Współpraca położonego w Obwodzie Donieckim Mariupola i Gdańska rozpoczęła się cztery lata temu. Jej najważniejszym dotąd punktem było otwarcie w Mariupolu biura Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA) w grudniu ubiegłego roku. Biuro, inaczej zwane Lokalną Agencją Demokracji (LDA) to wspólny projekt władz Gdańska i Mariupola, a jego zadaniem jest wspieranie działań mariupolskich organizacji pozarządowych w zakresie wzmacniania lokalnej demokracji.
Wówczas w oficjalnym otwarciu placówki ALDA udział wzięli przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Teraz gdański prezydent zaprosił mera Mariupola Vadyma Boichenkę. W składzie jedenastoosobowej delegacji z Ukrainy są także zastępcy mera, sekretarz Rady Miasta Mariupola Stepan Makshma oraz grupa młodych pracowniczek urzędu miasta, które wygrały wewnętrzny konkurs w mariupolskim magistracie dla młodych liderów.
Między 27 a 30 marca goście spędzają czas wypełniony spotkaniami i zwiedzaniem miasta. Ideą wizyty było zapoznanie przedstawicieli mariupolskiego samorządu z funkcjonowaniem miasta Gdańska w różnych obszarach. 28 marca (środa) gościli w Nowym Ratuszu, gdzie spotkali się z przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem (opowiadał o funkcjonowaniu gdańskiej rady) i zastępcami prezydenta Gdańska: Aleksandrą Dulkiewicz, Piotrem Grzelakiem, Piotrem Kowalczukiem i Wiesławem Bielawskim. Każdy z nich przygotował dla słuchaczy prezentację dotyczącą obszaru, za który odpowiada. Temat gdańskich finansów przybliżyła skarbnik miasta Gdańska Teresa Blacharska.
Podczas podsumowującego spotkania z prezydentem Pawłem Adamowiczem goście pytali m.in. o znaczenie raportów dotyczących kondycji finansowej Gdańska sporządzanych przez agencje ratingowe. Interesowała ich również przeszłość Gdańska - na jakie środki z unijnego budżetu mogło liczyć miasto w czasach, gdy Polska była jeszcze krajem kandydującym do Unii Europejskiej.
- Wy z pewnością najlepiej wiecie, na jakie pieniądze i projekty można liczyć w takiej sytuacji obecnie - odpowiedział Paweł Adamowicz. - Kiedy my aspirowaliśmy do Unii, główną rolą funduszy przedakcesyjnych było finansowanie przedsięwzięć służących nauce funkcjonowania w rzeczywistości UE, a nie tworzeniu “twardych” projektów.
Prezydent Gdańska spontanicznie zaproponował merowi Mariupola, by nawiązał współpracę z samorządami innych miast Obwodu Donieckiego i żeby samorządy te wspólnie wytypowały swojego wysłannika na staż w Pomorskim Biurze Regionalnym w Brukseli.
- Nie konsultowałem jeszcze tego pomysłu z marszałkiem Mieczysławem Strukiem, ale to świetny pomysł. Przedstawiciel Gdańska w czasach gdy Polska była jeszcze kandydatem do Unii Europejskiej odbył taki staż w brukselskim biurze naszego partnerskiego miasta Bremy - dodał Paweł Adamowicz. - Poznanie kultury organizacyjnej i procedur unijnych “od środka” i te pierwsze doświadczenia były dla nas bardzo ważne. Kiedy i na Ukrainie przyjdzie czas na konkurowanie o środki unijne między miastami, będziecie już do tego gotowi.
Po spotkaniu w ratuszu goście z Mariupola zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności. Dzień wcześniej byli także w Instytucie Kultury Miejskiej, w Muzeum II Wojny Światowej i w Centrum Hewelianum. Wzięli także udział w obchodach 73. rocznicy powrotu Gdańska do Macierzy. Pod Pomnikiem “Tym, co za Polskość Gdańska” złożyli wieńce w barwach ukraińskiej flagi.
W czwartek (29 marca) delegacja weźmie udział w sesji Rady Miasta Gdańska. Vadym Boichenko wygłosi przemówienie do gdańskich rajców. Zaplanowano także wizytę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Zaspie, gdzie dyrektor szkoły Agnieszka Tomasik przedstawi m. in. gdański projekt Kreatywna Pedagogika, a dr Marek Jankowski z Centrum Profilaktyki Zdrowia mówić będzie o programach profilaktycznych dla mieszkańców Gdańska.
Kolejny punkt wizyty to zwiedzanie stadionu Energa i spotkanie z Alanem Aleksandrowiczem, prezesem InvestGda, który opowie o tym, w jaki sposób Gdańsk przyciąga inwestorów. Ukraińscy goście przejdą się również po Parku Reagana. Na zakończenie przygotowano objazd po kluczowych gdańskich inwestycjach ostatnich lat.