• Start
  • Wiadomości
  • Spotkanie i prezentacja animacji Romana Dzvonkovskyiego w KinoPorcie  

Jak sztuka pomaga dzieciom przeżyć wojenną traumę - film Romana Dzvonkovskyiego w KinoPorcie

W środę 22 lutego 2023 r., o godz. 18.30 w CSW Łaźnia 2 odbędzie się spotkanie z lwowskim twórcą animacji poklatkowej Romanem Dzvonkovskyim, który zaprezentuje swoje prace i opowie o tworzeniu i artystycznej aktywności w trudnym czasie wojny. Wstęp wolny.
21.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W półmroku siedzi mężczyzna, podpierając głowę na pięści. Przed nim stoi na stole mała figurka dziewczynki i łóżeczko - całość oświetlona punktowym światłem
Lwowianin Roman Dzvonkovskyi podczas pracy nad filmem animowanym pt. „Kołysanka przy dźwiękach syren”
fot. mat. CSW Łaźnia

Rocznica agresji na Ukrainę. Będzie wielki wiec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Artysta Roman Dzvonkovskyi pochodzi ze Lwowa, zajmuje się animacją poklatkową, jest projektantem wideo i dekoratorem. Ukończył Politechnikę Lwowską, studiował także na kierunku animacji komputerowej i filmoznawstwa na UMCS w Lublinie. Jest założycielem studia Dzvonk motion, produkującego filmy i animacje. Pracował jako projektant wideo dla kanałów telewizyjnych, był członkiem ekipy filmowej dokumentalnego projektu „Żywy ogień”.

Agresja militarna ze strony Federacji Rosyjskiej dotknęła wszystkich sfer życia Ukraińców i wszystkich grup wiekowych. Roman Dzvonkovskyi zwraca uwagę, jak bardzo narażone są dzieci. 

Dostrzegając, jak stresującym doświadczeniem jest dla dziecka alarm lotniczy, ostrzegający przed atakiem rakietowym lub nalotem, Dzvonkovskyi stworzył pracę animowaną pt. „Kołysanka przy dźwiękach syren”. Animacja ma pomóc dziecku przetrwać trudną sytuację - to schemat postępowania dziecka przebywającego samotnie w domu podczas alarmu lotniczego.

- Każde dziecko powinno wiedzieć, gdzie jest najbezpieczniej, gdzie się znajduje i gdzie powinno się udać, gdy zabrzmi syrena - tłumaczy artyta. - Takim wsparciem psychologicznym jest zwrócenie się ku ciału („zamykam oczy”), wspomnienie szczęśliwych chwil w życiu (oglądanie albumu fotograficznego), myśl o najbliższych (zdjęcia mamy i taty). W filmie widzimy sceny oniryczne, zwracające uwagę na kolory okolicy, smaki lodów, przywołujące na myśl bliskie głosy lub twarze. Słuchając tekstu kołysanki i traktując ją jako wskazówkę dla siebie, dziecko może przywrócić lub utrzymać swój stan psycho-emocjonalny.

Prezentacja twórczości i rozmowa z artystą odbędzie się w sali KinoPortu, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 (ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port, Gdańsk) w środę 22 lutego 2023 r., o godz. 18.30. Wstęp na prezentację jest wolny.

Śpiewa: „Nie zapomnimy i nie wybaczymy” - ukraiński raper Skofka wystąpi na Wiecu Solidarności z Ukrainą

TV

Światowa stolica bursztynu