Pilotaż Programu Zielonej Edukacji jak ciepłe bułeczki
Zainteresowanie pilotażem Programu Zielonej Edukacji było tak duże, że limit miejsc został wyczerpany w bardzo krótkim czasie. Przez cały rok szkolny 2023/2024 w placówkach będą realizowane działania, które mają doprowadzić do zmiany ekologicznej w szkołach i przedszkolach, podnieść kompetencje proekologiczne dzieci i młodzieży, a także poszerzyć ich wiedzę na temat przyrody, środowiska i klimatu. Program tworzą wspólnie specjaliści z wydziałów Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz spółek i jednostek organizacyjnych miasta, a pieczę nad całością sprawuje Hevelianum.
Zmiany? W najbliższym otoczeniu
- Świat stoi w obliczu wielu wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym. Każdy i każda z nas powinien zaangażować się w przeciwdziałanie jego skutkom. Gdańsk wychodzi naprzeciw tej potrzebie - wyjaśnia Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Wierzymy w moc obywatelskiego zaangażowania od najmłodszych lat. Dlatego pragniemy dać młodym ludziom przestrzeń do wprowadzania ekologicznych zmian w swoim najbliższym otoczeniu, czyli w szkole i przedszkolu. Liczę na dociekliwość i kreatywność młodych oraz zaangażowanie mentorek i mentorów. Powstaną ciekawe rozwiązania, w których upowszechnienie będziemy się wspólnie angażować.
Na początek Mozaika klimatyczna
W spotkaniu inauguracyjnym, które odbyło się 25 września 2023 r. w Wozowni Hevelianum, wzięli udział nauczyciele, dzieci oraz młodzież, a także eksperci z gdańskich jednostek współtworzących program. Omówiono kolejne etapy pilotażu.
Wszyscy uczestnicy odbyli pierwsze zajęcia, m.in. odkrywali mechanizmy rządzące zmianami klimatu podczas innowacyjnych warsztatów edukacyjnych „Mozaika klimatyczna”. Dla dzieci i młodzieży były też seanse filmowe w mobilnym planetarium Hevelianum oraz warsztaty, których głównym celem było motywowanie do podejmowania samodzielnego działania, odkrywania zjawisk.
- W ramach Programu Zielonej Edukacji będziemy zachęcać najmłodszych gdańszczan i gdańszczanki do uważności na otaczającą przyrodę, poszerzania wiedzy i krytycznego myślenia, promowania proekologicznych zachowań oraz wspólnego wdrażania rozwiązań przyjaznych środowisku – mówi Monika Mikołajczyk, koordynatorka programu z ramienia Hevelianum. – Solidarne poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne i dostrzeżenie wagi własnych działań wobec otaczającej nas przyrody to wartości nie do przecenienia, a celem programu jest je kształtować i systematycznie wzmacniać.
Program współtworzą:
Wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku – Wydział Edukacji, Wydział Środowiska, Wydział Gospodarki Komunalnej, Biuro Energetyki; Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna; Gdańskie Autobusy i Tramwaje; Port Czystej Energii; Zakład Utylizacyjny; Gdański Zarząd Dróg i Zieleni; Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku; Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień; Grupa GPEC; Straż Miejska w Gdańsku; Gdański Ogród Zoologiczny i Hevelianum.
Więcej informacji nt. pilotażu Programu Zielonej Edukacji