• Start
  • Wiadomości
  • Ile deszczu spadło w lipcu? Czy to był w Gdańsku miesiąc mokry czy suchy?

Ile deszczu spadło w lipcu? Czy to był w Gdańsku miesiąc mokry czy suchy?

Choć lipiec określany jest jako najbardziej deszczowy i wilgotny miesiąc w roku, to tegoroczne dane tego nie potwierdzają. To był suchy lipiec, z małą liczbą opadów - i tak dzieje się po raz trzeci z rzędu. Mało było deszczu w także w lipcu 2021 i 2020 r. W minionym miesiącu najbardziej ze wszystkich dzielnic Gdańska zrosiło ziemię w Matemblewie.
09.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z dużej chmury mały deszcz? W lipcu, rzeczywiście, w Gdańsku niewiele padało
Z dużej chmury mały deszcz? Choć to znane powiedzenie ma bardziej metaforyczne znaczenie, to w lipcu, rzeczywiście, w Gdańsku niewiele padało
Piotr Wittman / www.gdansk.pl
Spółka komunalna Gdańskie Wody zaprezentowała właśnie raport dotyczący opadów w ubiegłym miesiącu. 

Suchy lipiec już trzeci rok

- Statystycznie uznawany za najbardziej wilgotny miesiąc w roku lipiec 2022 nie przystaje do tej kategorii. A co ciekawsze – to już trzeci taki lipiec z rzędu - informuje Agnieszka Kowalkiewicz, kierownik działu adaptacji do zmian klimatu w spółce Gdańskie Wody.
 
To oznacza, że Gdańskie Wody zaklasyfikowały miniony miesiąc jako suchy

“Zielona retencja” - pierwsza taka konferencja dla specjalistów w Polsce trwa w Gdańsku

Agnieszka Kowalkiewicz podkreśla, że dane za miniony miesiąc to bezsprzeczny dowód na to, że tematu dostępności wody nie należy traktować sezonowo. 
 
- Na zarządzanie deszczówką często patrzymy przez pryzmat jej czasowych nadmiarów np. podczas paraliżujących miasta podtopień czy ekstremalnych niedoborów widzianych poprzez niskie stany rzek. Tymczasem dbałość o zasoby wody to zadanie długoterminowe - zaznacza Agnieszka Kowalkiewicz.

Co Gdańsk robi, aby być miastem przyjaznym wodzie?

Dodaje, że Gdańsk rozwijany jest jako miasto przyjazne wodzie. 
 
mat. Gdańskie Wody/ Agnieszka Kuryłowicz
mat. Gdańskie Wody/ Agnieszka Kuryłowicz
 
- Służą temu nie tylko nowe inwestycje, ale też przystosowanie do dynamicznych warunków pogodowych już istniejącej infrastruktury. W Gdańsku zmieniliśmy politykę dotyczącą zarządzania opadami, która obowiązuje jeszcze w wielu miastach w Polsce i na świecie. Dotychczas polegała ona na tym, żeby jak najszybciej ująć wodę z opadów we wpusty uliczne i odprowadzić ją do systemu kanalizacyjnego. W tej chwili najpierw staramy się zatrzymać wodę jak najbliżej miejsca, w którym spadnie, a dopiero jej nadmiar odprowadzić do sieci - mówi Agnieszka Kowalkiewicz.

Duże zalety małej retencji

Stosowana jest mała retencja, która poprzez rozwiązania terenowe, najlepiej związane z zielenią, zatrzymuje wodę. 
 
- Przykładem są chociażby poprzerywane, szczerbate krawężniki, ogrody deszczowe czy niecki terenowe. Takie obiekty sprawdzają się zarówno w przypadku ekstremalnych deszczy, jak i okresów suszy. Przejmują nadmiar wody podczas ulew i magazynują ją na czas niedoboru opadów – objaśnia kierownik działu adaptacji do zmian klimatu w Gdańskich Wodach.

Statystyka opadów w lipcu 2022 i latach ubiegłych

W Gdańsku, w lipcu, najwięcej deszczu spadło w Matemblewie - 67,2 mm, następnie w Oliwie - 59,3 mm oraz na Dolnym Mieście - 58,6 mm. 

Siedlce. Gdańskie Wody budują kolejny ogród deszczowy. Tym razem przy ul. Kartuskiej

Do suchych miesięcy należał też lipiec w latach 2020-2021. Z kolei, lipiec w roku 2018 i 2019 został sklasyfikowany przez Gdańskie Wody jako normalny.
 
mat. Gdańskie Wody
mat. Gdańskie Wody
 
Skrajnie wilgotny, według parametrów Gdańskich Wód, był natomiast lipiec w roku 2017 i 2016. Pięć lat temu, wielkość opadów deszczu w Gdańsku wahała się wówczas, w zależności od miejsca pomiaru, od ponad 165 do 197 mm. W 2016 r. zaś w dwóch miejscach - Matemblewie i Oliwie - wskaźnik ten przekroczył w lipcu nawet ponad 240 mm. 

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór