• Start
  • Wiadomości
  • III Przegląd Kina Feministycznego: filmy i rozmowy nie tylko dla kobiet

III Przegląd Kina Feministycznego: filmy i rozmowy nie tylko dla kobiet. Od czwartku

W czwartek, 28 listopada, 106 lat od uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce, w gdańskim Kinie Kameralnym Cafe rozpocznie się III Przegląd Kina Feministycznego. W tegorocznym programie wydarzenia, codziennie aż do 4 grudnia, znajdują się filmy na tematy związane z ciałem, sportem, relacjami i literaturą, ale też koncerty, wernisaże oraz spotkania dotyczące wielu aspektów tożsamości współczesnych kobiet. Sprawdź PROGRAM.
27.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie biało czarne, kobieta w wąskiej spódnicy i bluzce, trzyma w ręku niewielką torebkę, biegnie wzdłuż ogrodzenia. Jest przejęta, ma rozwiane włosy.
W sobotę, o godz. 14.15 zobaczymy "Jutro będzie nasze". Brawurowy debiut reżyserski Paoli Cortellesi portretuje patriarchalne powojenne włoskie społeczeństwo. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Aleksandry Łobody i Joanny Czerskiej Thomas
fot. mat. pras.

Świąteczna promocja Muzeum Gdańska. Książki, albumy, katalogi, płyty od 2 złotych

Wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, 106 lat temu, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynnie i bierne prawo wyborcze, czyli mogły głosować, a także być wybierane. Zadecydował o tym „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego” podpisany przez Piłsudskiego 28 listopada 1918 r. Choć trudno w to uwierzyć, prawa wyborcze w Europie miały w tym czasie tylko Skandynawki - obywatelki Finlandii, Danii, Norwegii i Islandii, a w tym samym 1918 roku uzyskały je m.in. Niemki.  

Kino Kameralne Cafe świętuje tę ważną dla kobiet datę organizując, już po raz trzeci, Przegląd Kina Feministycznego. Wydarzenie proponuje nie tylko seansy ambitnych, nagradzanych produkcji filmowych, ale jest również okazją do spotkań i rozmów na istotne tematy poruszane w dziełach.

- Przegląd Kina Feministycznego to nie tylko kino - to również okazja do refleksji, spotkań, wymiany myśli i doświadczeń - zapewniają organizatorzy wydarzenia współfinansowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych. - To święto kobiet, ich ciał, pasji i historii, które wciąż piszą się na ekranie i na stronach książek.

Twierdza Wisłoujście zimą nie śpi. Do zwiedzania zaprasza Maciej Flis z Muzeum Gdańska

Drużyna kobieca biegnie po boisku. Jedna z piłkarek trzyma w rękach i wznosi nad głowę złoty puchar.
Brytyjski dokument "COPA 71" (reż. James Erskine, Rachel Ramsay) poświęcony jest początkom kobiecej piłki nożnej. Nie było łatwo!
fot. mat. pras.

Dzień otwarcia, a w nim fotografia, film i muzyka

Pierwszy dzień Przeglądu Kina Feministycznego, 28 listopada, połączy trzy artystyczne żywioły: fotografię, film i muzykę. Rozpocznie się (o godz. 17, wstęp wolny) wernisażem Martyny Chmury, fotografki, pianistki i artystki wizualnej. Projekt fotograficzny jej autorstwa “Feminatury” to intymna podróż artystki, która bada granice tradycyjnego postrzegania kobiecości. Jak sama mówi: “sześć obrazów to sześć odrębnych światów i ukrytych w nich opowieści o wolności i sile. Razem tworzą dłuższą narrację, o której lubię myśleć, że jest pewnego rodzaju Hymnem. Hymnem do Kobiety, lecz nie pojedynczej jednostki, a “Kobiety” w rozumieniu szerszym, niż tradycyjnie pojmowana płeć czy zapieczętowana w wyobrażeniu o niej charakterystyka.”

Pokazem otwarcia będzie z kolei przedpremierowa prezentacja "Dzikiego diamentu" Agathe Riedinger. Film, który walczył w konkursie głównym o Złotą Palmę w Cannes, opowiada o nastolatce marzącej o wielkiej karierze i uznaniu wbrew wszechogarniającym trudnościom: seksizmowi, nieosiągalnym standardom piękna i fatalnej międzypokoleniowej komunikacji. Ale ta młoda energia nie da się okiełznać. Produkcja była przebojem francuskiego festiwalu, a potem Nowych Horyzontów.  

Dzień zakończy relaksujący koncert w wykonaniu Dagi Cichockiej. Posłuchamy jej autorskich kompozycji “night flights”. Są to kobiece piosenki z jazzowym feelingiem, delikatne, wpadające w ucho melodie i bossa novy. Wykonawczyni towarzyszyć będą na scenie Magda Kruk i Maksymilian Mróz. 

Czas rozświetlić dzielnicowe choinki. Pierwsze rozbłysną już 1 grudnia - zobacz, gdzie

Portret roześmianej blondynki w jasnym trenczu, ma spięte w kok włosy, wygląda na szczęśliwą, w tle zieleń.
3 grudnia obejrzymy francuski film "Tylko my dwoje" Valérie Donzelli. Blanche poznaje Grega i szybko się w nim zakochuje. Jednak po przeprowadzce do Lotaryngii i narodzinach dziecka, odkrywa, że Greg okłamał ją, a jego kontrolujące zachowanie zaczyna ją niepokoić. Po filmie dyskusja z Dominiką Oleszkiewicz, adwokatką zajmującą się prawami kobiet
fot. mat. pras.

Na co warto jeszcze czekać?

Podczas kolejnych dni Feministycznego Przeglądu (30 listopada, godzina 17.30) czeka nas m.in. seans "Substancji" w reżyserii Coralie Fargeat, którą okrzyknięto rewelacją tej jesieni. To mocne, wyraziste kino ze wspaniałą kreacją Demi Moore i opowieść o niszczących skutkach pragnienia bycia najlepszą wersją siebie za wszelką cenę. 

Po pokazie odbędzie się spotkanie z  Magdaleną Kuszewską, autorką książki “Gładko. O polskim wstydzie, obsesji młodości i intymnych operacjach plastycznych”. Kuszewska jest nie tylko reporterką Newsweeka, autorką książek, ale również podcasterką Zwierciadła oraz rzeczniczką Polskiego Związku Surfingu. Dyskusję z gościem poprowadzi Kiniarka Roku 2021 - Patrycja Blindow, która na co dzień prowadzi kino Żeglarz w Jastarni i jest laureatką Honorowego Złotego Biletu za wybitne zasługi dla rozwoju kinematografii w Polsce (przyznawanego przez Stowarzyszenie Kina Polskie).

Zdecydowanie warto też czekać do 2 grudnia na film “Rosalie” w reż. Stéphanie Di Giusto (2023 r.), który przeniesie nas do Francji lat 70. XIX wieku. Nie tylko problemy głównej bohaterki będą tu atrakcyjne, ale również ścieżka dźwiękowa, którą opracowała gdańszczanka Hania Rani. Artystka otrzymała za kompozycje nagrodę za najlepszą muzykę filmową na festiwalu Festival du Film Francophone à Angoulême.

W programie znajduje się też film o Simonie Kossak (reż. Adrian Panek, 2024), ikonie polskiej zoopsychologii, biologii i nauk leśnych oraz ("Copa 71" w reż. James Erskine, Rachel Ramsay, 2023) - historia turnieju kobiecego Copa 71, który poprzedzał zorganizowane po raz pierwszy przez FIFA w 1991 roku - Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej. Bohaterki wspominają w filmie, jak mimo trudności i dyskryminacji spełniły marzenia, odkrywając przy tym, czym jest władza, wolność i spełnienie. Po filmie odbędzie się spotkanie z Elżbietą Jachlewską ze Stowarzyszenia WAGA, Gają Jachlewską - trenerką piłki nożnej oraz psychoterapeutką Marianną Palider.

Ważny wydaje się też seans filmu "Tylko my dwoje" reż. Valérie Donzelli, 2023 (3 grudnia, godz. 15). To film o miłości bez happy endu i trudnych relacjach, po którym odbędzie się spotkanie pt. “Moje prawa w związku – prawny aspekt granic”. Gościem specjalnym będzie Dominika Oleszkiewicz - adwokatka zajmująca się prawami kobiet, która specjalizuje się w prawie karnym, cywilnym, udziela porad również z zakresu prawa rodzinnego. Prowadzi Kancelarię Adwokacką w Gdańsku, związana jest z Centrum Praw Kobiet.

Przegląd Filmu Feministycznego 2024 zamknie (4 grudnia, godz. 20.30) przedpremierowy pokaz filmu „Wszystkie odcienie światła" hinduskiej reżyserki Payal Kapadii, który okazał się tegoroczną sensacją w Cannes i wyjechał z festiwalu z nagrodą Grand Prix. „Wszystkie odcienie światła" to historia dwóch pielęgniarek mieszkających w zatłoczonym Mumbaju. Reżyserka kreśli niezwykle czuły portret kobiecej przyjaźni. 

To film drogi i poetyckie kino przepełnione nadzieją, czułe i nasycone autentyzmem (Kapadia zaczynała jako dokumentalistka), a jednocześnie metafizyczne. To również błyskotliwie zmontowana symfonia wielkiego miasta, które niekiedy tłamsi uczucia mieszkańców.

Kobieta z długimi włosami przygląda się sobie bez uśmiechu w lustrze. Widzimy jej odbicie w lustrze. Ma twarz, na której widać operacje plastyczne.
Sobota, 30 listopada, godz. 17:30 - "Substancja", dyskusję po filmie z udziałem Magdaleny Kuszewskiej poprowadzi Patrycja Blindow
fot. mat. pras.

Gdzie szukać Kina Kameralnego Cafe?

Adres wydaje się prosty: ul. Lektykarska 4, Śródmieście, lecz do Kina Kameralnego Cafe, które łączy funkcje kawiarni i kina, trafić nie jest tak łatwo. Wejścia należy szukać w  budynku hotelu Hampton by Hilton, od strony, gdzie dawniej wychodziło się po seansie z kina Neptun (jeszcze wcześniej Leningrad). Do salki kinowej wchodzimy mijając kawiarniane stoliki.

Patronat, a nawet matronat, nad  Przeglądem Kina Feministycznego objęło jak zawsze Centrum Praw Kobiet - oddział w Gdańsku, a wydarzenie odbywa się w ramach międzynarodowych 16 dni przeciw przemocy.

Bilety kupisz tutaj BILETY 

III Przegląd Kina Feministycznego. PROGRAM

czwartek, 28 listopada 2024 

  • godz.17 - wernisaż fotografii Martyny Chmury
  • godz.18 - "Dziki diament", przedpremiera - pokaz otwarcia
  • godz. 20.30 - koncert Daga Cichocka, wieczór otwarcia

piątek, 29 listopada 2024

  • godz. 12:00 - "Złe zachowanie"
  • godz. 14:30 - "Wredne liściki"
  • godz. 16:30 - "Dziewczyny w sztuce" + spotkanie z reżyserką Agnieszką Bekalarczyk. Prowadzenie: Aneta Pierzchała-Tolak - wstęp wolny
  • godz. 18:00 - "Jak zostałam perliczką" - przedpremiera + spotkanie dyskusyjne z Mają Zinówko. Prowadzenie: Aneta Pierzchała-Tolak
  • godz. 21 - "Anora"

30.11.2024 sobota

  • godz.11:00 "Terapia dla par" + spotkanie z Danutą Sowińską
  • godz.14:15 "Jutro będzie nasze" + panel dyskusyjny z udziałem Aleksandry Łobody i Joanny Czerskiej Thomas
  • godz.17:30 "Substancja"+ dyskusja po filmie z udziałem Magdaleny Kuszewskiej. Prowadzenie: Patrycja Blindow
  • godz.21:15 "Kąpiel diabła"
  • godz. 23 - "Pod skórą"

niedziela, 1 grudnia 2024

  • godz. 11:00 "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa"
  • godz. 13:00 "Wspomnienia płonącego ciała" + spotkanie z Joanną Keszką
  • godz. 16:15 "Kiedy nadchodzi jesień" - przedpremiera, pokaz z aromaterapią
  • godz. 18:30 Monodram: „Maria. Marysia” w wykonaniu Marty Jaszewskiej
  • godz. 20:00 "Beating Hearts" - przedpremiera

poniedziałek, 2 grudnia 2024

  • godz. 13 - "Rodeo"
  • godz. 15.30 - "Rosalie"
  • godz. 18 - "Pirinha" + spotkanie z reżyserką Natashą Craveiro i producentką Emilią Wojciechowską
  • godz. 20.30 - "Love Lies Bleeding"

wtorek, 3 grudnia 2024 

  • godz. 15 - "Tylko my dwoje" + spotkanie "Moje prawa w związku – prawny aspekt granic" z Dominiką Oleszkiewicz
  • godz. 18 - "Copa 71" + spotkanie z Elżbietą Jachlewską
  • godz. 21 - "Crossing" - przedpremiera

środa, 4 grudnia 2024

  • godz. 12 - "Simona Kossak"
  • godz. 14.15 - "Lee. Na własne oczy"
  • godz. 17 - "Tatami" + spotkanie z Adrianą Dadci-Smoliniec. Prowadzenie: Patrycja Blindow
  • godz. 20.30 - "Wszystkie odcienie światła"- przedpremiera – pokaz zamknięcia.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka