Malarz i reżyser Jacek Mydlarski urodził się 7 maja 1950 roku w Lublinie, zmarł 6 sierpnia 2020 r. w Gdańsku. W latach 1977-1982 studiował malarstwo we Wrocławiu i w Gdańsku. Dyplom w dziedzinie malarstwa uzyskał w Gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w pracowni prof. Władysława Jackiewicza w 1982 r.
Prace artysty można było podziwiać na 19 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Obrazy Jacka Mydlarskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w zbiorach Miasta Bremy, Publik-Press w Düsseldorfie, Drake University w USA oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
Jako reżyser również interesował się sztuką. Przez wiele lat był związany zawodowo z oddziałem TVP w Gdańsku. Współpracował z Telewizją Polską i Video Studio Gdańsk, gdzie zrealizował wraz z żoną - Anną Marią Mydlarską, scenarzystką i reżyserem filmów dokumentalnych - kilkadziesiąt filmów o sztuce i artystach, m. in. o Romanie Opałce. Filmy emitowane były w TVP, ale również prezentowane na festiwalach, m.in. na Biennale Filmów o Sztuce w Paryżu w Centrum Pompidou.
Był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (2012) i wyróżniony odznaczeniem "Zasłużony dla kultury polskiej" (2006).
Zmarł trzy miesiące po swoich 70 urodzinach. Gdańszczanie pożegnali go na mszy w kościele św. Jana. Pogrzeb odbył się w Sopocie 17 sierpnia 2020 r.
Na wystawie “Horyzonty bieli”, pierwszej pośmiertnej prezentacji malarstwa Jacka Mydlarskiego, zobaczymy niezwykłe, minimalistyczne obrazy, w których dominuje biel. Biel, drobne gesty, nawarstwianie farby, półtony - to fascynowało artystę w poszukiwaniach twórczych. O jego ascetycznej sztuce krytycy pisali medytacyjna, metafizyczna, kojąca, podkreślając subtelną polemikę artysty z odbiorcą i jego wrażliwością. W ciszy tych obrazów można skonfrontować się z własną samotnością.
Wernisaż wystawy “Horyzonty bieli” odbędzie się w środę, 7 października 2020 r., Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Rybińskiego 25, Gdańsk - Oliwa), o godz. 19. Prace oglądać można do 3 listopada w godz. 10-18. Wstęp wolny.