Pomnik króla Jana III Sobieskiego ma 120 lat i jest jednym z najbardziej charakterystycznych pomników Gdańska. Powstał we Lwowie, dzięki hojności mieszkańców tego miasta. W połowie XX wieku trafił do Warszawy, a od 1965 roku zdobi Targ Drzewny w Gdańsku. Skwer, na którym stoi konny pomnik polskiego króla, zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj, chętnie wykorzystywany jest jako centrum różnych wydarzeń czy manifestacji.
Uroczysta przentacja odnowionego pomnika miała miejsce w czwartek, 24 lipca. Przez najbliższy miesiąc, w sąsiedztwie Jana III Sobieskiego, znajdować się będzie wystawa zdjęć upamiętniająca wydarzenia, które odbyły się właśnie w miejscu, gdzie znajduje się pomnik. Mowa o współczesnych wydarzeniach, jak Parada Niepodległości czy manifestacja z 1989 roku zorganizowana w rocznicę konstytucji 3 maja.
ZOBACZ JAK WYGLĄDA POMNIK JANA III SOBIESKIEGO PO RENOWACJI
Przeprowadzone działania renowacyjne objęły m.in. oczyszczenie pomnika z zanieczyszczeń spowodowanych przez środowisko, ale i człowieka. Usunięte zostały nawarstwienia dewastacyjne takie jak farby, smoła czy parafina. Dzięki zabiegom konserwatorskim pomnik odzyskał swoją pierwotną kolorystykę z oryginalną, charakterystyczną patyną. Konserwatorzy najwięcej pracy mieli z cokołem, gdzie odkryto wiele pęknięć i ubytków. Warto zaznaczyć, że ostatnie prace konserwatorskie "przy królu" wykonane zostały w 1996 r.
Kolejnym etapem prac będzie renowacja kamiennych schodów, na których stoi pomnik. To plan na 2020 rok.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYSTAWY