• Start
  • Wiadomości
  • Hołd dla dowódcy z Westerplatte. Kwiaty przy trumnie majora Henryka Sucharskiego

Hołd dla dowódcy z Westerplatte. Kwiaty przy trumnie majora Henryka Sucharskiego

W środę, 31 sierpnia w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie znajduje się trumna z prochami majora Henryka Sucharskiego, hołd zmarłemu oddały Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. Mija 76 lat od śmierci majora Henryka Sucharskiego, dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 
31.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z prawej strony kobieta w średnim wieku z profilu, z lewej wieńce kwiatów i urna z prochami oddzielone kratami
Niewielka trumna ze szczątkami majora Henryka Sucharskiego znajduje się w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Ostatecznie ma być przeniesiona na nowy cmentarza polskich obrońców Westerplatte, który będzie częścią planowanego Muzeum Pola Bitwy 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kwiaty dla dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte

Major Henryk Sucharski zmarł 30 sierpnia 1946 roku w Neapolu. Jego pogrzeb odbył się 1 września na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima we Włoszech. W 1971 roku ekshumowano szczątki majora - 1 września urna z jego prochami została uroczyście złożona na Westerplatte. Obecnie niewielka trumna z prochami znajduje się w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Ostatecznie ma być przeniesiona na nowy cmentarz polskich obrońców Westerplatte, który będzie częścią planowanego Muzeum Pola Bitwy. 

Nie tylko Westerplatte: 1 września przyjdź na uroczystości na placu Obrońców Poczty Polskiej - szczegółowy PROGRAM

Przypomnijmy - oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 roku bohatersko broniły Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według różnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. 

Choć niemiecki atak na Polskę we wrześniu 1939 roku nastąpił w wielu miejscach, to właśnie Westerplatte bronione przez Sucharskiego i jego żołnierzy stało się symbolem wojennego bohaterstwa, ale i przestrogi, że to właśnie tu zaczął się najstraszniejszy konflikt w dziejach.

7 września 1939 - kapitulacja Westerplatte. Andrzej Drzycimski: “Pokonali propagandę Hitlera”

KawiatSucharski
Kwiaty w rocznicę śmierci majora z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz tradycyjnie złożyły też delegacje Muzeum Gdańska, Europejskiego Centrum Solidarności. Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak zapaliła lampkę, którą postawiła przy krzyżu, obok trumny ze szczątkami majora Sucharskiego 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku na Westerplatte

- Chylimy nisko głowy, by oddać hołd obrońcom Westerplatte, obrońcom Poczty Polskiej, więźniom Victoriaschule, przymusowym robotnikom Stoczni Gdańskiej... Czynimy tak na znak pamięci o wszystkich ofiarach żołnierskich i cywilnych tej wojny - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Bezpłatne autobusy z 10 dzielnic zawiozą wszystkich na uroczystości na Westerplatte

- Jak pamiętamy z historii, major Sucharski napisał w swoich pamiętnikach, że chciałby jako osoba wierząca leżeć pod krzyżem - mówił ksiądz Ludwik Kowalski proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku podczas uroczystości złożenia kwiatów w krypcie kościoła świętej Brygidy w Gdańsku. - Niestety tak się poukładało, że w czasach socjalizmu, gdy jego szczątki sprowadzono do Polski, zamiast krzyża na jego grobie postawiono czołg. Ten krzyż wrócił na Westerplatte, szczątki majora Sucharskiego też tam spoczną niebawem tak, jak sobie tego zażyczył. 

Kwiaty w rocznicę śmierci majora z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz i przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarczak tradycyjnie złożyły też delegacje Muzeum Gdańska, Europejskiego Centrum Solidarności.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna