Infoshare: największa w Europie środkowo-wschodniej impreza nowych technologii startuje dzisiaj

Dziewięć scen tematycznych i ok. 200 prelegentów czeka na uczestników 17. edycji konferencji Infoshare, która rozpocznie się w środę, 24 maja, w hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Wydarzenie potrwa dni. W tym roku po raz 10. zorganizowany zostanie międzynarodowy konkurs dla młodych firm technologicznych Startup Contest, który od początku jest sponsorowany z funduszy miejskich. Infoshare jest największą imprezą dla branży nowych technologii w Europie środkowo-wschodniej.
24.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młody człowiek w różowym garniturze przemawiający z mikrofonu przy ustach ze sceny
Grzegorz Borowski, prezes Fundacji Infoshare, podkreśla, że organizowana od 17 lat konferencja idealnie wpisuje się w wizję Gdańska jako miasta nowoczesnego
fot. Tomasz Kamiński/ Infoshare
 
Robert Pietrzak: - Konferencja Infoshare to wydarzenie, gdzie od 10 lat organizowany jest konkurs Startup Contest, w którym nagrody od początku pochodzą z funduszy miejskich. W pierwszych edycjach było to wsparcie z Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, a od 2016 r. sponsorem nagród w Startup Contest jest prezydent miasta Gdańska. Jak komuś, kto nie jest z branży nowych technologii, nie jest fachowcem i specjalistą, a tzw. zwykłym Kowalskim, można wyjaśnić, czym jest startup? 
 
Grzegorz Borowski, prezes zarządu Fundacji Infoshare: - Konferencja Infoshare to rzeczywiście wydarzenie dedykowane m.in. startupom. Są one istotną częścią konferencji. Na naszej imprezie gościmy też jednak bardzo wielu inżynierów, deweloperów w IT, programistów, digital marketerów oraz przedstawicieli korporacji. Tych wszystkich, dla których świat technologii i to, jak wpływa on na nasze codzienne życie, jest szczególnie bliski. 
Z definicji startupy to są młode firmy technologiczne, które na rynku działają nie dłużej niż pięć lat. I w sposób innowacyjny, przy użyciu technologii, starają się rozwiązać jakiś problem grupy społecznej lub przedsiębiorstw. Ważne jest, żeby rozwiązania, które proponują startupy nie były wcześniej stosowane. Dlatego, mówimy w ich przypadku o zastosowaniu innowacji, pomysłów eksperymentalnych.  
 
W tym roku będzie już 17. edycja Infoshare w Gdańsku. Jaka jest idea tej konferencji? 
 
- Pierwszą edycję Infoshare w 2007 r. zorganizowaliśmy w ok. sześć tygodni jako spotkanie dla programistów. Wzięło w nim udział ok. 200 osób. Z roku na roku, frekwencja wzrastała. Od piątej edycji Infoshare liczba uczestników przekroczyła 1000 osób. I już było wiadomo, że nasze przedsięwzięcie traci ten trochę hobbystyczny charakter, jaki miało w pierwszych latach, a przeradza się w bardzo profesjonalne wydarzenie o europejskiej skali.
W 2011 r. zaczęliśmy bliską współpracę z miastem Gdańsk przy organizacji wydarzenia. Konferencja Infoshare wpisuje się bowiem
doskonale w wizję i wizerunek Gdańska jako miasta nowoczesnego, przyjaznego dla nowych technologii, otwartego na nowe trendy i wspierającego innowacje.
Od samego początku uznaliśmy, że konferencja Infoshare ma mieć wymiar bardzo praktyczny. Taka jest też geneza i sens nazwy konferencji: info - to informacja, budząca też skojarzenie z information technology czyli branżą informatyczną, a angielskie słowo share oznacza dzielenie się. I ten wyjściowy filar programowy tj. udostępniania wiedzy technologicznej ciągle jest aktualny.
Drugim, równie istotnym elementem wydarzenia Infoshare jest networking (ang. nawiązywanie relacji biznesowych). Bardzo zależy nam bowiem, aby przy okazji konferencji stworzyć dla jej uczestników przestrzeń do bezpośrednich spotkań, poznania się wzajemnie i wymiany doświadczeń.  
Pierwsza edycja Infoshare na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo w 2011 r. zajmowała połowę jednej hali. Teraz zajmujemy już właściwie cały obiekt. W zeszłym roku mieliśmy ponad 6 tysięcy uczestników. Podczas tegorocznego wydarzenia spodziewamy się pobicia tego rekordu, do ok. 7 tysięcy. To wszystko sprawia, że od kilku już lat jesteśmy największą imprezą dla branży nowych technologii w Europie środkowo-wschodniej

Ukraińska firma najlepszym startupem Infoshare 2022 za patent na wczesne wykrywanie chorób

Od 2014 r. przy wsparciu miasta Gdańsk, Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Inkubatora Starter, zaczęliśmy na konferencji Infoshare budować przestrzeń dla startupów, która ewoluowała przez lata. Powstał Startup Contest. Do tego konkursu co roku zgłasza się kilkaset startupów, w większości z zagranicy.
W tym roku pula nagród w Startup Contest, ufundowana przez prezydenta miasta Gdańska, wynosi 30 tysięcy euro. 20 tysięcy euro zdobędzie laureat Startup Contest. Zdobywca II miejsca otrzyma 7, a III miejsca - 3 tysiące euro. Dla nas, jako organizatorów wydarzenia Infoshare, to wsparcie jest bardzo istotne, bo faktycznie wysokość tej nagrody stanowi wymierną pomoc finansową dla zwycięzców tego konkursu.   
Na konferencji Infoshare tworzymy też StartupExpo, czyli przestrzeń, gdzie najciekawsze startupy mogą się za darmo wystawić.
Od tego roku Startup Contest dedykujemy tym startupom, które rozwiązują faktyczny problem społeczny. I wpisują się tym samym w agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), a w szczególnie w jej 17 celów zrównoważonego rozwoju. Wskazują one najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi ludzkość, takie jak chociażby walka z ubóstwem, nierównościami społecznymi czy dostęp do wody pitnej. Przeglądałem pomysły ok. 360 startupów, które zgłosiły się do tegorocznego konkursu i naprawdę wiele z nich oferuje znakomite rozwiązania, które są w stanie rozwiązać różne, realne problemy społeczne. 
 
Duża hala wypełniona setkami młodymi ludźmi
Podczas tegorocznej konferencji Infoshare spodziewana jest rekordowa frekwencja - ok. 7 tysięcy osób
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
W niektórych krajach, jak np. w Izraelu firmy związane z innowacyjnymi technologiami tworzą koło zamachowe gospodarki.  Jak można określić kondycję startupów w Polsce?
 
- Odpowiadając na to pytanie nie sposób nie wspomnieć o samej branży IT. Polska jest w tej dziedzinie dominującym graczem w obszarze Europy środkowo-wschodniej. Mamy ok. pół miliona specjalistów, którzy pracują w tej gałęzi gospodarki. To jest bardzo duży potencjał i pula talentów, po którą chętnie sięga wiele firm. 
W Gdańsku i Trójmieście działa dziś dużo spółek związanych z IT. I są to światowi i globalni potentaci, jak np. Intel i Amazon. Jest też sporo firm w Trójmieście, które nie specjalizują się bezpośrednio w technologiach, ale tworzą prężne centra rozwojowe. Tu jako przykłady można podać takie przedsiębiorstwa jak Lufthansa Systems, Nike i Hapag-Lloyd
I choć rynek IT ma się w Polsce generalnie bardzo dobrze, to trzeba przyznać, że globalnie koniunktura w tej branży odczuwa obecnie lekkie ochłodzenie. Jest to związane z tym, że w trakcie pandemii COVID-19 dużo tradycyjnych sektorów gospodarki musiało przejść transformację cyfrową. Firmy technologiczne chcące wziąć udział w tym procesie zaczęły się “zbroić” i zatrudniać dużo ludzi. Gdy pandemia się skończyła, to okazało się, że zapotrzebowanie na te usługi spadło. I dlatego dziś słyszymy, że niektóre koncerny z branży IT zwalniają część pracowników. To jest swoisty ewenement, bo wcześniej firmy z tego sektora nieustannie się rozwijały i pięły w górę. Wydaje mi się jednak, że są to kłopoty przejściowe, nie stanowiące długotrwałego trendu. 
Jeśli zaś chodzi o startupy, to one też podlegają tym wahaniom rynkowym. Wcześniej w ich przypadku obowiązywał model “wzrostu za wszelką cenę”. Wyglądało to tak, że startup wymyślał coś innowacyjnego i starał się momentalnie wejść na rynek testując swoją ideę. I jeśli okazało się, że produkt spełniał walory praktyczne, to dochodziło do szybkiego wdrożenia innowacji, czasami nawet bez oszacowania, czy startup udźwignie finansowo inwestycję. Znamy na przykład historię firmy Uber, która wymyśliła innowacyjny sposób przewozów, a do dziś realnie nie jest firmą rentowną. 

Czym jest cyfryzacja miast, czy w urzędach zagości sztuczna inteligencja? Start Infoshare 2022

Mniej więcej od ubiegłego roku zmienił się ten paradygmat działania startupów. Fundusze inwestycyjne i inwestorzy bardziej promują teraz przedsięwzięcia, które wykazują progres, ale jednocześnie ten wzrost ma zdrowe i stabilne podstawy. To sprawia, że w kryzysowych warunkach makroekonomicznych startup jest w stanie sobie poradzić finansowo. Kapitał zachowuje się wobec startupów bardziej ostrożnie niż kiedyś. Ta nowa sytuacja zweryfikowała położenie startupów. Te, które nie miały sensownej strategii rozwoju, wypadły, po prostu, z rynku. Przestały być sztucznie utrzymywane przez kolejne rundy finansowania. Natomiast, te startupy, którym udało się wytworzyć trwałą wartość i rozwiązują skutecznie konkretne problemy ludzkie, ugruntowały swoją pozycję na rynku. 
W mojej ocenie, polski “ekosystem” startupów ciągle dojrzewa. To wciąż młody sektor gospodarki, mający zaledwie kilkanaście lat, podczas gdy w zachodniej Europie czy USA jest to już wiele dekad. Ciągle się uczymy. Polskie startupy korzystają w dużym stopniu z pieniądza publicznego, z czego część pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. To jest dobry kierunek, bo władze innych państw też na początku pompowały duże dotacje w tę branżę. Dużo jeszcze przed nami, jeśli chodzi o zasilenie prywatnym kapitałem. W krajach wysoko rozwiniętych prywatny kapitał nie boi się inwestowania w startupy, które z założenia są podmiotami wysokiego ryzyka. Praktyka jest bowiem taka, że większość startupów po jakimś czasie upada. 
Dziś startupy w Polsce są na poziomie średniej dojrzałości. Dużo nauki już za nami i coraz mniej popełniamy błędów systemowych. Idziemy do przodu. Coraz więcej jest polskich startupów, których dokonania zaczynają być już dostrzegane globalnie.   
 
Przed nami kolejna edycja Infoshare, która potrwa dwa dni od 24 do 25 maja. Jakie atrakcje czekają na jej uczestników?
 
- Jednym z głównych tematów tegorocznej konferencji będzie sztuczna inteligencja, zarówno w wymiarze czysto technicznym, jak i ogólnej refleksji o jej wpływie na życie człowieka. Uczestnicy będą mogli skorzystać z dziewięciu scen tematycznych. Sześć z nich będzie bardziej scenami technicznymi, przeznaczonymi dla programistów i inżynierów. Pozostałe będą miały charakter bardziej otwarty i biznesowy. 
Speakerów (mówców, prelegentów - przyp. red.) będzie w tym roku ponad 200, z czego zdecydowana większość z zagranicy.  
Bardzo się cieszymy, że z naszego zaproszenia skorzysta kilku znamienitych gości. Będzie wśród nich Amerykanin Verne Harnish, który założył Entrepreneurs’ Organization, dużą organizację, która na całym świecie wspiera przedsiębiorców na różnych etapach rozwoju. Na Infoshare wystąpi też Phaedra Boinodiris, która zajmuje się sztuczną inteligencją w wymiarze etycznym.

Jakie firmy wygrały w Startup Contest?

W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział ponad 4000 startupów z całego świata.
 
Wśród dotychczasowych zwycięzców Startup Contest byli m.in. CareTech Human (2022) z Ukrainy, która wprowadza na rynek przełomowe rozwiązanie do zdalnego monitorowania parametrów urologicznych, aby umożliwić wczesne wykrywanie chorób układu moczowego i monitorowanie ich nawrotu. 
 
Laureat z 2021 r. francuski BeFC opracował technologię umożliwiającą wytwarzanie energii elektrycznej z papieru i wody. 
 
Brytyjski startup iLoF (2020) wymyślił opartą na chmurze bibliotekę biomarkerów chorobowych i profili biologicznych. 
 
Flagowym produktem laureata Startup Contest w 2019 r. Prometheus (2019) z Włoch jest Ematik czyli “druga skóra” do leczenia trudno gojących się ran, stosowana w weterynarii. 

Polskie sukcesy w konkursie Startup Contest

W Startup Contest laury zdobywały też polskie firmy. 
 
FindAir (1 miejsce w 2017 r.) oferuje inteligentne inhalatory i rozwiązania do monitorowania pacjentów. Od czasu wygranej w Startup Contest firma mocno się rozwija, pozyskała kilku inwestorów. 
 
Nexbio - 1 miejsce w 2016 r. - zajmuje się analizą kwasów nukleinowych DNA i RNA dla odbiorców indywidualnych, ośrodków naukowych i firm biotechnologicznych. Innowacyjne technologie firmy wspierają m.in. rolnictwo w integrowanej ochronie roślin przez analizę patogenów roślin.
 
StethoMe z Poznania - 2. miejsce w 2017 r. - to startup, który stworzył rozwiązanie, pomagające w szybkim i wczesnym badaniu przesiewowym pacjentów z chorobami płuc w domu. 
 
MAB Robotics, który zajął 3. miejsce w 2022 r. zaprojektował rozwiązanie ułatwiające kontrolę i konserwację infrastruktury podziemnej. Innowacyjność rozwiązania polega na zastąpieniu istniejących platform kołowych robotami kroczącymi. 
 
W pierwszych edycjach Startup Contest nagrody fundowała Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości. Od 2016 r. laury w konkursie są sponsorowane przed prezydenta miasta Gdańska. Do roku 2018 r. pula nagród w Startup Contest wynosiła 20 tys. euro. Od 2019 r. opiewa ona na kwotę 30 tys. euro.

Jak wziąć udział w Infoshare?

Wejściówki na konferencję Infoshare 2023 (wersja podstawowa jest bezpłatna), która odbywać się będzie w Międzynarodowych Targach Gdańskich AmberExpo przy ul. Żaglowej 11, są dostępne na stronie internetowej organizatora Infoshare.
 
 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask