Jaka jest idea akcji Czystego Miasta?
Jak myje się pojemniki na odpady? GUK pokazuje swój pojazd czyszczący
Naszym celem jest uświadamianie konsumentów, jak ważne są nasze codzienne wybory, aby generować jak najmniej plastiku już podczas robienia zakupów. W trakcie akcji na gdańskich rynkach skupiamy się na proekologicznych rozwiązaniach i namawiamy do robienia zakupów z wykorzystaniem bawełnianych toreb i woreczków na warzywa i owoce. Używanie opakowań wielokrotnego użytku jest zgodne z gospodarką obiegu zamkniętego
– mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.
Jak na co dzień stosować zasadę less waste?
Żyjemy w czasach dobrobytu, w których wszystko jest dostępne od ręki, a sklepowe półki uginają się od najróżniejszych towarów. Nie da się całkowicie uniknąć nabywania nowych rzeczy, a tym bardziej kupowania niezbędnych do życia produktów spożywczych. Można jednak dokonywać świadomych i przemyślanych zakupów.
Przed wyjściem na zakupy warto zrobić sobie listę wszystkich produktów, których potrzebujemy do przygotowania posiłku i nie kupować ich „na zapas”, aby się nie zmarnowały. Warto też zabrać ze sobą własną torbę, kosz wiklinowy czy plecak, aby nie kupować jednorazowych foliowych siatek, które wylądują w koszu na śmieci. Takie akcje mają o tym przypominać.
Z perspektywy lat zauważyć można większe zaangażowanie wystawców na rynkach w promowanie ekologicznych opakowań. Miasto Gdańsk wychodzi z inicjatywą, aby ich w tym dodatkowo wspierać. Niestety nadal widać, że wielu kupujących pakuje swoje zakupy do foliowych opakowań.
Zależy nam na tym, aby pokazać bardziej ekologiczne alternatywy dla plastikowych opakowań. Dlatego wychodzimy z gotowymi propozycjami proekologicznych rozwiązań. Bawełniana torba jest idealnym zamiennikiem foliówek. Można ją złożyć i mieć zawsze pod ręką w torebce lub bagażu podręcznym. Dzięki temu nawet wybierając się na niezaplanowane zakupy, nie będziemy potrzebować plastikowych reklamówek i zaoszczędzimy pieniądze. Podczas tego typu akcji przypominamy o problemie niekorzystnego wpływu, jaki wywiera plastik na środowisko naturalne i zachęcamy, by ograniczyć jego generowanie. Nie widząc tego problemu podczas codziennego życia, często nie pamiętamy o jego istnieniu. Wciąż używamy plastikowych butelek i opakowań, czy foliowych reklamówek, chociaż ich zastąpienie nie stanowi wielkiego wyzwania
- mówi Olga Goitowska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Co nas czeka w „Strefie Edukacji” Czyste Miasto Gdańsk?
Na Rynku w Oliwie, w środę, 12 lipca, w godz. 8.00-12.00 i sobotę, 15 lipca, przy Hali Targowej w Gdańsku w godz. 10.00-14.00, pojawi się stoisko „Strefa Edukacji” Czyste Miasto Gdańsk, przy którym edukatorzy zachęcać będą do robienia zakupów bez użycia toreb foliowych. Zaprezentują alternatywę w postaci bawełnianych toreb i woreczków na warzywa i owoce.
Port Czystej Energii. Zobacz, jak zamontowano gigantyczny 80-tonowy skraplacz spalin
Materiałowe torebki będzie można otrzymać za udział w mini quizie edukacyjnym lub wykonać samodzielnie przy stoisku krawieckim.
Warto zabrać ze sobą własne stare firanki lub inne skrawki materiałów, którym krawcowa podczas akcji „nada drugie życie”. Czy uda się w ten sposób nakłonić mieszkańców do robienia zakupów bez plastiku? Warto próbować! W końcu to nie takie trudne. Wszyscy klienci wspomnianych rynków będą mogli się o tym przekonać.
Inne ekologiczne rozwiązania, którymi warto się zainspirować
W życiu w duchu idei less waste chodzi o wprowadzanie małych zmian w codzienne życie, które w efekcie przy wspólnych działaniach przynoszą duży efekt. Jak poza robieniem zakupów w torbach wielokrotnego użytku, możemy jeszcze ograniczyć wytwarzanie plastiku? Oto proste przykłady:
-
Używaj bidonu, który napełnisz wodą z kranu lub lokalnego zdroju
-
Zrezygnuj z kupowania kawy na wynos i nalewaj ją do własnego naczynia
-
Produkty spożywcze tj. np. fasola, orzechy, granola, płatki owsiane czy ziarna kawy kupuj na wagę do własnego pojemnika
-
Segreguj odpady
-
Zrezygnuj z zamawiania posiłków na wynos
-
Zrezygnuj z jednorazowych sztućców i słomek
-
Kosmetyki kupuj w szklanych opakowaniach
-
Kupuj naturalne produkty wielokrotnego użytku
-
Zamiast kupować, wykonaj własne naturalne kosmetyki lub środki czystości
-
Kanapki do szkoły czy pracy zapakuj w woskowijkę lub pudełko na kanapki
-
Nadawaj drugie życie starym przedmiotom
Jak oni to robią? Poznaj gdańską rodzinę, która wyznaje “domowy ekominimalizm”
oprac. RP