• Start
  • Wiadomości
  • II nabór w Gdańskim Funduszu Zakupu Wydawnictw 2024 rozstrzygnięty. Jakie tytuły trafią do bibliotek?

II nabór w Gdańskim Funduszu Zakupu Wydawnictw 2024 rozstrzygnięty. Jakie tytuły trafią do bibliotek?

Rozstrzygnięto drugi tegoroczny nabór w Gdańskim Funduszu Zakupu Wydawnictw. Zakupione wydawnictwa są przeznaczone m.in. przekazywane do filii WiMBP w Gdańsku oraz bibliotek szkolnych oraz na nagrody w konkursach odbywających się w naszym mieście.
06.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia wnętrze biblioteki, gdzie na pierwszym planie widoczne są regały z książkami oznaczone napisem Powieść polska . W tle można dostrzec inne regały z książkami, w tym te z napisami  Historia powszechna  i  II wojna światowa , co sugeruje różnorodność tematyczną dostępnych książek.
Wnętrze Biblioteki Morenowej w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Czym jest Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw?

Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw skierowany jest do księgarzy kameralnych i wydawców prowadzących działalność i odprowadzających podatki w Gdańsku. Zgłaszać można tytuły z zakresu literatury pięknej, poezji, literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, a także wydawnictwa muzyczne.

W II naborze 2024 roku szczególnie zachęcaliśmy do:

  •  proponowania tytułów związanych z Gdańskiem, w tym wydanych w języku angielskim; 
  • mile widziane były także książki dla dzieci;
  • literatura z nurtu young adult;
  • oraz tytułu publicystyczne, popularnonaukowe lub eseistyczne związane z mądrym, zrównoważonym życiem w mieście, różnorodnością społeczną, ekologią.

Spośród 14 zgłoszonych wniosków, pozytywnie rozpatrzono 9.

Zobacz Najlepsze Dyplomy Artystyczne Akademii Sztuk Pięknych. LISTA LAUREATÓW

Jakie książki kupiono?

Wśród zakupionych wydawnictw w II naborze znalazły się m.in. tytuły wydawnictwa Wysoki Zamek: „Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni”, „Dzielnice kreatywne i kulturalne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym” czy „Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich”.

Kupiono także tłumaczenia kultowego „Hanemanna” autorstwa Stefana Chwina: „Tod in Danzig” w przekładzie Renate Schmidgall oraz „Death in Danzig” w przekładzie Philipa Boehma.

Komisja wybrała także dwujęzyczną nowość od Wydawnictwa Części Proste – dramat „Zaklęte w jantarze/ Trapped in Amber” autorstwa Carlosa Mortona, który tradycję teatru chicanx osadza w pogranicznej przestrzeni Gdańska.

Nie zabrakło innych akcentów lokalnych, m.in. „Anegdot z gdańskiego ZOO” Marcina Kostrzyńskiego, powstałych w 70 rocznicę istnienia ogrodu zoologicznego w Gdańsku.

A także reportażu „1989. Pozytywny mit” twórców musicalu o tym samym tytule czy uwielbianej przez czytelników prozy Anny Sakowicz – tym razem powieści „Kamienica Schopenhauerów”.

Ponadto kupiono tytuły autorek i autorów nagradzanych, m.in. „Magiczną ranę” Doroty Masłowskiej, „Pocztę literacką” Wisławy Szymborskiej, „Homelands. Historię osobistą Europy” Timothy’ego Gartona Asha czy „Gdy leżę, konając” Williama Faulknera w przekładzie urodzonego w Gdańsku Jacka Dehnela.

Wśród tytułów dla dzieci i młodzieży zakupiono m.in. „40 haseł o demokracji” Marii Środoń i Adama Wójcickiego, „Człowieka w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla w wersji dla młodych czytelników oraz ilustrowane książki Wydawnictwa Widnokrąg, w tym „Mój brat ściga dinozaury” i „Możesz na mnie liczyć, Pikusiu”.

Zakupione wydawnictwa są przeznaczone m.in. na nagrody w konkursach organizowanych w Gdańsku, przekazywane do filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz bibliotek szkolnych.

Filmy z klimatem przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Od 1 sierpnia

Składanie wniosków w kolejnym naborze

Kolejny nabór zostanie ogłoszony na początku września i potrwa do 30 września. Wnioski należy składać w systemie witkac.pl. W jednym wniosku można zgłosić wiele tytułów. Po złożeniu wniosku, należy wygenerować potwierdzenie złożenia wniosku i złożyć je w Urzędzie Miasta (ePUAP-em lub w wersji papierowej) najpóźniej do 5 dni roboczych od dnia zakończenia naboru

Kontakt

W sprawie Gdańskiego Fundusz Zakupu Wydawnictw informacji udziela Hanna Łozowska
tel. + 48 58 323 61 19
e- mail: hanna.lozowska@gdansk.gda.pl

oprac. IB

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu