• Start
  • Wiadomości
  • Jak pachną prawdziwe „bursztynowe” perfumy? Sprawdzisz to w Muzeum Bursztynu

Zapach bursztynu może oczarować? Młody perfumiarz stworzył oryginalne perfumy

Jako, że Gdańsk "bursztynem stoi", to Miasto nie mogło przejść obojętnie wobec wynalazku młodego pomorzanina, zawodowego perfumiarza, Alana Balewskiego. Opracował on, i wyprodukował, perfumy o zapachu bursztynu. Na ich premierę zaprasza Muzeum Bursztynu - w sobotę, 19 października. W trakcie wydarzenia będzie można usłyszeć nie tylko historię tworzenia perfum, ale także zapoznać się z zapachem trzech pachnideł adresowanych do kobiet i mężczyzn.
17.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu bryłki jasnego bursztynu
Jak pachnie bursztyn? Można będzie przekonać się w sobotę, 19 października
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Wydobyć zapach bursztynu

- Jako młody chłopak dorastający nad Bałtykiem wiedziałem, że bursztyn ma swój zapach. Pragnąłem za wszelką cenę go wydobyć. Opracowałem więc serię pachnących składników z naturalnego bursztynu bałtyckiego oraz egzotycznego bursztynu z Dominikany. Każdy z perfumów w ramach tej serii oparłem na innym składniku z bursztynu, tak by ukazać pełne spektrum olfaktoryczne, jakie oferuje ten wyjątkowy składnik - zdradza Alan Balewski. 

W sobotę, podczas spotkania z "designerem zapachu", jak nazywa siebie pomorzanin, obecni będą mogli zapoznać się z oryginalnym zapachem i przetestować perfumy na własnej skórze. Warto mieć na uwadze, że „bursztynowe” perfumy, które dotychczas pojawiały się na rynku, zawierały zazwyczaj tzw. bursztynowy akord, czyli zestaw składników, które w odpowiednich proporcjach imitują zapach bursztynu. Propozycja Alana Balewskiego, jak wyjaśnia, to pachnidła oparte na bursztynie naturalnym - użytym w perfumach dzięki procesowi suchej destylacji. 

Podczas prezentacji, która odbędzie się w Muzeum Bursztynu, swoją premierę będą miały trzy zapachy: Mare Goticum (Morze Gotów, czyli Morze Bałtyckie), Eridan (mitologiczna bursztynonośna rzeka) oraz Hispaniola (inspirowana bursztynem dominikańskim). Perfumy z tej serii będą dostępne podczas spotkania w limitowanych ilościach. Będzie można je też nabyć w przyszłym roku w sklepie Muzeum Bursztynu.

Każda z kompozycji zapachowych powstała na bazie dostępnych sezonowo składników z całego świata. Każda jest własnoręcznie przygotowywana, dlatego nawet jeśli zawiera podobną recepturę, będzie nieco różnić się od poprzedniej.

Premiera bursztynowych pachnideł odbędzie się w sobotę, 19 października, o godz. 16.00 na poziomie „0” w Muzeum Bursztynu przy ul. Wielkie Młyny 16. Wstęp na prezentację jest wolny. Perfumy na bazie bursztynu bałtyckiego będą dostępne w cenie trzycyfrowej.

na zdjęciu młody mężczyzna, brunet w okularach i białej koszuli, stoi bokiem, trzyma w ręku brązowy flakon który przystawia do nosa
Alan Balewski jest pomorskim perfumiarzem. Postanowił stworzyć wyjątkową, "bursztynową" serię pachnideł
Fot. A. Żemojdzin/Luks Sfera

Jak nazwano nietypowe perfumy?

Mare Goticum

Zapach oparty na oleju bursztynowym z suchej destylacji. Zielono-morski profil ma oddać potężny charakter bałtyckiego morza. 

  • nuty głowy: liść fiołka, absolut wodorostów, absolut sosny
  • nuty serca: mazut, olej z bursztynu bałtyckiego, paczula
  • nuty bazy: akord skafandra nurkowego, sól morska, podwodne skały, morskie drewno

Eridan

W XVIII wieku Sigismund Marggraf wpadł na pomysł, by przy użyciu bursztynu stworzyć sztuczne piżmo - wyjątkowo ceniony i rzadki składnik perfum. Bursztynowe piżmo podbiło ówczesny rynek, zwłaszcza tu na Pomorzu Gdańskim.

  • nuty głowy: akord goldwasser, sosna, różowy pieprz
  • nuty serca: absolut bursztynu bałtyckiego, zamsz
  • nuty bazy: absolut dębu, bursztynowe piżmo Marggrafa, miód

Hispaniola

Druga największa wyspa na Karaibach, której skarbem jest egzotyczny, dominikański bursztyn. W słonecznym świetle mieni się on błękitnymi refleksami. Obudowany jest pachnącymi składnikami typowymi dla Ameryki Środkowej.

  • nuty głowy: bergamota, czerwona mandarynka, ekstrakt z imbiru
  • nuty serca: haitańska wetiweria, absolut wanilii, balsam copaiba
  • nuty bazy: ekstrakt bursztynu z Dominikany, sól, benzoes, białe piżmo

Rekord Guinnessa: największy bursztyn na świecie jest w Gdańsku

Kim jest Alan Balewski?

To mieszkaniec Pomorza, perfumiarz i pasjonat perfumowy, założyciel laboratorium, w którym perfumy powstają rzemieślniczymi, tradycyjnymi metodami. Jest współorganizatorem inicjatywy Smells Like - zrzeszającej pasjonatów perfum i popularyzującej wiedzę o zapachach. To magister psychologii z doświadczeniem w badaniach percepcji i wyobraźni węchowej. Umiejętności w sferze komponowania perfum nabył natomiast w prestiżowej, francuskiej "szkole dla nosów" - ISIPCA. Jego ponad 5-letnie, praktyczne doświadczenie zaowocowało stworzeniem własnej marki perfum, w ramach której powstają limitowane serie artystycznych pachnideł. Obecnie prowadzi autorską manufakturę pod własną markę, łącząc zapachy z różnych stron świata.

Oprac. KG

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic