• Start
  • Wiadomości
  • IV edycja literackiej nagrody Wiatr od morza. Laureatami Pawlak, Huelle, Trzaska, Czaja, Gregorczyk, Jabłoński

IV edycja literackiej nagrody Wiatr od morza. Laureatami Pawlak, Huelle, Trzaska, Gregorczyk, Jabłoński, Czaja

Antoni Pawlak, trio: Mikołaj Trzaska, Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński i Paweł Huelle oraz Ida Czaja to laureaci nagrody Wiatr od Morza za rok 2020. Rozdanie nagród literackich samorządu województwa pomorskiego odbyło się w Centrum Świętego Jana w Gdańsku, 27 października 2021 r.
27.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od morza za rok 2020: Ida Czaja, Antoni Pawlak, Paweł Huelle oraz Mikołaj Trzaska. Pierwszy z lewej Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego
Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od morza za rok 2020: Ida Czaja, Antoni Pawlak, Paweł Huelle oraz Mikołaj Trzaska. Pierwszy z lewej Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego
Fot. Grzegorz Mehrig/www.gdansk.pl

Doroczne nagrody literackie Wiatr od morza honorują twórczą pracę i dokonania pomorskiego środowiska literackiego oraz autorów związanych z Pomorzem lub o nim piszących. Laureaci otrzymali statuetki zaprojektowane przez gdańskiego artystę prof. ASP Jacka Zdybla i nagrody pieniężne.

 

Laureaci za rok 2020 (IV edycja) :

Za Najlepszą Literacką Książką Roku został uznany tomik poetycki „Ale bez rozgrzeszenia” Antoniego Pawlaka

Jest to, jak napisał Krzysztof Siwczyk: wysokooktanowy zapis doświadczenia erotyzmu i polityki, który nie rozgrzesza, nie niesie pocieszenia. Nic nie ułaskawia. Tadeusz Nyczek zanurzając się w poezji Pawlaka podkreśla: jedno wydaje się niezmienne: Antkowa umiejętność łączenia cudu jasnej poezji z ciemną prozą życia.  (…) Pawlakowe wiersze są proste i czytelne, ale płynie w nich wartki nurt misternych, zaskakujących skojarzeń.

 

Tegoroczną Pomorską Książką Roku wybrano publikację „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia” publikację Mikołaja Trzaski, Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego

Wrzeszcz! przenosi czytelnika w czasy młodości Mikołaja Trzaski, wspomina o ekscesach Totartu i sceny yassowej. Bohater i narrator książki zabiera nas w podróż po swoim życiu i świecie muzyki improwizowanej. Błyskotliwie i bez ogródek zgłębia przed nami tajniki procesu twórczego, opowiada o nietuzinkowych ludziach, jakich spotkał na swojej drodze – od Tymona Tymańskiego po Petera Brötzmanna, o podróżach i mozolnym procesie budowania twórczej pewności siebie.

Autobiografia Mikołaja Trzaski to podsumowanie pierwszej pięćdziesiątki i ponad trzydziestu lat aktywności muzycznej a także portret jednego z najbardziej cenionych polskich improwizatorów. Muzyk jest dobrym gawędziarzem, a przy tym nie „gryzie się w język”. Opowiada o dramatycznych losach swojej rodziny z okresu wojny, o Żydach i folksdojczach, dysleksji, wychowywaniu dzieci, wreszcie o wieloletnim przepracowywaniu traum. Jest to kreślony wprawną ręką, czasem mroczny, a czasem tchnący nadzieją autoportret człowieka, który nie chce siebie upiększać.

Za całokształt pracy literackiej doceniony został Paweł Huelle

Paweł Huelle ukończył polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Był jednym ze współtwórców  Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ukończeniu studiów krótko pracował w Biurze Informacji Prasowej „Solidarności”, w latach stanu wojennego angażował się w działania wydawnictw podziemnych. Do legendy przeszły organizowane przez niego w latach 80. w klasztorze ojców dominikanów „Punkty Mówione”: cykliczne spotkania niezależnego środowiska literackiego.

Choć literatura pozostaje jego najważniejsza pasją, angażował się także w inne role – był dyrektorem gdańskiego ośrodka TVP, wykładowcą akademickim, kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Gdyni, a od 2009 r. jest redaktorem naczelnym ukazującego się w Gdyni kwartalnika artystycznego „Bliza”.

Poza powieściami, które za tło mają niemal zawsze Gdańsk, małą ojczyznę pisarza, pisał także wiersze oraz dramaty, które doczekały się prapremierowych wystawień w polskich teatrach. Jego powieści: „Weiser Dawidek”, „Castorp” czy „Śpiewaj ogrody”, zbiory opowiadań: „Opowiadania na czas przeprowadzki”, „Opowieści chłodnego morza” czy „Talita”, a także dramaty, m.in. „Sarmacja”, „Zamknęły się oczy ziemi”, „Kursk” –  tworzą dziś ważny rozdział w historii pomorskiej i polskiej literatury.  Za swoją twórczość Paweł Huelle był wielokrotnie nagradzany – w 2012 roku został odznaczony Orderem Oficerskim Polonia Restituta, jest także laureatem Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

 

Kaszubską Nagrodę Literacką odebrała młoda kaszubska poetka Ida Czaja

Kaszubska poetka i recytatorka, nauczycielka. Laureatka Medalu Stolema. Urodziła się w Kamienicy Szlacheckiej w powiecie kartuskim. W rodzinnym domu mówiła po kaszubsku. Języka uczyła się od ukochanej babci, potem od nauczycieli, którzy przygotowywali ją do konkursów recytatorskich „Rodnô mòwa”. Jako poetka zadebiutowała w 1990 r. w kaszubskim czasopiśmie „Tatczëzna”. Pierwszy własny tomik wierszy „Mòjim mùlkã je kam” wydała w 1994 r. Na język kaszubski przełożyła m.in. dramat Williama Szekspira „Romeo i Julia” oraz wiersze Bolesława Leśmiana „W malënowim chróscewim i wëbróné baladë”.

Autorka tomików: „Przechlastłô idila”, „Kropla krëwi. Dërgnienié” i „Czôrny kléd”.

Poetka w swojej poezji porusza uniwersalne problemy życia codziennego. Odwołuje się do swoich wspomnień, Biblii, mitologii, legend czy starych wierzeń. Nawiązuje do kultury i  historii Kaszub, także tej najdawniejszej. Jej wiersze charakteryzuje emocjonalny język bogaty w metafory. Z łatwością wykorzystuje potencjał języka kaszubskiego, potrafiąc w oszczędnej formie przekazać najgłębsze treści oraz wzbudzić u czytelnika bogactwo skojarzeń.

 

 

 

Kapituła konkursowa pod przewodnictwem prof. dr hab. Zbigniewa Majchrowskiego dokonała wyboru spośród następujących nominacji:

Literacka Książka Roku:

  • Tadeusz Dąbrowski, Scrabble,  Państwowy Instytut Wydawniczy 2020
  • Dariusz Filar, Szklanki żydowskiej krwi, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna 2020
  • Antoni Pawlak, Ale bez rozgrzeszenia, Instytut Mikołowski 2020
  • Barbara Szczepuła, W domu wroga, Wydawnictwo ARCHE 2020

 Pomorska Książka Roku:

  • Janusz Dargacz, Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870), Muzeum Gdańska 2020
  • Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Walentynowicz: Anna szuka raju, Wydawnictwo Znak 2020
  • Michał Ślubowski, Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne, Wydawnictwo Marpress 2020
  • Wrzeszcz!  Mikołaj Trzaska – autobiografia, rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, Wydawnictwo Literackie 2020

 

Pomorska i Kaszubska Nagroda Literacka

Została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2017 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego. Honoruje autorów zamieszkałych i tworzących na Pomorzu bądź twórców dzieł, które w istotny sposób korespondują z naszym regionem. To nagroda m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy. Celem nagrody jest promocja kultury słowa pisanego, ze szczególnym uwzględnieniem rodzimych twórców i literackich odwołań do Pomorza.

Kapituła konkursowa spośród ponad 400 zgłoszonych tytułów wybrała 8 autorów nominowanych do dorocznej literackiej nagrody marszałka województwa pomorskiego. Nagrody odebrało czworo zwycięzców, w tym laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej promującej literaturę i publikacje tworzonych lub tłumaczonych na jedyny w kraju zarejestrowany jako oficjalny język regionalny – język kaszubski.

Czytaj także:

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór