Jakie potrzeby ma dzielnica Suchanino? Radni opowiedzieli o nich prezydent Gdańska

Po przerwie wakacyjnej wracają służbowe spacery prezydent Aleksandry Dulkiewicz po gdańskich dzielnicach. W poniedziałek, 4 września, zorganizowano taki na Suchaninie. Rozmawiano głównie o remontach schodów w różnych częściach tej dość "górzystej" dzielnicy i niektórych ulic. Poruszono też kwestie bezpieczeństwa pieszych przechodzących w popularnych, choć nieoznakowanych miejscach.
04.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu grupa kilkunastu osób, stoją w półokręgu, niektórzy słuchają, inni coś pokazują
4 września odbył się służbowy spacer po dzielnicy Suchanino z udziałem prezydent Gdańska, radnych miejskich i dzielnicowych, a także dyrektorów i prezesów miejskich jednostek i spółek
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Co z ul. Noskowskiego?

Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęło się przy ul. Noskowskiego, w pobliżu niewielkiego centrum handlowego. Radni dzielnicy zwracali uwagę na kiepski, w ich ocenie, stan nawierzchni tej ulicy, a także problem, który pojawia się po każdym większym opadzie - woda deszczowa gromadzi się bowiem w niecce na wysokości bloku przy ul. Kamieńskiego 1.

Miasto nie planuje, póki co, gruntownej modernizacji tej ulicy, jedynie doraźne naprawy. Przeanalizowana zostanie natomiast kwestia problematycznego obniżenia terenu - sprawdzone zostanie odwodnienie w tej okolicy i to, czy potrzeba w tym miejscu zaawansowanej inwestycji czy też prostego rozwiązania, które uda się wprowadzić w krótszym czasie.

na zdjęciu zielony teren, na którym stoi kilka urządzeń do ćwiczeń w ramach siłowni plenerowej
Teren przy ul. Paganiniego stanowi rezerwę terenową pod budowę żłobka
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Rezerwa pod żłobek przy ul. Paganiniego

W miejscu gdzie obecnie znajduje się plac z urządzeniami siłowni plenerowej oraz wybieg dla psów, w sąsiedztwie boiska, znajduje się rezerwa terenowa pod budowę żłobka. Planowana jest tu kameralna placówka z 4 oddziałami, która powstać ma w ramach Programu Maluch Plus 2022-2029.

Siedlce. Rada dzielnicy chce zagospodarować geograficzny środek Gdańska - gdzie to jest?

Nie zapadła jeszcze decyzja o konkretnym terminie budowy żłobka, w związku z czym teren ten może być tymczasowo zagospodarowany w inny sposób. I tak też zresztą jest - założenie jest takie, że teren ten można zagospodarować tak, by m.in. znajdujące się na nim urządzenia można było łatwo przenieść w inne miejsce, kiedy rozpocznie się budowa żłobka. Radni dzielnicy dopytywali natomiast, czy Miasto mogłoby sfinansować dodatkowe urządzenia bądź zagospodarować nieużywaną obecnie część działki. W odpowiedzi usłyszeli, że takie projekty powinny zostać sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy lub Budżetu Obywatelskiego. W tym miejscu i tak będą miały charakter tymczasowy.

na zdjęciu fragment asfaltowej jezdni, po obu stronach rosną zielone drzewa
Czy na ul. Sobieskiego powstanie dodatkowe przejście dla pieszych?
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Potrzebne przejście na ul. Sobieskiego?

Dość długo dyskutowano o tym, czy należy wymalować bądź zbudować przejście dla pieszych na wysokości skrzyżowania ulic Sobieskiego i Wagnera. W tym miejscu okoliczni mieszkańcy dość często przechodzą na drugą stronę ulicy, idąc w kierunku m.in. pobliskiego zbiornika retencyjnego "Wileńska". A jest tu spory ruch samochodowy. Zastanawiano się, czy takie przejście będzie dobrze widoczne przez kierowców jadących z każdego z kierunków, a tym samym bezpieczne dla pieszych, i jeżeli już budować przejście - to jakie? Czy np. w formie azylu, czy wyniesione czy w jeszcze innej formie. W najbliższych tygodniach ta kwestia zostanie przeanalizowana przez specjalistów z GZDiZ.

Prezydent Gdańska spotkała się z radnymi Suchaninia. Jakie tematy poruszono?

Co z balonem przy ZSP nr 2?

Podczas poprzedniego spotkania prezydent Dulkiewicz z radnymi Suchanina, które odbyło się w lutym 2020 roku, rozmawiano m.in. o planowanej budowie balonu sportowego przy ul. Czajkowskiego, przy ZSP nr 2, na miejskim terenie.

Na terenie sąsiadującym ze szkołą stanąć miał specjalny balon, w którym prowadzone miały być zajęcia fizyczne. W godzinach funkcjonowania szkoły obiekt miał być dostępny dla uczniów ZSP nr 2, którzy mieli korzystać z niego bezpłatnie. W godzinach popołudniowych i wieczornych balon miał być miejscem ogólnodostępnym, ale już na warunkach komercyjnych, a więc odpłatnie. Balon miał stanąć jeszcze w 2020 roku, a miał go postawić prywatny inwestor. Nie stanął jednak do dziś. Radni dopytywali więc, co się dzieje w tej sprawie.

Okazuje się, że pandemia mocno pokrzyżowała plany wspomnianemu inwestorowi, pogorszyła się jego sytuacja finansowa, w związku z czym musiał ostatecznie wycofać się z tej inwestycji.

Prezydent Dulkiewicz przyznała podczas spaceru, że Miasto dowiedziało się o tym dopiero niedawno. Są różne głosy dotyczące pomysłów na zagospodarowanie tej działki, w tym m.in. te, że w tym miejscu bardzo potrzebne są miejsca postojowe dla rodziców podwożących dzieci do szkoły, jak i te, że potrzebne jest zadaszone boisko.

- Musimy wypracować najlepsze rozwiązanie dla tego miejsca, ale wewnątrz urzędu. Kiedy będziemy gotowi, poinformujemy Radę Dzielnicy Suchanino o planowanych przez nas krokach w tej kwestii - zapowiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

na zdjęciu fragment szerokiego chodnika, po obu stronach widać rosnące zielone drzewa i trawniki
Są kierowcy, którzy ten deptak traktują jak jezdnię. Wkrótce się to zmieni
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Inne sprawy

W trakcie spaceru radni zwracali też uwagę na problem wjeżdżających na deptak samochodów, na wysokości ul. Kamieńskiego. Ma się tym zająć GZDiZ. Niewykluczone, że zamontowane zostaną słupki bądź inne blokady w miejscach, które wykorzystują bezkarnie kierowcy.

Poruszono też kwestię gołębi, które mocno zanieczyszczają chodnik i jezdnię pod kładką znajdującą się w ciągu ul. Kamieńskiego, nad ul. Powstańców Warszawskich. Ptasie odchody często spadają też bezpośrednio na przechodzących tamtędy ludzi. A wszystko dlatego, że gołębie gromadzą się pod kładką, tam bytują. Od kilku tygodni trwa jej remont, a w ramach prac, jak zapewniono w poniedziałek, przewidziano montaż zabezpieczeń "antygołębiowych". Prace remontowe obiektu powinny zakończyć się w grudniu br.

Rozmawiano też o latarni, którą obecnie całkowicie przykryły liściaste gałęzie rosnącego obok niej drzewa. Latarnia znajduje się przy ul. Beethovena, na wysokości posesji przy ul. Mozarta 1. Dyskutowano o tym, czy wystarczy przyciąć gałęzie czy lepiej w ogóle przesunąć niego latarnię. Ostateczna decyzja ma zapaść w najbliższych dniach.

W przyszłym roku GZDiZ wykona natomiast podjazdy dla wózków na schodach prowadzących z ul. Małcużyńskiego do ul. Schuberta. Prezydent Gdańska zleciła też, by wymienić zniszczoną nawierzchnię na tym odcinku wykonaną z kostki tzw. trylinki.


ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPACERU SŁUŻBOWEGO PO SUCHANINIE

 

W spacerze na Suchaninie prezydent Aleksandrze Dulkiewicz towarzyszyli radni tej dzielnicy, na czele z przewodniczącą zarządu Ewą Okuniewską. Obecni byli też miejscy radni: Anna Golędzinowska, Piotr Dzik, Piotr Gierszewski, Michał Hajduk i Przemysław Malak, a także dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek i spółek, w tym Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Straży Miejskiej, Gdańskich Nieruchomości i Wydziału Projektów Inwestycyjnych.

 

Spotkanie na Suchaninie był jednym z ostatnich w ramach cyklicznych spacerów dzielnicowych prezydent Gdańska, w tej kadencji. W najbliższych tygodniach odbędą się jeszcze spacery po Oruni Górnej - Gdańsku Południu oraz Zaspie Młyńcu. Tym samym "przespacerowane" zostaną wszystkie gdańskie dzielnice.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej