• Start
  • Wiadomości
  • Islandia czeka - rekrutacja na wyjątkowy rejs "Generałem Zaruskim"

Islandia czeka - rekrutacja na wyjątkowy rejs "Generałem Zaruskim"

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Ośrodka Sportu, w którym uczniowie szkół średnich i studenci biorą udział w morskiej wyprawie. W tym roku będą mieli okazję popłynąć na Islandię. Trwa rekrutacja do wyjątkowego rejsu na pokładzie STS "Generał Zaruski".
22.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczestnicy rejsów Gdańskiej Szkoły pod Żaglami  mają się z czego cieszyć i co wspominać
Uczestnicy rejsów "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami" mają się z czego cieszyć i co wspominać
fot. GOS

 

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Rejs jest w znacznym stopniu dofinansowany przez Miasto Gdańsk. Z tego powodu proces rekrutacji ma charakter konkursu.

Uczestnikami rejsu mogą być uczniowie szkół średnich oraz studenci z terenu całej Polski. 

Jak zostać członkiem załogi?

- W rejsie weźmie udział dziewiętnaście wybranych osób, które pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Należy przygotować zgłoszenie w formie listu motywacyjnego w postaci jednej strony formatu A4 i dostarczyć je do Biura Armatorskiego do 13 marca 2020 roku - wyjaśnia Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, instytucji, która jest armatorem jachtu STS "Generał Zaruski" i wspólnie z Miastem Gdańsk organizatorem „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. 


Regulamin oraz prezentacja programu “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”


- Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu, na przykład plan zwiedzania jednego z odwiedzanych portów, prezentacja multimedialna, zabawa integracyjna - dodaje Pawelec. 

Rekrutacja trwa od 1 lutego do 13 marca. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 20 marca na stronie internetowej www.zaruski.pl.

Uczestnicy nie będący uczniami gdańskich szkół średnich i studentami, zobowiązani są pokryć koszty współorganizacji rejsu w wysokości 6.800 zł za osobę za cały rejs.

Udział uczniów gdańskich szkół średnich i studentów jest dofinansowany z budżetu Miasta Gdańska przez Gdański Ośrodek Sportu. Koszt w ich przypadku wynosi 3.800 zł za osobę za cały rejs.


Przeczytaj naszą rozmowę z uczestnikiem szkoły pod żaglami


Rejs zacznie się 11 lipca w Gdańsku, skąd po odbyciu szkolenia żeglarskiego, uczestnicy wypłyną w kierunku Szetlandów, a w drodze rozpoczną się zajęcia edukacyjne wynikające z programu rejsu. Szczególny nacisk będzie położony na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację. 

Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu, a także specyfikę miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom postać generała Mariusza Zaruskiego, który był prekursorem rozwoju żeglarstwa oraz idee wychowania morskiego w Polsce. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Rejs zakończy się 6 sierpnia w Reykjaviku, wcześniej młodzi żeglarze będą mieli okazję zwiedzić także inne miejsca w Islandii.

Po zakończeniu rejsu, uczestnicy są zobowiązani wrócić na własny koszt z miejsca wyokrętowania w Reykjaviku w dniu 6 sierpnia 2020 roku.

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok