Jaka przyszłość dla Żuław Gdańskich? Będzie masterplan, najpierw spotkania z mieszkańcami

Żuławy Gdańskie, czyli tereny Olszynki, Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec, a także fragment dzielnicy Rudniki. Co zrobić, by mieszkańcom tych obszarów żyło się lepiej, co należy w nich zmienić, w którym kierunku powinny się rozwijać? Przyjdź na spotkanie konsultacyjne w środę, 15 listopada, i opowiedz o swoich pomysłach, ale też o problemach, nad których rozwiązaniem należy się pochylić w ramach masterplanu.
14.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment rzeki pokrytej zielonym nalotem, po prawej widać fragment umocnionego brzegu
Jaka przyszłość dla Żuław Gdańskich? Przyjdź na spotkania konsultacyjne
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Pierwszy masterplan dla Piecek - Migowa

Pod nazwą masterplan kryje się pilotażowy projekt rozwoju przestrzenno-społecznego miasta, w którym znajdą się rekomendacje dla poszczególnych polityk: planistycznej, inwestycyjnej, ale też polityki gospodarowania nieruchomościami komunalnymi. Pierwszym etapem budowania takiego planu są konsultacje społeczne.

Dzielnicą, dla której opracowany zostanie pierwszy masterplan, są Piecki - Migowo, nazywane powszechnie przez mieszkańców "Moreną". Prace nad tym dokumentem rozpoczęły się przed rokiem. W ramach konsultacji społecznych odbyły się warsztaty planistyczne, w których uczestniczyło po około 40 osób reprezentujących różne grupy i potrzeby mieszkańców. Wśród dyskutujących były m.in. osoby młodsze i starsze, zatrudnione na etacie i prowadzące własną działalność, kobiety i mężczyźni, przedsiębiorcy i aktywiści. 

O tym, co dotychczas ustalono, i na co zwracali uwagę mieszkańcy, przeczytacie poniżej.

Ten masterplan powinien być gotowy jeszcze w tym roku.

ZOBACZ OLSZYNKĘ Z LOTU PTAKA

Czas opracować plan na Olszynkę, część Oruni i Rudnik

Olszynka to jedna z najbardziej rolniczych dzielnic Gdańska. Jest jedną z tych, która "karmi" gdańszczan. Tutejsi mieszkańcy borykają się jednak z pewnymi problemami, utrudnieniami. W dzielnicy znajduje się jedna szkoła, nie ma tu obecnie innych usług społecznych, do tego niektórzy rolnicy nie chcą kontynuować swojej działalności, lub chcą ją ograniczyć. Na Oruni znajdują się z kolei tereny opuszczone przez mieszkańców ponad 20 lat temu, kiedy wielka woda zalała ten rejon miasta. To m.in. obszar ul. Kolonia Zaranie, na który radni dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, zwracali uwagę choćby w kontekście przygotowań do kolejnego etapu rewitalizacji. Tereny te znajdują się blisko Motławy - aktywiści widzą więc tutaj duży potencjał rekreacyjno - sportowy dla tego miejsca. Żuławy to także część industrialnej dzielnicy Rudniki, dlatego planiści chcą się pochylić także nad nimi.

Podczas spotkań poruszony będzie więc m.in. temat wyzwań, jakie stoją przed społecznościami omawianych dzielnic i całego obszaru Żuław Gdańskich.

Orunia przed nowym etapem rewitalizacji dzielnicy

ZOBACZ ORUNIĘ - ŚW. WOJCIECHA - LIPCE Z LOTU PTAKA

Dwa spotkania inauguracyjne

Nad opracowaniem masterplanu czuwa Biuro Architekta Miasta Gdańska. W związku z tym, że ten dokument obejmie obszar trzech dzielnic, zaplanowano dwa spotkania inaugurujące przygotowania tego dokumentu. 

W środę, 15 listopada, o godz. 17.00 odbędzie się więc pierwsze spotkanie inaugurujące Gdańskie Warsztaty Planistyczne poświęcone wypracowaniu masterplanu dla obszaru Żuław Gdańskich. Zaplanowano je w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Ubocze 3 w dzielnicy Orunia.

Drugie spotkanie tydzień później - w środę, 22 listopada o godz. 17.00 - w Szkole Podstawowej nr 59 przy ul. Modrej 2 na Olszynce. Spotkania będą miały charakter otwarty - każdy mieszkaniec jest zaproszony.

W grudniu 2023 i styczniu 2024 planowane jest natomiast przeprowadzenie trzech warsztatów planistycznych, podobnie jak działo się to w Pieckach-Migowie. Na warsztaty będą obowiązywały zapisy.


ZOBACZ RUDNIKI Z LOTU PTAKA

Zapisy na warsztaty

Chęć udziału w warsztatach można zgłosić poprzez formularz dostępny TUTAJ lub podczas spotkań otwartych. 

Cykl warsztatów organizowany jest we współpracy m.in. z Radą Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Radą Dzielnicy Olszynka i Radą Dzielnicy Rudniki.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo