Jak dobrze rządzić Pomorzem? Debata wyborcza pięciorga kandydatów do sejmiku

- Jak dbać o zrównoważony rozwój województwa pomorskiego, jakie są zalety i wady systemu Fala oraz czy nasz region jest przygotowany na ewentualny wybuch wojny - z takimi m.in. tematami mierzyło się w czwartek, 28 marca, podczas debaty przedwyborczej pięcioro kandydatów do sejmiku pomorskiego w okręgu gdańskim nr 3. Dyskusja była transmitowana przez gdansk.pl. Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Będziemy wybierać prezydenta Gdańska, radnych Gdańska i właśnie radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego. Zobacz zapis debaty.
28.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę sześciu osób siedzących na krzesłach na scenie, w tle za nimi widoczne są dwie duże, pionowe banery. Każda z osób ma przed sobą mikrofon oraz kartkę z nazwiskiem, co sugeruje, że biorą one udział w panelu dyskusyjnym lub konferencji. Osoby na scenie wyglądają na skupione i poważne, niektóre patrzą w kierunku publiczności, której głowy są widoczne na pierwszym planie odwrócone w stronę panelistów. Wydarzenie to wydaje się być formalne i zorganizowane w celu dyskusji na ważne tematy, co dodatkowo sugerują loga organizacji na banerach, które mogą symbolizować zaangażowanie w obronę demokracji i edukację społeczną
Od lewej: Anna - moderatorka debaty, Jacek Bendykowski - Koalicja Obywatelska, Ewa Graczyk - Lewica, Wawrzyniec Knoublauch - Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Łukasz Kopeć - Trzecia Droga PSL - Polska 2050 Szymona Hołowni, Jarosław Adrian Sobolewski - Bezpartyjni Samorządowcy
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Kto przyszedł na debatę?

Spotkanie pięciorga kandydatów do samorządu województwa pomorskiego odbyło się w Oliwskim Ratuszu Kultury. Wydarzenie zorganizował Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze i Fundacja Widzialne.
 
W debacie uczestniczyli (w kolejności alfabetycznej):
 
  • Jacek Bendykowski - KKW Koalicja Obywatelska, 5. miejsce na liście
  • Ewa Graczyk - KKW Lewica, 1. miejsce na liście 
  • Wawrzyniec Knoublauch - KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, 2. miejsce na liście 
  • Łukasz Kopeć - KKW Trzecia Droga PSL - Polska 2050 Szymona Hołowni, 1. miejsce na liście
  • Jarosław Adrian Sobolewski - KW Stowarzyszenia Bezpartyjni Samorządowcy, 6. miejsce na liście

Sejmik województwa pomorskiego. Zobacz, kto startuje w wyborach z okręgu gdańskiego

Z zaproszenia do udziału w dyskusji nie skorzystały dwa komitety: Prawo i Sprawiedliwość oraz "Samorządne Pomorze".
 
Moderatorką ponad dwugodzinnej debaty była dziennikarka Gazety Wyborczej Trójmiasto Anna Dobiegała.

Dlaczego kandyduję?

Uczestnicy debaty przedstawili swoje motywacje, dla których ubiegają się o mandat w samorządzie województwa pomorskiego. 
 
Najbardziej doświadczony w tej mierze jest Jacek Bendykowski, obecnie prezes Fundacji Gdańskiej, który zasiadał w sejmiku pomorskim łącznie przez trzy kadencje tj. 12 lat. Był wtedy przewodniczącym klubu radnych Platformy Obywatelskiej.
 
- Nie ukrywam, że gdy zostanę wybrany, to mam ambicję powrócić do tej funkcji. Chcę dbać, żeby zachować w sejmiku pomorskim kulturę dyskusji lepszą niż w polskim Sejmie. Do tej pory słynęliśmy z tego, że krew nie wylewała się spod drzwi - dodał.    
Na drugim zdjęciu przedstawiono widownię - grupę ludzi w różnym wieku, którzy siedzą i uważnie obserwują wydarzenie odbywające się poza kadrem. Większość z nich ma na sobie czarne koszulki z żółtym logo, co może świadczyć o ich wspólnej przynależności do jakiegoś ruchu lub organizacji. Wyraz twarzy słuchaczy jest poważny i skupiony, co wskazuje, że temat dyskusji na scenie może być dla nich ważny lub interesujący. Środowisko wydaje się być zamkniętą przestrzenią, być może salą konferencyjną lub aulą
Debata ubiegających się o miejsce w sejmiku pomorskim odbyła się pod hasłem Spotkanie pod hasłem “OdkodujMY Kandydatów”. Była czwartym i ostatnim tego typu wydarzeniem zorganizowanym przed tegorocznymi wyborami samorządowymi przez KOD Pomorze oraz Fundację Widzialne
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- To nie była dla mnie łatwa decyzja. To czym zajmuje się sejmik, jest wciąż dla wielu osób wielka niewiadomą. Trzeba przyznać, że w ostatnich 20-30 latach nasz region mocno się rozwinął. Dziś stoimy jednak przed innymi wyzwaniami takimi, jak rozwój technologii. Mamy też zagrożenia za naszą wschodnią granicą - powiedział Łukasz Kopeć.  
 
Ewa Graczyk, która jest prof. nauk humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim, wyjaśniła, że gdyby została radną zajęła by się głównie problemami społecznymi takimi, jak mieszkalnictwo i edukacja. 

Wybory samorządowe 7 kwietnia. Poznaj wszystkich kandydatów do Rady Miasta

- W sejmiku potrzebny jest inny głos, który będzie się przyglądał pomorskim sprawom, chociażby w kontekście planów europejskiego Zielonego Ładu. Dla mnie jest to mocno niepokojące - oświadczył Wawrzyniec Knoublauch

Jakie gminy potrzebują pomocy? 

Kandydaci byli m.in. pytani, jaka gmina w województwie pomorskim powinna w pierwszej kolejności otrzymać pieniądze i na jaki cel. 
 
- To jest bardzo trudne pytanie. Nie wymienię żadnej konkretnej gminy. Będę konsekwentnie przyglądała się tym, którzy są w najgorszym położeniu. Tym gminom, które cierpią na wykluczeniu komunikacyjnym, mają najsłabsze wyniki edukacji i są najbardziej oddalone od zakładów pracy. Obawiam się, że obszar metropolitalny, który ma obejmować ok. 60 procent województwa, może doprowadzić do utworzenia “drugiej prędkości” rozwoju dla trzech pozostałych subregionów: nadwiślańskiego, słupskiego i chojnickiego - powiedziała Ewa Graczyk
 
Wawrzyniec Knoblauch odpowiedział, że żadnej gminy nie chce ani specjalnie preferować, ani wykluczać w przekazywaniu dotacji.
Na zdjęciu widoczna jest scena i publiczność w pomieszczeniu przypominającym teatr lub salę wykładową. Widzowie, którzy siedzą na składanych krzesłach, są zwróceni w stronę sceny, gdzie znajduje się grupa sześciu osób siedzących za stołem z mikrofonami - jest to ta sama scena, która była widoczna na poprzednich zdjęciach. Publiczność wydaje się być zaangażowana w to, co dzieje się na scenie, niektórzy słuchają, inni rozmawiają lub korzystają z urządzeń mobilnych. Na bocznych ścianach widać czerwone zasłony i plakaty, które dodają kulturalnego charakteru miejscu. Atmosfera wydarzenia jest formalna, ale zarazem dostępna dla zwyczajnej publiczności.
Wśród publiczności na debacie byli nie tylko przedstawiciele sztabów komitetów wyborczych, ale też zwykli mieszkańcy zainteresowani lokalną polityką
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Środki powinny trafiać do obszarów, gdzie transport do Gdańska, jako stolicy województwa, jest bardzo utrudniony. Ważne też, żeby pieniądze były kierowane w sposób sprawiedliwy, a nie tak, jak w przypadku ostatniego rządu według preferencji politycznych - stwierdził Łukasz Kopeć.
 
Z kolei zdaniem Jarosława Sobolewskiego, najważniejsze są konsultacje społeczne, podczas których to sami mieszkańcy określą, jakich chcą połączeń autobusowych lub kolejowych. 

7 kwietnia wybieramy władze samorządowe. Będzie nagroda za najwyższą frekwencję

- Jesteśmy zwolennikiem zrównoważonego rozwoju. Przez te ostatnie dekady nam się to relatywnie udało. Kiedy województwo pomorskie startowało, to różnice między Trójmiastem a tzw. interiorem, a szczególnie pasem nadwiślańskim i okręgiem słupskim, były dwukrotne. Dziś zostały zredukowane do poziomu 30-40 procent. Ale wciąż istnieją. Samorząd w budżecie województwa na 2024 r. przeznaczył ponad 500 mln zł na dopłatę do biletów kolejowych i autobusowych. Cierpimy też dlatego, że przez ostatnie osiem lat PiS nie dbał o rozwój o linii kolejowych - powiedział Jacek Bendykowski.   

Czy jesteśmy gotowi na wojnę?

Uczestnicy debaty byli też pytani, jak województwo pomorskie jest przygotowane na wypadek wojny i co należy jeszcze zrobić, byśmy mogli czuć się bezpiecznie.
 
W tej sprawie kandydaci byli w większości zgodni. Podkreślali m.in. konieczność szerokiej edukacji społeczeństwa, jak się zachować w sytuacji zagrożenia, ochrony infrastruktury krytycznej tj. portu, lotniska i rafinerii.
Jacek Bendykowski opowiedział się za przywróceniem w szkołach przysposobienia obronnego i odbudowę obrony cywilnej. - Mamy gigantyczny problem ze schronami. Dla przykładu Helsinki mają w schronach miejsc na 900 tysięcy ludzi - to więcej niż liczba mieszkańców stolicy Finlandii. To jest obowiązkiem dewelopera, a koszt wynosi ok. 3 procent. W Polsce wymaga to, oczywiście, zmian ustawowych - wyjaśnił kandydat Koalicji Obywatelskiej.  

Czy podoba nam się Fala?

Kandydaci byli też pytani czy korzystają z systemu Fala i jak go oceniają. 
 
Większość uczestników debaty przyznało, że nie używało do tej pory systemu Fala lub korzystało z niego jednorazowo m.in. dlatego, że korzystają na co dzień z samochodu. 
 
ZOBACZ TRANSMISJĘ Z DEBATY KANDYDATÓW DO SEJMIKU POMORSKIM W OKRĘGU NR 3:
 
 
Jarosław Sobolewski powiedział, że ściągnął na smartfon aplikację Fali, ale po krótkim czasie ją odinstalował. - Ludzie dużo oczekiwali po tym systemie, ale tryb jego wprowadzenia był za szybki. Trzeba to było robić gmina po gminie, aby łatwiej poprawiać błędy. Chciano za dużo w zbyt krótkim czasie - uważa przedstawiciel Bezpartyjnych Samorządowców. 
- Naszym problemem w metropolii jest to, że mamy czterech właścicieli różnych środków transportu: państwo, które jest w większości właścicielem SKM, samorząd województwa - właściciel PKM i samorządy Gdańska i Gdyni, które są właścicielami tramwajów, autobusów i trolejbusów. Dogadanie się tych czterech partnerów, aby stworzyć jednolity system jest szalenie trudne. System Fala jest za drogi. To jest jego główny mankament. Bilet metropolitalny w Warszawie jest relatywnie tańszy, ale dlatego, że władze stolicy go dotują. Samorządy Gdańska, Gdyni i Sopotu niespecjalnie chciały się do tego dokładać - mówił Jacek Bendykowski.   
 

Kiedy powstał sejmik pomorski i czym się zajmuje?

Przypomnijmy, że w kwietniowych wyborach zagłosujemy nie tylko na radnych i prezydenta Gdańska. Do dyspozycji wyborców będzie też trzecia karta - z kandydatami do sejmiku województwa pomorskiego. Pomorze podzielone jest na pięć okręgów wyborczych. Mieszkańcy Gdańska będą głosować w okręgu nr 3, gdzie do wzięcia jest 6 mandatów.
 
Sejmik to organ samorządu regionalnego powołany do życia w wyniku reformy administracyjnej rządu Jerzego Buzka w 1998 r., ustanawiającej na terytorium RP 16 województw. W sejmiku pomorskim zasiada 33 radnych

Za nami pierwsza debata kandydatów o najwyższy urząd w mieście. Posłuchaj!

Do głównych kompetencji sejmiku województwa należy stanowienie prawa miejscowego oraz podejmowanie kluczowych decyzji dla rozwoju regionu, jak np. inwestycje drogowe, transport kolejowy, doposażanie i modernizacja szpitali, rozwój instytucji kultury, regionalne programy społeczne i socjalne, poprawa jakości powietrza.
 

TV

Światowa stolica bursztynu