, braki patyny zrekonstruowane, a figurę z brązu mamy już zakonserwowaną. Została nam najtrudniejsza, ale i najprzyjemniejsza część pracy, czyli scalanie kolorystyczne i rekonstrukcja złoceń na obu tablicach umieszczonych na cokole monumentu.
ZOBACZ FILM Z POSTĘPÓW PRAC RENOWACYJNYCH POMNIKA
Przeczytaj także dlaczego właśnie tutaj gdańszczanie świętują najważniejsze rocznice
Tempo prac w dużym stopniu zależy od pogody, ale wszystko wskazuje na to, że już w lipcu zarówno gdańszczanie i turyści będą mogli podziwiać pomnik na Targu Węglowym w pełnej krasie. Kolejnym etapem prac będzie renowacja kamiennych schodów, na których stoi pomnik. To plan na 2020 rok.