Jak wygląda wewnątrz Kunszt Wodny? W roli przewodnika wystąpił Piotr Grzelak

Zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Piotr Grzelak, zorganizował w tym tygodniu kolejny z cyklicznych czatów na żywo, które można śledzić na jego oficjalnym profilu na Facebooku. Tym razem odbył się on jednak nie w murach Urzędu Miejskiego, a w Kunszcie Wodnym. Co mogli zobaczyć internauci?
31.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu nowoczesny dwupoziomowy budynek o ciemno brązowej elewacji, jest podłużny, częściowo oszklony, widać na elewacji napis kunszt wodny
Jesteście ciekawi, jak wygląda wewnątrz budynek Kunsztu Wodnego?
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wodospad w centrum miasta

Czat z wiceprezydentem Gdańska rozpoczął się na stalowej otwartej galerii, która znajduje się na 1 piętrze. Nad nią, zgodnie z planem, przepływać będzie woda, która następnie spływać będzie jako kaskada wodna do przygotowanej przy budynku niecki. Stąd będzie ponownie pompowana, w zamkniętym obiegu, nad galerię. Spadająca woda będzie tworzyć efekt wodospadu. To rozwiązanie jest nawiązaniem do dawnego kunsztu wodnego, który pełnił funkcję stacji pomp.

Przetarg na projekt połączenia tramwajowego z dworcem we Wrzeszczu

Zobacz czat online z udziałem zastępcy prezydent Gdańska Piotrem Grzelakiem

Ogromna makieta Głównego i Starego Miasta

Na tym samym piętrze znajduje się sala, w której obecnie powstaje ogromna makieta śródmieścia Gdańska. Będą mogli oglądać ją mieszkańcy, ale będzie to też jedna z atrakcji turystycznych, płatnych, dlatego już przy wejściu do tej sali zamontowano bramki. W kolejnych miesiącach zamontowane zostaną jeszcze ogromne rolety na oknach, dzięki którym, po ich opuszczeniu, w tym miejscu będzie można organizować pokazy multimedialne.

Sala ma powierzchnię około 300 mkw., a makieta będzie miała wymiary 6 na 8 metrów i znajdzie się na usytuowanym centralnie stole. Wszystkie obiekty umieszczone na makiecie wydrukowane zostaną w technologii 3D. Odwzorowane zostaną na nich takie detale jak: attyki, kominy, lukarny, okapy, ościeże, przedproża i krużganki. Dookoła stołu zamontowany zostanie blat o szerokości 1 metra, który będzie pełnił funkcję zabezpieczenia - by nie można było sięgnąć ręką i zdjąć np. budynku z makiety. W blat wbudowane będą dotykowe ekrany multimedialne, dzięki którym będzie można uzyskać dodatkowe informacje m.in. o historii, mieście czy znajdujących się w nim obiektach. Na makiecie znajdą się nie tylko budynki, ale także zieleń, cieki wodne, wiadukty i inne charakterystyczne dla Gdańska obiekty, jak dźwigi stoczniowe, pochylnie, doki pływające czy statek-muzeum Sołdek.

Makieta wykonywana jest w skali 1:500.

Rewitalizacji Dolnego Miasta ciąg dalszy. Jest wykonawca

Co zaplanowano na poziomie 0?

Tutaj znajdować się będzie główny, ogólnodostępny hol. Po prawej stronie od wejścia działać będzie punkt informacji turystycznej z fantastycznym widokiem na zabytki Głównego Miasta, w tym Katownię i Bramę Wyżynną. Na tym poziomie znajduje się także sala wielofunkcyjna z dużą widownią z około 200 miejscami siedzącymi. Ta jest już praktycznie gotowa. Sala wyposażona jest m.in. w nowoczesny, immersyjny system dźwięku, czyli sprzęt służący np. do prowadzenia koncertów. Jest też profesjonalne oświetlenie sceniczne. Znajduje się tu trybuna, która może być rozsuwana, i chowana w razie potrzeby. Sala może służyć nie tylko artystom, ale też wykładowcom czy prelegentom. Będzie też pełnić funkcję kina studyjnego.

na zdjęciu widownia z dużą liczbą szarych foteli ustawionych kaskadowo, jak w kinach
W Kunszcie Wodnym znajduje się sala wielofunkcyjna, w której będzie można organizować koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, a także wykłady czy konferencje
Fot. Aneta Niezgoda/DRMG

Pozostałości dawnego Kunsztu

Na parterze, w korytarzu wejściowym, ustawiono też fragment muru odkopanego w trakcie badań archeologicznych poprzedzających budowę Forum Gdańsk. Ma on wymiary 1,8 metra na 6 metrów długości. To pozostałości muru gotyckiego - elementu dawnego kunsztu wodnego.

na zdjęciu fragment muru gotyckiego, elementu dawnego kunsztu wodnego, został ustawiony przy szarej ścianie
To pozostałości dawnego kunsztu wodnego
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Koniec prac w trzecim kwartale

W budynku zakończono już dwa etapy prac wykończeniowych. W kwietniu br. rozpocznie się trzeci etap, związany głównie z meblowaniem obiektu w elementy stałe i ruchome. Wszystkie prace wykończeniowe powinny zakończyć się w trzecim kwartale bieżącego roku.

Śródmieście. Czas wyposażyć Kunszt Wodny

Gdzie znajduje się Kunszt Wodny?

Obiekt wybudowano w centrum Gdańska, nieopodal Bramy Wyżynnej, przy placu Forum Gdańsk. Powstał w ramach Partnerstwa Publiczno - Prywatnego, a zbudowała go spółka Forum Gdańsk. W obiekcie będzie miał swoją siedzibę Instytut Kultury Miejskiej.

Zaplanowano tu nowoczesną, otwartą przestrzeń z wygodnymi kanapami oraz mobilnymi elementami dekoracyjnymi. Została zaaranżowana zgodnie z ideami nowoczesnej instytucji kultury o otwartym charakterze. Jest tu zarówno przestrzeń open space na parterze, jak i pomieszczenia z przeznaczeniem na biura, kawiarnię, księgarnię oraz sale konferencyjne bądź szkoleniowe.

Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

na zdjęciu pusty hol budynku, widać jasne puste ściany, dużą otwartą przestrzeń, w tle przeszklone ściany z widokiem na sąsiednie budynki
Tak, póki co, prezentuje się główny hol na parterze budynku
Fot. Aneta Niezgoda/DRMG

Dawna stacja pomp

Budowla znajduje się w miejscu, gdzie dawniej istniał Kunszt Wodny, czyli stacja pomp, która funkcjonowała od XVI wieku do lat 50. XIX wieku, pełniąc ważną funkcję w życiu miasta. Odpowiadała za właściwe ciśnienie wody wtłaczanej do miejskich wodociągów. W XVII wieku stacja została gruntownie zmodernizowana przez Adama Wiebego, inżyniera królewskiego, który nadzorował wiele miejskich inwestycji.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki