Rok temu Fundacja Wspólnota Gdańska zaprosiła gdańszczan po raz pierwszy do Oliwskiego Ratusza Kultury.
– To dla nas wielki dzień. Mam nadzieję, że również dla Oliwy i dla Gdańska jest to dzień historyczny, bowiem otwiera się nowa placówka kultury, sztuki, integracji społecznej, a nade wszystko miejsce spotkań mieszkańców – mówił prezes zarządu Fundacji Andrzej Stelmasiewicz, na początku września 2017 r., podczas artystycznej inauguracji placówki przy ul. Opata Jacka Rybińskiego.
Od tamtej pory odbyło się tutaj m.in. 75 koncertów, ponad 60 spektakli teatralnych, 17 wystaw i 22 wykłady poświęcone historii Oliwy. Nie brakował także spotkań literackich i warsztatów, których objętość przekroczyła 220 godzin.
W sobotę, 15 września – wzorem działająca tu wcześniej na nieco mniejszą skalę Galerii Warzywniak – Ratusz świętował swoje urodziny.
Z okazji pierwszej rocznicy zrewitalizowana kamienica z przełomu XIX i XX wieku znajdująca się w samym sercu Oliwy odsłoniła przed urodzinowymi gośćmi swoje tajemnice. Można było ją dzisiaj zwiedzać z przewodnikiem od piwnicy aż po dach. Otworem stały tutejsze pracownie, przestrzenie wystawiennicze, werandy, ale także hostel i kuchnia restauracji Tu Można Marzyć, która w dniu 1. urodzin Ratusza zaprosiła gdańszczan na warsztaty kulinarne. Tematem przewodnim były oryginalne przekąski na przyjęcie. W urodzinowym menu znalazły się oczywiście tort – malinowy – i życzenia, a do tego m.in. wiele atrakcji muzycznych i tanecznych.
Przed publicznością wystąpili trzej tenorzy Maciej Gronek, Łukasz Wroński i Witalij Wydra, którym na fortepianie akompaniowała Emilia Grażyńska. Z Anną i Marcinem Grzybowskimi można było ruszyć do tanecznego happeningu z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Zouka Brazylijskiego. W Oliwie królowały gorące rytmy z różnych stron świata. Potańcówka przy dźwiękach przebojów starych i nowych trwała do późnego wieczoru.