Czym jest Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej?
W Studium, które współtworzą Biuro Rozwoju Gdańska i Biuro Architekta Miasta zawarte będą spójne wytyczne dla całego obszaru Pasma Alei Grunwaldzkiej (chodzi przede wszystkim o założenia dotyczące architektury i rozwiązań transportowych).
Każdy nowy miejscowych plan zagospodarowania przestrzennego w obszarze PAG będzie opracowywany wedle wytycznych studium. Będzie ono także podstawą do ewentualnych zmian w planach już obowiązujących.
Warsztaty dla mieszkańców i interesariuszy poszczególnych obszarów położonych w najbliższym sąsiedztwie al. Grunwaldzkiej rozpoczęły się pod koniec września, od dyskusji o dwóch rejonach położonych najbliżej granicy z Sopotem, czyli Starej Oliwie z AWFiS i o Nowej Oliwie.
Od AWFiS po Aniołki, czyli al. Grunwaldzka w odcinkach. Mieszkańcy planują przyszłość ulicy
Plan październikowych warsztatów:
- 02.10 (poniedziałek) - Strzyża Dolna // IKM, Targ Rakowy 11 (Kunszt Wodny);
- 04.10 (środa) - Wrzeszcz Centrum // IKM;
- 06.10 (piątek) - Dzielnica Wiedzy (czyli rejon PG i GUMed z częścią dzielnicy Aniołki) // sala AKWEN (Biuro Rozwoju Gdańska - Wały Piastowskie 24).
Spotkania każdorazowo odbywać się będą w godz. 17 – 20. Wstęp wolny, nie trzeba się rejestrować.
Co dalej z wynikami warsztatów w ramach PAG?
Na bazie wyników serii pięciu warsztatów powstanie wizja ukształtowania całości obszaru Pasma Alei Grunwaldzkiej, którą poznamy w listopadzie br. Prezentacja całości opracowania, z uwzględnieniem rekomendacji transportowych ekspertów i mieszkańców, odbędzie się na przełomie listopada i grudnia.
Z kolei weryfikację wypracowanej wizji od strony możliwości obsługi transportowej zaplanowano na początek 2024 roku, a prezentacja ostatecznych ustaleń (z uwzględnieniem wszystkich wątków) odbyć ma się wiosną 2024 r.
Wówczas to rozpocznie się weryfikacja obowiązujących dokumentów planistycznych pod kątem nowej wizji zagospodarowania.