Jakie będą Długie Ogrody? Otwarte spotkanie w czwartek

Już ruszają - spotkania z mieszkańcami i interesariuszami na temat przyszłości ul. Długie Ogrody i jej najbliższego otoczenia. Do 7 grudnia odbędzie się cała seria warsztatów projektowych na temat tej przestrzeni, w tym także dedykowane młodzieży i seniorom. Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 listopada.
08.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta i mężczyzna w średnim wieku stoją i rozmawiają na chodniku
Martyna Nagórska, koordynatorka warsztatów projektowych o przyszłości Długich Ogrodów w rozmowie z przechodniem na tejże ulicy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Długie Ogrody jako atrakcyjne przedłużenie Drogi Królewskiej

Rusza pierwszy etap prac nad nowym zagospodarowaniem ul. Długie Ogrody. Przestrzeni tej, rozciągającej się między Mostem Stągiewnym a Bramą Żuławską (wraz z dominującą nad nią estakadą) zdecydowanie potrzebne są zmiany. Nie tylko po to, by Długie Ogrody stały się naturalnym przedłużeniem Drogi Królewskiej, ale także, by były atrakcyjne dla mieszkańców i innych użytkowników.

300 lat temu pierwszy krzew kawowca w Europie wyhodował gdańszczanin

Ulotki na Długich Ogrodach

W czwartek, 2 listopada, przy Długich Ogrodach pojawił się mobilny punkt informacyjny. Działające w nim osoby przez cały dzień zachęcały przechodniów do zaangażowania się w najbliższe wydarzenie związane z projektowaniem przyszłości ulicy:

  • spotkanie otwarte “Kontekst dzielnicy”, w czwartek, 9 listopada, o godz. 17 w Zespole Szkół Ekonomiczno - Handlowych, przy ul. Seredyńskiego 1A.

 

- Staramy się jak najszerzej informować i zapraszać mieszkańców do udziału w kształtowaniu przyszłości Nowych Ogrodów, stąd to wyjście między ludzi, na ulicę, pierwsze rozmowy i rozdawanie ulotek - tłumaczy Martyna Nagórska z Fundacji RC, koordynatorka warsztatów projektowych dla mieszkańców realizowanych we współpracy z Biurem Architekta Miasta. - We wszystkich zebranych dziś głosach wybrzmiało, że mieszkańcy chcą zielonych Ogrodów zamiast parkingu. Przy czym jedne osoby radykalnie chciały całkowitej likwidacji miejsc postojowych, inne były skłonne część pozostawić. 

kobiety z rowerem idą między zaparkowanymi samochodami
Mobilny punkt informacyjny kursował po Długich Ogrodach 2 listopada 2023. Nie da się ukryć, że dziś potencjalnie reprezentacyjna przestrzeń między widoczną na zdjęciu Bramą Żuławską a Mostem Stągiewnym to przede wszystkim parking z atrakcyjną lokalizacją...
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Koordynatorka zaznacza, że możliwości wypowiedzenia swoich potrzeb i oczekiwań zmian będzie wiele podczas planowanych warsztatów.

Spotkania wokół przekształcenia Długich Ogrodów - program

Oprócz wspomnianych już najbliższych dwóch spotkań zaplanowano jeszcze:

  • 16 listopada, czwartek, godz. 17 - drugie spotkanie otwarte “Potrzeby i oczekiwania uczestników”;
  • 23 listopada, czwartek, godz. 17 - trzecie spotkanie otwarte “Dziedzictwo / Tożsamość”
  • 2 grudnia, sobota, godz. 12 - Seniorzy w Śródmieściu / Okrągły Stół Senioralny
  • 7 grudnia, czwartek, godz. 17 - spotkanie podsumowujące - Okrągły Stół + Młodzieżowy Okrągły Stół.

Wszystkie wydarzenia, poza okrągłym stołem senioralnym, odbędą się w Zespole Szkół Ekonomiczno - Handlowych, przy ul. Seredyńskiego 1A.

mężczyzna i kobieta na ulicy
W bezpośrednie zapraszanie mieszkańców do udziału w rozmowach o przyszłości Długich Ogrodów zaangażował się Maximilian Kieturakis, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Tylko dla młodych, tylko dla seniorów

- Stół młodzieżowy to coś, czego dotąd nie było w warsztatach z mieszkańcami w Gdańsku. W tym samym czasie gdy odbywać się będzie ogólne spotkanie podsumowujące, młodzi (np. studenci sąsiadującej z Długimi Ogrodami Akademii Muzycznej i uczniowie Szkół Ekonomiczno - Handlowych) będą w odrębnej sali mówić o tym, czego im w tej przestrzeni brakuje, jakie mają wobec niej oczekiwania - mówi Martyna Nagórska. - Moderatorką tego spotkania będzie Aleksandra Lehmann, psycholożka pracująca z młodymi ludźmi.

Maximilian Kieturakis, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście zaproponował, by ze względu na specyfikę Śródmieścia, zorganizować także osobny okrągły stół dla seniorów. I tak też się stało.

Potrzeby mieszkańców to fundament zmian

Jak podkreślali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i architekt miasta - prof. Piotr Lorens, ogłaszając początek procesu zmian wokół Długich Ogrodów - ustalenie koncepcji nowego zagospodarowania przestrzeni z mieszkańcami i interesariuszami to fundament realizacji następujących etapów przedsięwzięcia. A będą nimi:

  • Przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na koncepcję rewaloryzacji samej ulicy, planowany na rok 2024
  • Przygotowanie dokumentacji i rozpoczęcie procesu planistycznego dotyczącego przebudowy węzła Brama Żuławska w połowie 2024 roku przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska
  • Zagospodarowanie terenów wolnych będących w gestii gminy
  • Rozważanie wprowadzenia funkcji kulturalnych i wystawienniczych na działce należącej do gminy (w sąsiedztwie Bramy Żuławskiej). 

Długie Ogrody, Elbląska i okolice Bramy Żuławskiej przejdą gruntowną przemianę

Gdańskie Warsztaty Projektowe “Długie Ogrody. Przedłużenie Drogi Królewskiej” realizowane są w ramach projektu DecydujMY Fundacji RC, którego celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Gdańska na temat szerokich możliwości partycypacji obywatelskiej i korzyści z nich wynikających.

Bieżące informacje nt. warsztatów projektowych o Długich Ogrodach - na stronie internetowej Fundacji RC

Partnerem warsztatów jest Rada Dzielnicy Śródmieście.

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord