To właśnie rodzic lub rodzice dziecka, które decyzją sądu zostało umieszczone w pieczy zastępczej, są zobowiązani do wnoszenia odpłatności za ten pobyt, za utrzymanie malca. Często jednak zobowiązani do płacenia nie są w stanie sprostać zadaniu np. ze względu na zbyt niskie dochody, bezrobocie, bezdomność czy długotrwałą i ciężką chorobę uniemożliwiającą im podjęcie pracy.
RMG przyjęła projekt uchwały, który dookreśla, w jakich przypadkach uprawniony organ (tj. Prezydent Miasta Gdańska oraz upoważnieni przez niego: dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku i inni pracownicy MOPR) m.in. umorzy rodzicowi należności lub odroczy termin płatności.
I tak np. odstępuje się od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, w sytuacji gdy:
- 35% dochodu osoby zobowiązanej nie pokryłoby przewidywanej odpłatności - w przypadku osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe;
- 20% dochodu rodziny osoby zobowiązanej nie pokryłoby przewidywanej odpłatności - w przypadku osób prowadzących wieloosobowe gospodarstwo domowe;
- osoba zobowiązana uiszcza na podstawie ugody pozasądowej, ugody sądowej albo orzeczenia sądu alimenty na rzecz dziecka.
Szczegółowe informacje dostępne są w przyjętym projekcie tematycznej uchwały.