Europejskie Badania Klimatu Rowerowego 2020 są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Są realizowane przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).
Badania ankietowe prowadzone są według sprawdzonej i rozwijanej od lat przez Allgemeine Deutsche Fahrrad Club (ADFC) i Politechnikę Drezdeńską metodologii “Fahrradklima-Test” (test klimatu rowerowego), nie są obligatoryjne na terenie UE, ale w niektórych państwach są już realizowane cyklicznie - przeprowadza się je co dwa lata.
Na terenie Polski, w skali 90 miast i gmin, realizowane są po raz pierwszy. W pilotażu z 2018 r. “klimat rowerowy” sprawdzono wyłącznie w Tczewie.
- Podczas badania mieszkańcy – systematyczni i sporadyczni użytkownicy rowerów, wypełniają anonimową ankietę online, w której oceniają warunki panujące w swoim mieście lub gminie - tłumaczy Rafał Glazik, sekretarz generalny Polskiej Unii Mobilności Aktywnej. - Nie jest to badanie, w których gromadzi się twarde dane o liczbie kilometrów dróg rowerowych. Respondenci wyrażają swoje subiektywne odczucia, oceniają tytułowy “klimat rowerowy” (we wstępie do badania podkreśla się wręcz, że odpowiedzi mają być intuicyjne, bez szczegółowej analizy pytań - red.).
- TUTAJ WYPEŁNISZ ANKIETĘ (potrwa to ok. 10 minut)
Wyniki badań przedstawione będą w 6-stopniowej skali i będą powszechnie dostępne. Kierowane są do przede wszystkim do samorządowców i zarządców ruchu, którym pokazać mają wielowymiarowy obraz sytuacji osób korzystających z rowerów w ich miejscowości. Rezultaty mają być też dodatkowym wsparciem argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych.
Raport z badania w skali ogólnopolskiej ma być gotowy na początku przyszłego roku, wyniki dotyczące poszczególnych miast i miejscowości - do końca czerwca 2021 r.
Udział w Badaniach jest dla samorządów bezpłatny, projekt jest dofinansowany z dwóch programów europejskich: Cities Multimodal oraz Interreg Baltic Sea Region.
Więcej na stronie internetowej poświęconej EBKR.