• Start
  • Wiadomości
  • Intel rozbudowuje gdańską siedzibę, zapowiada m.in. projekty dotyczące sztucznej inteligencji

Intel rozbudowuje gdańską siedzibę, zapowiada m.in. projekty dotyczące sztucznej inteligencji

Intel ogłosił rozpoczęcie budowy nowego biurowca na swoim kampusie w Gdańsku. W nowych laboratoriach będą realizowane projekty dotyczące m.in. sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, pojazdów autonomicznych czy bezpieczeństwo przechowywania danych.
18.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siedziba Intel R&D Center w Gdańsku (centrum badawczo rozwojowe) mieści się w pobliżu portu lotniczego, przy ul. Słowackiego
Siedziba Intel R&D Center w Gdańsku (centrum badawczo rozwojowe) mieści się w pobliżu portu lotniczego, przy ul. Słowackiego
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Gdański kampus firmy przy ul. Słowackiego już teraz jest największym centrum badawczo-rozwojowym Intela w Unii Europejskiej (większe jest tylko w Stanach Zjednoczonych). Na początku 2021 roku ruszą prace budowlane przy szóstym obiekcie na tym terenie. W nowym, szóstym już na terenie kampusu, budynku o nazwie IGK6, powstaną kolejne laboratoria koncernu.

- Dodatkowe 800 mkw. powierzchni badawczej pozwoli nam na tworzenie rozwiązań wspierających i rozwijających m. in. sztuczną inteligencję (AI), uczenie maszynowe, pojazdy autonomiczne czy bezpieczeństwo przechowywania danych - mówi Michał Dżoga, Corporate & Government Affairs Director w Intel Corporation. - Jestem pewien, że wraz z rozbudową kampusu naszego centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku, inżynierki oraz inżynierowie, którzy dzięki tej inwestycji dołączą do firmy Intel, zapewnią cenny wkład w rozwój globalnych technologii powstających w naszych laboratoriach w Polsce.

W nowym biurowcu powstanie m.in. laboratorium serwerowe o wysokiej gęstości mocy (moc 2,2 MW), a także laboratorium audio. Budowa i wyposażenie nowego obiektu centrum Intela w Gdańsku otrzymało ok. 50 mln zł dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ( z Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój”, Działanie 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw”).

- Kilka dni temu rząd przyjął dokument Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020. Polska posiada potencjał do dynamicznego przejścia do roli rozpoznawalnego na rynkach międzynarodowych lidera w obszarze sztucznej inteligencji - podkreśla wicepremier Jarosław Gowin. - Wykorzystanie tego potencjału zależy od nas wszystkich oraz od tego, jak dobrze uda nam się skoordynować działania wszystkich uczestników polskiego ekosystemu AI. Intel, swoją najnowszą inwestycją, potwierdza, że polskie aspiracje są jak najbardziej słuszne.

Planowany termin zakończenia budowy pięciopiętrowego biurowca o powierzchni całkowitej 27 400 mkw. to połowa 2023 roku.

Jak informuje Intel, “w nowym biurze do dyspozycji pracowników zostanie oddanych 900 miejsc parkingowych, w tym 40 stacji ładowania samochodów elektrycznych. IGK6 będzie nowoczesnym budynkiem z wieloma udogodnieniami, takimi jak siłownia, restauracja (pomieści 500 osób jednocześnie), która może pełnić także funkcję dużej sali konferencyjnej, kawiarnia, spa (fryzjer, masaż, kosmetyczka), gabinet lekarski, sala gier, sala muzyczna, sala modlitewna, sklep spożywczy, sale szkoleniowe, pokoje cichej pracy i inne”.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna