Jak wygląda nowy kampus Intela? Pełen nowinek technicznych i miejsc do odpoczynku

Naszpikowany automatyką, ale też bardzo przyjazny dla pracowników, którzy mają do dyspozycji m.in. dwie siłownie, pokój muzyczny, salkę z bilardem i grą w piłkarzyki, a nawet… miejsce do medytacji - taki jest najnowszy biurowiec firmy Intel w Gdańsku. Spełniający najwyższe wymogi ekologiczne IGK 6 został otwarty we wrześniu i jest jednym z siedmiu obiektów, jakim amerykańska korporacja dysponuje dziś przy ul. Słowackiego. Gdańskie centrum badawczo-rozwojowe jest największym ośrodkiem Intela w Europie. 
19.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać nową siedzibę firmy Intel. Budynek jest wysoki i nowoczesny, z dużymi przeszkleniami. W tle widać drzewa, które nadają zdjęciu odrobiny natury
Budynek IGK 6 spełnia najwyższe standardy ekologii - otrzymał za to prestiżowy, platynowy certyfikat LEED
mat. Intel

Ile osób może pracować w IGK 6?

Korporacja zorganizowała w czwartek, 16 listopada, wizytę studyjną dla 15 dziennikarzy z Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia.  Przedstawiciele mediów zobaczyli, jak wygląda w środku IGK 6 (Intel Gdańsk Kampus). Mieli też okazję obejrzeć inny, nowy obiekt - IGK 7, działający od marca tego roku. 
 
IGK 6 to czteropiętrowy budynek zaprojektowany na 1500 stanowisk pracy. Najwyższa kondygnacja nie jest jeszcze wykończona.  Budowa biurowca ruszyła w 2021 r.   

Intel wciąż rośnie w siłę w Gdańsku. Jaka będzie przyszłość polskiego oddziału giganta?

- To nie była łatwa inwestycja. Pojawiły się nieoczekiwane wyzwania związane chociażby z pandemią COVID-19, kiedy zaczęło brakować rąk do pracy, a później doszedł jeszcze w lutym 2022 r. wybuch wojny w Ukrainie. Mimo tych wszystkich perturbacji budowę zakończyliśmy z harmonogramem, we wrześniu tego roku - mówiła Karolina Sidorczak z działu Corporate Services.

Innowacje na każdym kroku

IGK 6 jest pełen automatyki. We wnętrzu znajduje się mnóstwo elektronicznych czytników ułatwiających efektywne i oszczędne zarządzanie obiektem. 
Na zdjęciu widać widok na hol budynku z drugiego piętra. Hol jest duży i jasny, z wysokimi sufitami i białymi ścianami. Na podłodze znajduje się elegancki marmurowy wzór. W centrum holu znajduje się duży kwietnik z różnymi roślinami.
Wnętrze IGK 6 prezentuje się bardzo nowocześnie
mat. Intel
 
- Są np. czujniki utylizacji budynku. Wskazują one, które sale i pokoje są częściej używane. Jest automatyczne oświetlenie, które dostosowuje się do tego, ile światła dziennego wpada do pomieszczenia. Poza tym, podczas długich spotkań wentylacja uruchamia napływ świeżego powietrza. Budynek jest zeroemisyjny. A ze zbiorników retencyjnych odzyskiwana jest woda, która używana jest później np. do spłukiwania toalet oraz podlewania roślinności - wymieniała nowoczesne rozwiązania zastosowane w IGK 6 Karolina Sidorczak. 

Po raz ósmy ruszył program “Nowe technologie dla dziewczyn”. Rozdano 25 stypendiów

Jakie ekorozwiązania zastosowano IGK 6?

  • Powierzchnie biurowe są ogrzewane ciepłem wytwarzanym w serwerowni, co pozwala na wykorzystanie istniejących już zasobów
  • Samodzielna produkcja energii elektrycznej za sprawą paneli fotowoltaicznych o powierzchni ok. 600 m kw. ułożonych na dachu
  • Instalacje o bardzo wysokiej sprawności, co pozwala zredukować zużycie prądu o 32 proc., a wody o 50 proc. w porównaniu do tradycyjnych budynków o takiej powierzchni
  • Ekologiczne ogrody deszczowe o łącznej powierzchni 4 tys. m kw. znajdujące się na terenie budynku
  • Aż 90 proc. odpadów budowlanych wygenerowanych na terenie podlegało recyclingowi
  • Wydajne oświetlenie LED – każde źródło światła działające w oparciu o własny czujnik ruchu
  • Okoliczna zieleń składa się z lokalnych gatunków, co redukuje konieczność wykorzystania nawozów, a do jej podlewania służy w 100 procentach zgromadzona w kolektorach deszczówka
  • Dobrą jakość powietrza w budynku zapewniają wydajne instalacje wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, stworzone w sposób niskoemisyjny
Na zdjęciu widać grupę ludzi schodzących po schodach. Grupa składa się z dorosłych i dzieci w różnym wieku. Ludzie są ubrani w różny sposób, ale większość z nich ma na sobie zimowe ubrania
Budynek IGK 6 pachnie jeszcze świeżością, został oddany do użytku we wrześniu
mat. Intel

Nie samą pracą człowiek żyje czyli strefy relaksu 

Nowy biurowiec ma też wiele funkcji, które służą wypoczynkowi i rozwijaniu pasji wśród pracowników firmy. 
 
W IGK 6 znajdują się m.in. dwie siłownie, sala do jogi, spa, salka z grami m.in. bilardem i piłkarzykami oraz profesjonalnie wyposażony pokój muzyczny z kilkoma gitarami, keyboardem, perkusją, wzmacniaczami i innym sprzętem dla audiofilów. Z kolei dla osób pragnących wewnętrznego wyciszenia przygotowano pokój do medytacji z kilkoma poduszkami położonymi na podłodze. W IGK 6 można skorzystać z usług lekarza. Standardowo jest też stołówka i kawiarnia.    

Zajrzeliśmy do laboratoriów Intel Technology Poland. Jakie badania są tu realizowane?

Miejscem w IGK 6, z którego kierownictwo Intela jest szczególnie dumne, to audio lab czyli laboratorium o powierzchni 800 metrów kwadratowych, które zajmuje się wszechstronnym testowaniem dźwięków w laptopach. W pomieszczeniu tym jest np. możliwość próbowania, jak komputer rozpoznaje głos i mowę nawet z odległości ośmiu metrów.  
Na zdjęciu widać hol budynku z dużym ekranem i ludźmi przechodzącymi przez niego. Budynek jest duży i nowoczesny, z wysokimi sufitami i przeszklonymi ścianami. Ekran jest duży i znajduje się w centralnej części holu. Na ekranie wyświetlany jest film lub prezentacja. Ludzie przechodzący przez hol są w różnym wieku i ubierają się w różny sposób
Parter IGK 6
mat. Intel

IGK 7 jako modułowe laboratorium

Zaproszeni przez Intel dziennikarze mogli też zobaczyć IGK 7. To najbardziej zaawansowane laboratorium w Polsce, gdzie testuje się karty graficzne. Obiekt zbudowano w 13 miesięcy. 
Ciekawostką jest to, że budynek powstał w technologii modułowej, co 2-3-krotnie przyspieszyło proces budowlany. Najpierw zostały wylane fundamenty i powstał magazyn z zapleczem socjalnym, a właściwe laboratorium zostało wykonane w Barcelonie. Konstrukcja w kształcie kontenerów została następnie przywieziona z Hiszpanii w częściach statkiem do Trójmiasta i złożona na terenie kampusa Intela. 
Na zdjęciu widać duży, nowoczesny klub fitness. W środku znajduje się wiele bieżni i rowerów stacjonarnych
Klub fitness w IGK 6
mat. Intel
 
W IGK 7 zastosowano kilka unikatowych pomysłów. Pierwszy dotyczy zastosowania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, gdzie non stop pracuje tysiące urządzeń. Oprócz tradycyjnego chłodzenia powietrzem jest tam możliwość chłodzenia serwerów cieczą bezpośrednio z centralnej instalacji, która korzysta z klimatyzacji ogólnej. Pozwala to zaoszczędzić dużo energii elektrycznej. 
 
Kolejne niecodzienne rozwiązanie w IGK 7 dotyczy zabezpieczenia przed pożarem. W wielkich butlach zgromadzony jest pod olbrzymim ciśnieniem specjalny gaz. W momencie wykrycia ognia uwalnia się on do pomieszczenia wypierając tlen, przez co pożar wygasa.  

Jakie są plany rozwojowe Intela w Polsce?

Spotkanie dziennikarzy z przedstawicielami Intela było też okazją do rozmowy o przyszłości firmy w Polsce.
Na zdjęciu widać duży, jasny pokój z wieloma głośnikami i krzesłem. Głośniki są ustawione w kółku wokół krzesła. Krzesło jest wygodne i wygląda jakby było przeznaczone do słuchania muzyki. Ściany pokoju są pomalowane na biało, a podłoga jest wyłożona drewnem.
Audio laboratorium w IGK 6
mat. Intel
 
Korporacja jest dziś największym na świecie producentem układów scalonych oraz twórcą mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych. Główna siedziba amerykańskiego giganta informatycznego znajduje się w Santa Clara w Kalifornii.

Politechnika uruchomiła superkomputer Kraken. Jest wśród 100 najmocniejszych na świecie

W czerwcu br. roku ogłoszono, że na terenie aglomeracji wrocławskiej w Miękini Intel wybuduje Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Przedsiębiorstwo powstanie na obszarze 285 hektarów. Będzie to największa zagraniczna inwestycja w Polsce opiewająca na 4,6 mld dolarów. Przysporzy 2000 miejsc pracy. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Unii Europejskiej.
Na zdjęciu widać scenę muzyczną z zestawem perkusyjnym, gitarą i wzmacniaczem. Scena jest ustawiona prawdopodobnie w studiu muzycznym lub sali koncertowej. Zestaw perkusyjny składa się z bębnów, talerzy i innych instrumentów perkusyjnych. Gitara jest elektryczna i ma czarną obudowę. Wzmacniacz jest również czarny i ma duży głośnik.
Z takim sprzętem pracownicy Intela mają szansę stworzyć zespół muzyczny, który podbije cały świat
mat. Intel
 
Inwestycja Intela pod Wrocławiem, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

Ile patentów tworzą pracownicy Intela w Gdańsku?

Dziennikarze podczas spotkania z szefostwem Intela byli ciekawi, jak będzie wyglądać współpraca między Intel Gdańsk a zakładem na Dolnym Śląsku.
Na zdjęciu widać łazienkę z umywalką, lustrem i dwoma krzesłami. Umywalka jest biała i ma owalny kształt. Lustro jest duże i wisi nad umywalką. Krzesła są drewniane i mają proste, nowoczesne linie. Łazienka jest jasna i przestronna. Ściany są pomalowane na biało, a podłoga jest wyłożona jasnym drewnem
Dla tych którzy preferują ciszę w IGK 6 jest też miejsce do kontemplacji
mat. Intel
 
- To co, robimy w Gdańsku to jest research i development, a we Wrocławiu to manufacturing. To co zatem wymyślimy i zaprojektujemy w Gdańsku, będzie produkowane we Wrocławiu - wyjaśnił Bartosz Ciepluch, vice president oraz data center, AI and networking Poland General Manager. - Trzeba zakładać, że Gdańsk za ok. trzy lata będzie klientem Wrocławia. To będzie tego typu relacja - dodał Ryszard Dyrga, general manager Intela w Polsce, związany z obecnością tej firmy w naszym kraju od samego początku.

„Nowe Technologie dla Dziewczyn” - 900 tys. zł na stypendia dla maturzystek i studentek

Obaj menadżerowie Intela odpowiadali też na pytania, czy ośrodek w Gdańsku ma jakieś ograniczenia w swoim rozwoju.  
 
- Nie ma takich. Oczekiwania rynku są i będzie dalej rosnąć. Zatrudnienie może być większe o 1000-2000 osób - ocenił Ryszard Dyrga. 
Na zdjęciu widać pokój rekreacyjny z dwoma stolikami do gry: pool i piłkarzyki. Pokój jest jasny i przestronny. Ściany są pomalowane na biało, a podłoga jest wyłożona drewnem. W pokoju znajduje się również telewizor. Stół do bilardu jest duży i ma zielone pole gry. Na stole znajdują się również biała kula i zestaw bil. Stół do piłkarzyków jest również duży i ma boisko z ruchomymi zawodnikami.
Pokój z grami dla pracowników Intela w IGK 6
mat. Intel
 
- Bardzo często pojawia się pytanie, co wy w Gdańsku robicie? Odpowiedź jest prosta: robimy wszystko. Jeśli dziś ktoś używa laptopa, telefonu komórkowego lub wykorzystuje inne urządzenie technologiczne, to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jest to możliwe dzięki inżynierom i inżynierkom Intela z Gdańska. Nasza renoma  jest już tak wysoka, że bardzo wiele zespołów chce tu lokować swoje badania. Nie traktujmy Intela w Gdańsku jako tzw. software house, które w Polsce są wszędzie. Zależy nam na innowacjach i rozwojowych pomysłach - dodał Bartosz Ciepluch.

Firma z Warszawy najlepszym startupem na Infoshare. Wytwarza przeciwciała dzięki Sztucznej Inteligencji

Poinformował, że firma Intel w Gdańsku tworzy rocznie ok. 150-200 patentów, wykorzystywanych na całym świecie. 

Jak Intel zaczynał w Polsce i Gdańsku? 

Ryszard Dryga wspominał początki Intela w Polsce, kiedy w 1993 r. otwarto w Warszawie biuro sprzedaży i marketingu. W Gdańsku Intel pojawił się sześć lat później poprzez kupno działającej w naszym mieście duńskiej firmy Olicom. Na początku zatrudnienie w spółce znalazło ok. 200 osób.
Na zdjęciu widać duży magazyn wypełniony sprzętem komputerowym. Większość sprzętu to serwery, ale widać również inne urządzenia, takie jak routery, switche i komputery stacjonarne. Serwery są duże i metalowe. Mają wiele kabli i zasilaczy.
Tak wygląda laboratorium do testowania kart graficznych w budynku IGK 7
fot. Intel
 
- Nasz rozwój był głównie związany z punktami zwrotnymi w rozwoju technologii. Pierwszą falą technologiczną, która przyniosła Intel do Gdańska był boom internetowy. Firma postanowiła wówczas, że oprócz procesora generycznego, będzie jeszcze produkować procesor sieciowy - mówił Ryszard Dryga. 

Jaka jest dziś potęga Intela w Gdańsku?

Gdańsk to obecnie największe w Europie centrum badawczo-rozwojowe amerykańskiego potentata informatycznego.
Na zdjęciu widać rząd serwerów w centrum danych. Serwery są ustawione w szafach rackowych, które są ułożone w rzędy. Serwery są duże i metalowe. Mają wiele kabli i zasilaczy. Centrum danych to miejsce, w którym przechowywane są dane cyfrowe, takie jak pliki, bazy danych i strony internetowe. Serwery są odpowiedzialne za przechowywanie i przetwarzanie tych danych.
W laboratorium IGK 7 chłodzenie serwerowni może odbywać się z użyciem specjalnego płynu
mat. Intel
 
Kampus Intela przy ul. Słowackiego 173, położony w bliskim sąsiedztwie lotniska, to siedem budynków, w których znajduje się 38 laboratoriów o łącznej powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych.
 
W Intel w Gdańsku pracuje na etacie prawie 2500 osób oraz 1500 kontraktowych. Ok. 10 procent załogi stanowią cudzoziemcy reprezentujący prawie 40 narodowości. Wśród obcokrajowców dominują osoby ze Wschodu: Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie. Co piąty pracownik Intela w Gdańsku to kobieta. 

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej