W czwartek, 26 listopada 2015 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz spotkał się w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności z członkami rad dzielnic. Towarzyszył mu jego zastępca, Andrzej Bojanowski.
Spotkanie zaczęło się dość nietypowo, bo od... wręczenia medali radnym, którzy najdłużej działają w swoich dzielnicach. Rekordziści pracują na rzecz lokalnej społeczności ponad 20 lat (nazwiska poniżej).
Z założenia konsultacje społeczne są nie tylko po to, by ocenić pomysły i zamierzenia władz miasta, ale także po to, by mieszkańcy mogli przedstawić własne propozycje inwestycji potrzebnych w Gdańsku w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednak podczas tego trzygodzinnego spotkania żaden nowy pomysł nie padł. Było za to mnóstwo pytań o planowane projekty oraz o te, które zapowiadano, ale dotąd ich nie zrealizowano.
Tunel zakorkuje Przymorze?
Jedna z radnych z Przymorza Małego dopytywała, czy któraś z planowanych inwestycji drogowych przejmie ruch samochodowy z tej dzielnicy po otwarciu tunelu pod Martwą Wisłą. – Ulica Kołobrzeska już się korkuje – podkreślała radna.
Wiceprezydent Andrzej Bojanowski przyznał, że Kołobrzeska jest łącznikiem między al. Grunwaldzką i ul. Chłopską, czyli głównymi ciągami komunikacyjnymi, więc ruch z pewnością się tu zwiększy. – Zobaczymy, jak to będzie wyglądało po otwarciu tunelu. Bardziej obawiam się o ulice Gospody i Piastowską. Mamy nadzieję, że tunel „wypchnie” ruch samochodowy przede wszystkim na obwodową – mówił wiceprezydent.
Dodał przy tym, że władze miasta przed kilkoma miesiącami mocno obawiały się o sytuację na drogach, kiedy planowano zamknąć Hucisko na kilka miesięcy. Tymczasem żadnych dantejskich scen w tym czasie nie odnotowano.
Co ze Stogami?
Radny z Wrzeszcza Górnego dopytywał z kolei o inwestycje związane z morzem, które zwiększyłyby liczbę miejsc pracy. Prezydent Adamowicz odpowiedział, że miasto stwarza i będzie stwarzać warunki do przyciągania kolejnych firm. – Zakładamy, że po otwarciu tunelu wzrośnie m.in. atrakcyjność inwestycyjna Stogów – mówił prezydent, dodając jednocześnie, że gdański Port Północny to jedno z najprężniejszych przedsiębiorstw w tym rejonie.
Wypowiedź prezydenta pociągnęła za sobą kolejne pytanie z sali: dlaczego Stogi nie zostały ujęte w programie rewitalizacji? W odpowiedzi obecni usłyszeli, że nie wystarczy na wszystko pieniędzy. Prezydent Adamowicz dodał, że niezależnie od środków unijnych, i tak trzeba będzie przygotować plan rewitalizacji dla tej dzielnicy.
Radny z Nowego Portu postulował z kolei, by miasto zaniechało planów budowy ulic tzw. Nowej Wyzwolenia i Nowej Gdańskiej. Zamiast tego zaproponował budowę drogi na trasie dawnych torów kolejowych. Wiceprezydent Bojanowski podkreślił, że tory stanowią rezerwę terenową. – Ale można przysiąść do rozmów z PKP i dyskutować nad nowymi rozwiązaniami – zaznaczył.
Co z Aniołkami?
Następne pytanie padło z ust radnej dzielnicy Aniołki. Czy miasto ma jakiś pomysł na tutejsze kolonie? Prezydent Gdańska uważa, że powinny się tam rozwijać funkcje mieszkaniowe. – Kolonie powoli zanikają, a Aniołki to ciekawa i droga lokalizacja. Myślę, że miasto mogłoby sprzedać bądź przekazać tereny prywatnej firmie, a w zamian otrzymać mieszkania w miejscach, w których ziemia jest tańsza – sugerował.
Prezydent przypomniał, że na części terenu, gdzie kolonii już nie ma, powstały ładne, nowoczesne osiedla. – W ten sposób dokonała się rewitalizacja tej dzielnicy – przypomniał.
Przez ostatnie dwa miesiące prezydent Gdańska spotykał się i konsultował w sprawie inwestycji planowanych na lata 2015-2020 z różnymi grupami społecznymi. Byli to m.in. seniorzy, środowiska sportowe, młodzież, ludzie kultury i przedsiębiorcy.
Uroczyste podsumowanie konsultacji zaplanowano na 14 grudnia w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Radni – laureaci Nagród Prezydenta Miasta Gdańska
Eugeniusz Erdmann – radny dzielnicy Rudniki od sześciu kadencji, od trzech – przewodniczący Zarządu Dzielnicy. Przez jedną kadencję pełnił funkcję przewodniczącego rady. Propagator wiedzy o historii dzielnicy Rudniki.
Zofia Maciołek – radna dzielnicy Rudniki od sześciu kadencji, od trzech zastępca przewodniczącego zarządu. Angażuje się w działania na rzecz seniorów.
Bogdan Łagunionek – radny dzielnicy Rudniki od sześciu kadencji, trzecią kadencję z rzędu pełni funkcję przewodniczącego rady. Zaangażowany w działania na rzecz dzieci i młodzieży.
Marek Szymański – radny dzielnicy Nowy Port. W radzie zasiada czwartą kadencję. Przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego rady. Propagator wiedzy o Nowym Porcie, autor opracowań na temat zabytków i historii tej dzielnicy.
Monika Strugała – radna dzielnicy Młyniska od czterech kadencji. Trzy kadencje jest przewodniczącą Zarządu Dzielnicy. Angażuje się w działania na rzecz seniorów.
Krzysztof Dzienis – radny dzielnicy Młyniska od czterech kadencji. Od dwóch pełni funkcję przewodniczącego. Jedną kadencję był zastępcą przewodniczącego Zarządu Dzielnicy. Angażuje się w działania na rzecz dzieci i młodzieży.
Halina Zdrada – radna dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie od pięciu kadencji. Cztery kadencje jest przewodnicząca Zarządu Dzielnicy. Aktywnie działa na rzecz osób potrzebujących, prowadząc bank żywności Caritas.
Katarzyna Żabińska – radna dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie od pięciu kadencji. Czwartą kadencję z rzędu pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Dzielnicy.
Irena Kosznik – radna dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodni od pięciu kadencji. Drugą kadencję z rzędu pełni funkcję przewodniczącej Rady Dzielnicy. Zaangażowana w działania na rzecz dzieci i młodzieży oraz poprawę bezpieczeństwa w dzielnicy.
Władysław Sidorko – radny dzielnicy Wyspa Sobieszewska piątą kadencję. Dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Dzielnicy. Jedną kadencję był przewodniczącym Rady Dzielnicy. Zaangażowany we współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną w Świbnie i na Wyspie Sobieszewskiej.
Jadwiga Kubik – radna dzielnicy Olszynka czwartą kadencję. Trzy kadencje z rzędu pełni funkcję przewodniczącej Zarządu Dzielnicy. Jedną kadencję była przewodniczącą Rady Dzielnicy. Wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 59 działa na rzecz młodzieży oraz seniorów. Szefowa Stowarzyszenia Zielona Olszynka.
Halina Korona – radna dzielnicy Olszynka czwartą kadencję. Dwie kadencje pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Dzielnicy. Obecnie sprawuje funkcję przewodniczącej Rady Dzielnicy. Zaangażowana w działania na rzecz dzieci i młodzieży.
Andrzej Witkiewicz – radny dzielnicy Strzyża czwartą kadencję. Trzecią kadencję z rzędu jest przewodniczącym Zarządu Dzielnicy. Jedną kadencję był zastępcą przewodniczącego Zarządu Dzielnicy. Zaangażowany w działania na rzecz rozwoju dzielnicy oraz poprawy bezpieczeństwa. Wiceprezes Stowarzyszenia Forum Rad Dzielnic.
Piotr Osiecimski – radny dzielnicy Strzyża czwartą kadencję. Trzecią kadencję z rzędu sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Dzielnicy. Był także zastępcą przewodniczącego zarządu. Gdański przewodnik, członek PTTK.
Maciej Przybylski – radny dzielnicy Osowa szóstą kadencję. Piątą kadencję z rzędu jest przewodniczącym Zarządu Dzielnicy. Zaangażowany w działania na rzecz rozwoju infrastruktury w dzielnicy.
Grzegorz Boros – radny dzielnicy Osowa od pięciu kadencji. Cztery kadencje pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu. Zaangażowany w działania na rzecz rozwoju dzielnicy i poprawy bezpieczeństwa.
Zobacz także:
Inwestycje 2020. Co usłyszeli gdańscy seniorzy?
Inwestycje 2020. Młodzieży, czego wam w Gdańsku brakuje?