Nowoczesny hangar gotowy do przeglądu samolotów. Nowa inwestycja na gdańskim lotnisku

Na terenie Portu Lotniczego Gdańsk powstał wielki hangar do przeglądu samolotów, przede wszystkim Airbusów z rodziny A320, ale także Embraerów 170 i 190. Obiekt zbudowano w trzy miesiące na lekkiej konstrukcji, bez konieczności użycia wielu ton betonu czy stali. Z tego względu jest pierwszym tego typu hangarem na lotniskach cywilnych w Polsce. Dodatkowo, półprzezroczysta konstrukcja dachu pozwoli na maksymalne wykorzystanie światła naturalnego. 
26.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Samolot LOT stojący w wielkim hangarze, w tle sylwetki ludzi
Uczestnicy uroczystości otwarcia hangaru mogli zobaczyć w jego wnętrzu umieszczony dla "dekoracji" samolot Polskich Linii Lotniczych LOT. Hangar przechodzi teraz ostatnie zgody na użytkowanie. Pierwszy przegląd samolotu mechanicy wykonają w połowie listopada
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jak duży jest nowy hangar na lotnisku?

Pierwszy samolot wjedzie na przegląd w połowie listopada, a w czwartek, 26 października, odbyło się symboliczne otwarcie hangaru i tradycyjne przecięcie wstęgi.   
Inwestycję na kwotę 20 milionów złotych zrealizowała LS Technics, spółka wchodząca w skład powołanej w 2018 r. Polskiej Grupy Lotniczej.
 
Obiekt powstał w bezpośrednim sąsiedztwie obecnie zajmowanego przez LS Technics hangaru na terenie Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy
 
Konstrukcja hangaru została oparta na szkielecie aluminiowo-stalowym ze specjalistycznym dwuwarstwowym pokryciem. Jego wymiary to 50×55 metrów u podstawy i ponad 19 metrów wysokości. 

Ile samolotów będzie naprawianych w hangarze?

Paweł Pilarski, prezes zarządu LS Technics, zapowiedział, że co roku w nowym hangarze w Gdańsku dokonywanych będzie ok. 40 przeglądów ciężkich samolotów. Dwukrotnie zwiększy to moce przerobowe firmy. Średnio, najkrótsze przeglądy ciężkie samolotów trwają ok. 4 dni, a najdłuższe nawet kilka miesięcy.
Szef LS Technics w szczególny sposób dziękował za rzetelną i profesjonalną współpracę władzom Portu Lotniczego w Gdańsku. - Bez tego wsparcia takie inwestycje nie miałyby racji bytu - dodał. 
Duży samolot pasażerski, stojący w hangarze na lotnisku. Samolot jest pomalowany na biało z niebieskim pasem pośrodku. Hangar, w którym znajduje się samolot, jest duży i wykonany z metalu. W hangarze znajdują się również inne samoloty i sprzęt lotniczy
Budowa hangaru trwała przy normalnej pracy lotniska, co stanowiło duże wyzwanie dla wykonawcy
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Pierwszy hangar w Gdańsku zbudował port lotniczy i zarządza nim LS Technics. Na budowę nowego hangaru nie było nas stać i dlatego szukaliśmy innych rozwiązań, które umożliwią rozwój MRO (ang. maintance, repair, operation - konserwacja, naprawa i dostawa) w Gdańsku. Ja mogę obiecać jedno: zapewnię Wam tu multum pracy. I dalej z prezesem Pilarskim myślimy już o trzecim hangarze. Bo to są projekty, które się planuje i przygotowuje z kilkuletnim, a nawet kilkunastoletnim wyprzedzeniem - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
 
Generalnym wykonawcą hangaru była firma Rekord Hale Namiotowe. Dla wrocławskiego przedsiębiorstwa była to pierwsza realizacja na lotnisku cywilnym. Trwałość nowego hangaru na lotnisku w Gdańsku wynosi minimum 10 lat.

Podstawowe informacje o LS Technics

To firma z 30-letnim doświadczeniem w obsłudze technicznej samolotów średniodystansowych i regionalnych, w tym samolotów z rodziny Airbus A320, Boeing B737, Embraer 170/190 oraz Bombardier Q400. Spółka zatrudnia ponad 600 specjalistów.

Airport City Gdańsk. Pierwszy ultranowoczesny biurowiec Alpha oficjalnie otwarty

Posiada swoje stałe bazy na ośmiu polskich lotniskach: w Katowicach, Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Poznaniu oraz w Olsztynie.
 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI OTWARCIA HANGARU DO PRZEGLĄDU SAMOLOTÓW: 


TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord