II etap zabudowy Wyspy Spichrzów wkracza w decydującą fazę. Właśnie zawieszono wiechę

W środę, 24 maja 2023 r., zwieszono wiechę nad realizowanym ostatnim etapem zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów. Inwestorem jest spółka Granaria, która zbudowała już wcześniej obiekty w tej lokalizacji. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zrealizowane zostały też trzy ważne cele publiczne: przebudowę Mostu Stągiewnego na zwodzony, budowę mariny oraz remont fragmentu Długiego Pobrzeża.
24.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwająca budowa domów nad rzeką
Wyspa Spichrzów zmienia się. Właśnie zawieszono wiechę
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Wiecha nad Wyspą Spichrzów

Realizacja II etapu zabudowy na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła tzw. stan surowy otwarty. Oznacza to zakończenie prac żelbetowych oraz konstrukcji drewnianej dachów. Stan zaawansowania prac elewacyjnych oraz pokrycia dachowego jest na poziomie 35%. Natomiast prace wewnętrzne instalacyjne i wykończeniowe są zrealizowane w 45%. W ramach projektu wykonywany jest również okoliczny układ drogowy oraz przegotowywane tereny zielone. Z tej właśnie okazji nad inwestycją zawisła wiecha. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele inwestora, spółki Granaria oraz generalnego wykonawcy firmy Doraco wraz z podwykonawcami.

- Realizacja wielofunkcyjnej inwestycji jest bardzo ciekawym projektem pod względem inżynierskim, wpisującym się doskonale w nasze kompetencje. Wyzwaniem jest m.in. połączenie nowoczesnej zabudowy z historycznym charakterem tej części Gdańska. Naszym celem było m.in. zabezpieczenie istniejących obiektów zabytkowych Spichlerzy: Steffen, Kamienny Niedźwiedź i Żołądź oraz Turek i ich wkomponowanie w nowobudowana zabudowę kwartałów i ich wykończenia – powiedział Radosław Preiss, Wiceprezes Zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

wiecha wisi na tle surowych ścian
Wiecha nad II etapem zabudowy Wyspy Spichrzów
fot. Doraco

Co powstaje na Wyspie Spichrzów?

W kwartale między ulicą Pożarniczą, a Basztową spółka Granaria buduje m.in. budynki apartamentowe. W ofercie ma być ponad 500 mieszkań o różnym metrażu. Powstanie też nowy hotel z 325 pokojami. W sumie przewidziano ok. 40 tys. mkw. powierzchni mieszkalnych, hotelowych i użyteczności publicznej. Pod zabudową znajdzie się parking. Zgodnie z planem zakończenie inwestycji będzie miało miejsce w II kw. 2024 roku.

Czytaj więcej na: https://dom.trojmiasto.pl/Trojmiasto-w-Budowie-Odtworzono-uliczki-na-Wyspie-Spichrzow-n173258.html

Most Stągiewny został oficjalnie otwarty. Znów jak dawniej jest zwodzony WIDEO I ZDJĘCIA

grafika przedstawiająca nowe budynki, stylizowane na stare położone przy nabrzeżu
Wizualizacja II etapu zabudowy Wyspy Spichrzów - widok od strony ul. Szafarnia
mat. inwestora

Projekt nowej zabudowy powstał w pracowni Mąka Sojka Architekci. Wykończenie budynków w czerwonej cegle ma nawiązywać do stylu, w jakim budowane były historyczne spichlerze.

W ramach tej inwestycji Granaria miała też zrealizować i zrealizowała następujące cele publiczne:

  • przebudowę na zwodzony mostu Stągiewnego
  • budowę mariny południowej
  • remont fragmentu Długiego Pobrzeża
grafika ukazująca nowe, usługowo-handlowe wnętrze w budynku
Wizualizacja pasażu, który ma biec równolegle do ul. Chmielnej
mat. inwestora
grafika ukazująca nowe budynki stylizowane na stare i fragment zieleńca
Wizualizacja podwórka, które powstanie pośród domów
mat. inwestora

Dzięki temu, że Most Stągiewny jest ponownie zwodzony jednostki pływające będą mogły swobodnie poruszać się po Motławie i w okolicach Wyspy Spichrzów. Zbudowanie w sąsiedztwie Mostu Stągiewnego nowej mariny zwiększa liczbę miejsc przeznaczonych do cumowania jachtów.

grafika ukazująca nowe budynki stylizowane na stare
Wizualizacja zabudowy przy skrzyżowaniu ul. Chmielnej i Stągiewnej
mat. inwestora

Co zrobiono w pierwszym etapie?

W pierwszym zakończonym już etapie zabudowana została część cypla Wyspy Spichrzów od strony Motławy, czyli od strony zachodniej.  Ta inwestycja została dostrzeżona i nagrodzona pierwszą nagrodą na międzynarodowych targach MIPIM we Francji. Powstała w jej ramach też, jako cel publiczny, nowa ruchoma kładka na Motławie. Spółka Granaria nie była po tej stronie Wyspy Spichrzów jedynym inwestorem.

Skąd się wzięły oryginalne nazwy magazynów i ulic? Poznaj historię Wyspy Spichrzów w Gdańsku


Gotowa już część Wyspy Spichrzów stała się jednym z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców i turystów. Jest rozpoznawalna i wytycza trendy. Z nabrzeża rozciąga się wspaniały widok na zabytkowy Żuraw. Znalazło tu też miejsce wiele lokali gastronomicznych. A nowa ruchoma kładka stała się atrakcją.

Przebudowa Rybackiego Pobrzeża. Zobacz film z drona o pierwszych chwilach tej inwestycji

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord