Zapoczątkowany w 2009 roku Festiwal Monumental Art doczekał się ośmiu edycji, podczas których ożywił szare bloki na gdańskiej Zaspie i uczynił tym samym z gdańskiej dzielnicy zagłębie muralu. Kuratorem wydarzenia zakończonego w 2016 roku był Piotr Szwabe - gdański artysta malarz, autor między innymi murali „Sąd Ostateczny - żywy w pikselach” i „Lech Wałęsa”.
- Ideą festiwalu było ściągnięcie do Gdańska jak najciekawszych ludzkich umysłów i pokazanie różnorodności tej sztuki. I to się udało, artyści chętnie tu przyjeżdżali, by to z nami robić, traktowali to jak wyzwanie - wspomina artysta.
Artyści z kraju i ze świata w ramach Festiwalu Monumental Art oraz Gdańskiej Szkoły Muralu stworzyli w sumie 59 wielkoformatowych prac na elewacjach budynków mieszkalnych, które złożyły się na niezwykłą galerię sztuki w miejskiej przestrzeni. Z bliska można je oglądać między innymi podczas cyklicznych spacerów prowadzonych przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki, którzy corocznie pokazują Zaspę oraz jej blokowiska tysiącom gości z Polski i świata.
Można też oczywiście te nietypowe dzieła oglądać samemu - i to nawet... nie wychodząc z domu. Instytut Kultury Miejskiej z okazji swoich 10. urodzin i organizowanego z tego powodu cyklu online „10/10” - w którym przypomina swoje najciekawsze wydarzenia i realizacje na przestrzeni lat - przygotował 10 ożywionych zdjęć wybranych murali powstałych w ramach Festiwalu Monumental Art.
Wśród prezentowanych prac jest między innymi nawiązujący do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej wielkoformatowy obraz Mariusza Warasa, który powstał w 2009 roku, z okazji rocznicowej edycji festiwalu.
Ożywione murale na Zaspie można oglądać na stronie Instytutu Kultury Miejskiej. Ta oraz pozostałe części projektu „10/10” dostępne są także na Facebooku instytucji, która 10. urodziny obchodziła 11 marca - tego dnia, 2011 roku, jeszcze pod nazwą „Biuro Gdańsk 2016 - Europejska Stolica Kultury - kandydat”, Instytut Kultury Miejskiej został powołany jako nowa instytucja kultury Miasta Gdańska. Od tej chwili sukcesywnie wypełnia kalendarz wydarzeń kulturalnych w mieście nowymi wydarzeniami dla mieszkańców dzielnic, Pomorzan, turystów i odwiedzających, gości zza granicy, dużych i małych.
W ciągu dekady instytucji udało się powołać i prowadzić między innymi takie wydarzenia, jak festiwale Narracje czy Streetwaves, spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek czy Gdańskich Miniatur, festiwale literackie „Europejski Poeta Wolności” i „Odnalezione w tłumaczeniu”, razem z towarzyszącymi im Nagrodami. Do tego dochodzą działania, takie jak Opera na Targu Węglowym, herstoryczne spacery i działalność Metropolitanki, Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, działania badawcze Obserwatorium Kultury, i wiele, wiele innych.