W sobotę, 23 listopada - dokładnie miesiąc i jeden dzień przed Wigilią - rozpoczęło się w Gdańsku wchodzenie w świąteczny nastrój. Tego dnia bowiem "wystartował" Jarmark Bożonarodzeniowy, którego tegoroczna, 24. edycja zaskakuje wieloma nowościami.
Poza tym jak co roku w Parku Oliwskim rozbłysnęły iluminacje, a ulicami w słusznej sprawie przemkną Mikołaje na Motocyklach. Świąteczną atmosferę zwieńczą choinki w śródmieściu i dzielnicach. A po świętach czeka nas imponujący sylwester miejski - w tym roku w aż sześciu lokalizacjach.
- Staraliśmy się tak przygotować program świąteczno-sylwestrowy, żebyśmy rzeczywiście mogli, jako gdańszczanki i gdańszczanie poczuć się jak wspólnota. Wychodzimy w różne miejsca Gdańska, by być jak najbliżej mieszkańców - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Myślę, że święta to czas, kiedy powinniśmy się podzielić tym, co mamy. Bo dobro dzielone z potrzebującymi zawsze powraca. I to powinno być takie nasze hasło na ten czas.
ZOBACZ jak otwierano Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 w Gdańsku
Jarmark Bożonarodzeniowy, 23 listopada - 1 stycznia, Targ Węglowy
- Jarmark Bożonarodzeniowy to tradycja miasta Gdańska - tysiącletniego grodu, który, jak sięgniemy pamięcią oraz zajrzymy do podań historycznych, właśnie z jarmarków słynął. To tutaj spotykali się kupcy i nabywcy, by wymieniać się wyrobami, tutaj przyjeżdżali artyści i kuglarze, po to, żeby zabawiać zarówno handlujących, jak i mieszkańców - mówi Andrzej Bojanowski, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich, które organizują imprezę.
Jak podkreśla, ta gdańska tradycja jest bardzo istotna z punktu widzenia poczucia tożsamości, ale także umiejętności spędzania wolnego czasu. - To wydarzenie dla gdańszczan, tworzone z myślą o nich. Zapraszamy tutaj mieszkańców, aby przychodzili ze swoimi dziećmi, całymi rodzinami, i wspólnie spędzali radośnie ten czas.
Atmosferę Jarmarku Bożonarodzeniowego tworzy przede wszystkim oryginalna scenografia. Na Targu Węglowym wytyczone będą świąteczne uliczki, np. Czekoladowa, Cynamonowa, Anielska czy Wigilijna. Odwiedzających Jarmark powita Łoś Lucek, który przemawia ludzkim głosem, z Anielskiego Młyna spoglądać będą Trzej Królowie, anioły i święci. Nie zabraknie także elfów, Królowej Śniegu ze swoją świtą i rozśpiewanych kolędników, a także bajkowej karuzeli i zakątka pod jemiołą dla zakochanych.
Zobacz film z drona z zeszłorocznego Jarmarku:
Wydarzenie mogące pochwalić się w tym roku już 24. edycją, nieustannie ewoluuje, proponując coraz to nowe atrakcje. Jedną z takich nowości jest 5-metrowej wysokości brama w kształcie adwentowego świecznika, której szczyt stanowi jednocześnie ogólnodostępny punkt widokowy. W bramie znajduje się największy w Gdańsku kalendarz adwentowy, w którym codzienne otwierane będzie nowe okienko - uroczyście, z pompą, przy udziale miejskiego klucznika i odgłosu werbli. Dzieci, młodzież, ale również i dorośli będą częstowani słodyczami Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”.
- To kolejna jarmarkowa brama gdańska, którą zbudowaliśmy wraz z naszymi partnerami. Tu rozpoczęła się również pierwsza parada, otwierająca Jarmark Parada Piernikowa, 23 listopada, z prezydent Gdańska na czele. Podobne parady tematyczne towarzyszące otwarciu kalendarza adwentowego będą odbywały się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki - dodaje Bojanowski. - W zeszłym roku cieszyły się one bardzo dużą popularnością, dlatego w tym roku będzie ich więcej i będzie huczniej. Zapraszamy wszystkich gdańszczan i gości do uczestniczenia w nich przez cały okres trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Na Jarmarku po raz pierwszy pojawił się też... symulator lotu. - To ciekawa atrakcja, którą przygotował nasz wieloletni partner, AmberSky, odpowiedzialny za koło widokowe. Symulator pokazuje nam podróż ze świętym Mikołajem przez cały świat. Odwiedzimy wszystkie największe miasta świata. Mam nadzieję, że będzie to bardzo atrakcyjny element naszego programu - zachęca prezes MTG.
Inną nowością jest np. ogromna kula śnieżna - efekt współpracy z Gdańskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, które w ubiegłym roku przygotowało wizualizacje i pokazy na Katowni. Przy nowym obiekcie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a w razie gdyby zimowa pogoda nie dopisała - nacieszyć się śniegiem (oczywiście sztucznym) zamkniętym w instalacji.
Sercem Jarmarku jest Plac Dobrych Życzeń, wokół którego rozstawiono świątecznie udekorowane domki pełne smakołyków z różnych stron świata (m.in. alzackie podpłomyki, węgierskie kurtosze, grecka bugatsa, krymskie czebureki, hiszpańskie churrosy, austriackie sery, litewskie kiełbasy, tureckie chałwy, polskie pierogi i tradycyjne wafle gdańskie). Na rozgrzewkę serwowana będzie gorąca czekolada, grzane piwo z miodem i imbirem, cydr z dodatkiem rumu i korzenny grzaniec z pomarańczami, serwowany w kolekcjonerskich kubkach.
Jarmark Bożonarodzeniowy to też miejsce dla wszystkich poszukujących niebanalnych pomysłów na prezenty. W tym roku do dyspozycji gości są 52 stoiska gastronomiczne i ponad 40 kramów z rzemiosłem i elementami ozdób świątecznych. Ceniących urodę artystycznego rękodzieła zachwycą ludowe szopki, świątki, aniołki, drewniane zabawki i bawełniane przytulanki. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa docenią oryginalną biżuterię i ceramikę, ręcznie malowane szale i przedmioty upcyklingowe: męskie muszki (z odzyskanego drewna!) czy wełniane dzianiny i czapki wykonane z odzyskanych do ponownego szycia materiałów.
Od 6 grudnia głównym bohaterem Jarmarku będzie oczywiście św. Mikołaj, a dzieci które się z nim spotkają, dostaną na pamiątkę pocztówkę z dedykacją. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć także w warsztatach tworzenia ozdób świątecznych, aniołków i stroików.
Wyróżnikiem Jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej oraz zbiórka na rzecz zagrożonej katastrofą budowlaną Bazyliki św Mikołaja. Wystarczy wrzucić datek do skarbonki lub odwiedzić stoisko Fundacji, bo tu za dowolny datek możemy stać się właścicielem jednego z cudnych aniołów, wykonanych przez uczniów uczestniczących w konkursie plastycznym Anieli grają dla Hospicjum.
od 1-2 grudnia świąteczne iluminacje: Stare i Główne Miasto, Park Oliwski i nie tylko
Tysiące kolorowych lampek, bombek i innych ozdób na choinkach, ledowe sople zwisające z gałęzi drzew w parkach i na skwerach oraz świetlne gwiazdki, gałązki i płatki śniegu na latarniach oraz słupach trakcyjnych wzdłuż największych arterii drogowych miasta. Pojawią się one wzdłuż al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu (na odcinku od Teatru Miniatura do skrzyżowania z ul. Kościuszki) oraz w Oliwie (od ul. Derdowskiego do granicy Gdańska z Sopotem). Nie zabraknie ich również w centrum miasta, czyli na Podwalu Grodzkim, ul. Okopowej, Wałach Jagiellońskich i na Hucisku.
Ledowe lampki nadadzą bożonarodzeniowego charakteru drzewom na Targu Węglowym, Targu Drzewnym, na Placu Wybickiego, na Skwerze im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, Placu Świętopełka, a także na ulicy Mariackiej, ul. Opata Jacka Rybińskiego czy w Parku Chirona. Na ich udekorowanie wykorzystanych zostanie w sumie ponad 500 kompletów ledowych nitek świetlnych.
Od 1 grudnia świąteczne iluminacje świecić się będą także na latarniach na ulicy Opata Jacka Rybińskiego w Oliwie czy ul. Wajdeloty we Wrzeszczu. Z kolei na ul. Długiej i na Długim Targu na latarniach świecić się będą dekoracje trójwymiarowe, zaś obie strony ul. Długiej „połączone” zostaną iluminowanymi przewieszkami, podobnie będzie na ulicy Piwnej.
W trakcie Jarmarku na Targu Węglowym staną świecące Lwy Gdańskie z iluminowanym herbem naszego miasta, inne iluminacje napotkać będzie można także na Placu Kobzdeja, na Zielonym Moście i na ul. Stągiewnej.
W Parku Oliwskim 1 grudnia podświetlona zostanie roślinność oraz infrastruktura wzdłuż głównych alei. Znajdą się tam m.in. dekoracje latarniowe, bramy ledowe, figury świetlne w kształcie żaglowców oraz wykonany z ledów napis „Gdańsk”.
Parkowe dekoracje świąteczne ogląda będzie można: w dni powszednie w godz. 16 - 22; w soboty, niedziele i święta (tj. 25-26.12.2019 r.) w godz. 16-22; w Wigilię (24 grudnia) w godz. 16 - 2 (dnia następnego tj. 25 grudnia).
Iluminacje na terenie Gdańska oglądać będzie można do 2 lutego 2020 r.
5 grudnia, Mikołaj przypływa do Gdańska, Zielony Most - Długi Targ
Największa gdańska choinka stanie tradycyjnie na Długim Targu w pobliżu Fontanny Neptuna. Udekorowana pół tysiącem bombek, lampek i innych ozdób, odpalona zostanie uroczyście 5 grudnia o godz. 17 przez Mikołaja, który do Gdańska przypłynie galeonem wraz ze swoja świtą.
Mikołajem wręczy także nagrody w konkursie na najpiękniejszą ozdobę na Choinkę Młodych Gdańszczan - ta z kolei ozdobi Targ Węglowy.
Świątecznie udekorowane choinki pojawią się także:
- w Nowym Porcie przy placu ks. Mariana Góreckiego,
- w Sobieszewie u zbiegu ulic Nadwiślańskiej i Turystycznej,
- na Oruni na skwerze przy ul. Gościnnej, na Biskupiej Górce, a także na Dolnym Mieście przy ul. Wróbla.
Gdańskie Wigilie 21 - 24 grudnia
Wigilia Gdańszczan na stałe wpisała się w gdańskie kalendarium świątecznych wydarzeń. 22 grudnia o godz. 16 przy akompaniamencie carillonu świąteczny stół nakryją kolędnicy. Śpiewając kolędy zaproszą gdańszczan do włączenia się we wspólne przeżywanie wydarzenia, którego głównym elementem będzie symboliczny stół wigilijny, przy którym spotkają się gdańszczanki i gdańszczanie. Będzie też okazja do podzielenia się opłatkiem, który zebranym będą rozdawać wolontariusze.
Jak co roku w Zbrojowni przy Targu Węglowym 24 grudnia w południe odbędzie się Wigilia dla potrzebujących, ze świątecznym poczęstunkiem.
Natomiast Dominikanie i studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Górka”, działającego przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku, zapraszają wszystkich potrzebujących na spotkanie opłatkowe 21 grudnia, o godz. 17.00 w Centrum Stoczni Gdańskiej (ul. Doki 1).
Także 21 grudnia odbędzie się Wigilia Oliwska i uroczysta iluminacja szopki z piasku.
Więcej: bozonarodzeniowy.gda.pl
Współpraca: Izabela Biała