• Start
  • Wiadomości
  • Jamboree 2023. Jednak sukces - będzie zlot skautów z całej Europy

Jamboree 2023. Jednak sukces - będzie zlot skautów z całej Europy

Gdańsk nie będzie gospodarzem światowego zlotu skutów Jamboree 2023, ale zorganizuje za to europejskie Jamboree (prawdopodobnie w 2020 roku). To efekt niesprawiedliwej przegranej ZHP z kontrkandydaturą Korei Południowej, podczas głosowania w Baku (Azerbejdżan). "Doceniamy przygotowany przez ZHP edukacyjny program z mottem >>Bądź iskrą<<. Ten potencjał nie może się zmarnować" - czytamy w deklaracji podpisanej przez Krajowe Organizacje Skautowe Regionu Europejskiego WOSM i Europejski Komitet Skautowy.
19.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Członkowie polskiej delegacji ZHP podczas światowej konferencji skautowej w Baku, 16 sierpnia 2017 r. Głosowanie z Koreą Południową przegraliśmy, ale i tak jest sukces. Europejskim organizacjom skautowym tak spodobała się propozycja ZHP i Gdańska, że chcą przyjechać na Wyspę Sobieszewską, na europejskie Jamboree - prawdopodobnie w 2020 r.
Nie jest to impreza tak imponująca skalą jak światowy zlot skautów, ale i tak wielka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w 2020 roku do Gdańska, na Wyspę Sobieszewską, przyjedzie ok. 25 tys. skautów z całej Europy i tysiące osób towarzyszących.
Przedstawioną w Baku wspólną propozycję ZHP i Gdańska doceniły kraje europejskie zrzeszone w Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Tuż po ogłoszeniu niekorzystnego dla Polski wyniku głosowania dotyczącego Światowego Jamboree Skautowego 2023, organizacje z Europy porozumiały się w sprawie złożenia ZHP propozycji zrobienia europejskiej edycji imprezy.
- Jesteśmy poruszeni Waszą postawą. Nasza kandydatura przebiegała pod znakiem solidarności i tą solidarność skautową dziś czujemy. Dziękujemy za zaufanie, jakim nasz obdarzacie, wsparcie i tę właśnie europejską solidarność. Teraz musimy wrócić do Polski i sprawdzić, czy wypracowane przez ZHP relacje z partnerami pozwolą wdrożyć pomysł Europejskiego Jamboree Skautowego w Polsce w życie - mówi harcmistrz Karol Gzyl, szef Zespołu Projektu Światowe Jamboree Skautowe 2023, Komisarz Zagraniczny ZHP.
W dniu przegranego dla ZHP głosowania w Baku, na Wyspie Sobieszewskiej zorganizowano pinknik. Teraz okazuje się, że ci dwaj weterani harcerstwa mieli rację: musiał być sukces i jest sukces
W deklaracji czytamy, że najbliższymi krokami podjętymi przez ZHP i Krajowe Organizacje Skautowe z Europy są: utworzenie nieformalnej, międzynarodowej grupy roboczej pracującej nad imprezą, co pozwoli utrzymać momentum projektu, udzielenie przez przez ZHP i partnerów odpowiedzi o gotowości do organizacji europejskiego zlotu oraz zapewnienie ze strony Europejskiego Komitetu Skautowego WOSM formalnego mandatu do organizacji Europejskiego Jamboree Skautowego.
Dotychczas odbyły się dwa Europejskie Jamboree Skautowe: w 1994 roku w Holandii i w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Zloty te gromadzą przede wszystkim skautów z Europy, ale może w nich uczestniczyć również młodzież z innych Krajowych Organizacji Skautowych zrzeszonych w WOSM.
Przypomnijmy, ZHP i Miasto Gdańsk ubiegali się o organizację ŚwiatowegoJamboree Skautowego w 2023 roku. 16 sierpnia w Baku, podczas Konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), w tajnymgłosowaniu na organizatora imprezy wybrana została Korea Południowa.
Latem 2018 roku na Wyspie Sobieszewskiej odbędzie się ogólnopolski zlot 15 tys. harcerzy na jubileusz 100-lecia ZHP. 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych