- To nadzwyczajne wydarzenie, istotne nie tylko dla naszego teatru, ale dla naszego miasta, regionu, a nawet kraju. Tej zabytkowej budowli, istniejącej przez lata tylko na kartach historycznych opracowań, warto nadać nowe życie - mówił podczas otwarcia dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski.
Na ceremonię otwarcia przyszły tłumy - wśród nich byli licznie zgromadzeni mieszkańcy Trójmiasta, a także znakomici goście, m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Przedstawicielka Unii Europejskiej i Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Anna Modzelewska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz ludzie ze świata teatru i sztuki. Marszałek Senatu uwiecznił nawet najważniejszy moment uroczystości:
Tłumy nie powinny dziwić - otwarcie tej sceny było długo wyczekiwane, była to bowiem pierwsza tak duża inwestycja Teatru Wybrzeże od wielu lat. By była możliwa, mieszkańcy i turyści „stracili” przejście przez ulicę Teatralną, prowadzące pomiędzy Dużą Sceną a Czarną Salą i Malarnią. Chyba jednak warto było czekać, biorąc pod uwagę, że Stara Apteka jest sceną nowoczesną, w pełni profesjonalną i komfortową dla widzów, których może pomieścić do 150., oraz aktorów.
To także scena jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa z powodów historycznych. Zlokalizowana jest bowiem w zabytkowym budynku Starej Apteki, od którego wzięła nazwę, na terenie średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Podczas tworzenia nowej przestrzeni nie zapomniano o historycznej przeszłości tego miejsca.
- Wszystkie prace wykopaliskowe prowadziliśmy pod bacznym okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Istotne fragmenty muru, do których dokopano się podczas prac archeologicznych i budowlanych zostały odpowiednio zabezpieczone, wyeksponowane i wkomponowane w przestrzenie nowej sceny i zaplecza - mówi Orzechowski.
Pozyskane podczas prac obiekty zabytkowe, użytkowe i militarne, stanowiące nowożytne świadectwa życia miejskiego można będzie podziwiać w specjalnych gablotach odwołujących się do charakteru tego miejsca.
W ramach nowej inwestycji powstała nie tylko nowa scena teatralna z amfiteatralną widownią i dostosowanym do obecnych potrzeb zapleczem technicznym, ale również nowoczesne foyer, które w przyszłości będzie służyć sąsiadującej ze Starą Apteką, odnawianej właśnie scenie Malarnia. Aktualnie trwają prace rewitalizacyjne na ulicy Teatralnej, wzdłuż której mieści się nowa scena - doczeka się nowej nawierzchni i oświetlenia, które przywrócą jej historyczne walory. Planowany termin zakończenia prac, zarówno jeśli chodzi o ulicę Teatralną, jak i o Malarnię, przewidywany jest na październik 2019 roku.
Stara Apteka to już czwarta scena w Gdańsku Teatru Wybrzeże, a szósta tej instytucji w ogóle - pozostałe znajdują się w Sopocie oraz (sezonowa, letnia) w Pruszczu Gdańskim.
Pierwsza premiera na nowej scenie odbędzie się 11 listopada. Wcześniej Teatr Wybrzeże zaprasza na Drzwi Otwarte Starej Apteki. W sobotę i niedzielę, 20 i 21 października, o godz. 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30 i 13:00 odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki, do odebrania wcześniej w kasach biletowych Teatru Wybrzeże (więcej informacji pod adresem mailowym: bilety@teatrwybrzeze.pl, lub telefonem: 58 551 50 40, 58 301 13 28). Miejsce zbiórki: foyer Dużej Sceny (Gdańsk, ul. Targ Węglowy), parter.
Więcej: Stara Apteka to nowa scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Przyjdź na otwarcie