• Start
  • Wiadomości
  • "Historyczny" festyn na Chełmie. W sobotę zajrzyj do Szańca Jezuickiego

"Historyczny" festyn na Chełmie. W sobotę zajrzyj do Szańca Jezuickiego

Rada Dzielnicy Chełm zaprasza mieszkańców na imprezę pod hasłem: "W obronie Gdańska". Odbędzie się ona w godz. 14.00 - 16.00 w miejscu dość nietypowym, i dość mało znanym wielu gdańszczanom, a mianowicie na terenie Szańca Jezuickiego. Przygotowano sporo atrakcji. Zajrzyjcie tam koniecznie.
16.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zajrzyjcie w sobotę do Szańca Jezuickiego. Pojawią się tam m.in. rekonstruktorzy ze stowarzyszenia Garnizon Gdańsk
Zajrzyjcie w sobotę do Szańca Jezuickiego. Pojawią się tam m.in. rekonstruktorzy ze stowarzyszenia Garnizon Gdańsk
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Co będzie się działo w sobotę na terenie zabytkowego szańca?

Na miejscu pojawią się m.in. rekonstruktorzy ze stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Zaplanowano więc prezentację mundurów i musztry gdańskich wojsk miejskich z XVIII wieku i pokaz działania replik broni czarnoprochowej. Będzie można też przekonać się, jak wyglądała moda "cywilna" epoki, a nawet ówczesny gabinet chirurga i jego praca. Pojawi się też artyleria forteczna. W sobotę będzie można także zobaczyć, jak wyglądały walki o Chełm w XVIII wieku - będzie to więc świetna lekcja historii dla młodszych i starszych. Na terenie szańca będzie dużo huku, ale też dobrej zabawy i kolorów.

Wszystko to zaplanowano w sobotę, 17 września, w godz.14-16, na terenie Szańca Jezuickiego, przy ul. Kolonia Anielinki 1A.

Gdzie w Kokoszkach budowano tzw. poniatówki? Dowiesz się podczas spaceru

Zabytkowy Szaniec Jezuicki w Gdańsku

Szaniec Jezuicki, nazywany też Fortem Jezuickim, to zabytkowy fort trapezowy. Założony został przez Prusaków, na krawędzi wysoczyzny nad Starymi Szkotami. Budowano go w latach 1829-1867. Do dzisiaj świetnie zachowały się tu kaponiery, piwnice i otwory strzelnicze. Od 1968 r. jest on wpisany do rejestru zabytków.

Szaniec Jezuicki znajduje się na terenie dwóch dzielnic: Chełmu oraz Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec, przy ul. Kolonia Anielinki. Od kilku lat zabytkiem opiekują się członkowie stowarzyszenia motocyklowego "Cruiseriders North". Za ich sprawą wokół i w samym obiekcie sporo się dzieje.

Stowarzyszenie dba też na co dzień o to miejsce. Wykarczowano w swoim czasie zalegające pnie i krzewy, oraz udrożniono suche fosy, dzięki czemu można się po nich bezpiecznie poruszać. Regularnie koszona jest trawa. Powierzchnia szańca to około 10 tys. metrów kw.

Szaniec Jezuicki znajduje się przy ul. Kolonia Anielinki 1A
Szaniec Jezuicki znajduje się przy ul. Kolonia Anielinki 1A
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Na terenie tego zabytku, przed wybuchem pandemii, organizowano już imprezy dedykowane nie tylko społeczności motoryzacyjnej, ale wszystkim mieszkańcom Gdańska. Stowarzyszenie współpracowało w tym zakresie z radami dzielnic Oruni i Chełmu, a efektem tego były m.in. pikniki dla gdańszczan oraz imprezy artystyczno-muzyczne. Na terenie Szańca Jezuickiego odbywały się także imprezy dedykowane wyłącznie dla motocyklistów, w tym integracyjne i tematyczne.

To stowarzyszenie przygotowało także atrakcje na najbliższą sobotę.

Wystawa o polskim sporcie w Wolnym Mieście Gdańsku

Rekonstruktorzy są już dobrze znani gdańszczanom

Garnizon Gdańsk (Garnison Danzig) to stowarzyszenie skupiające ludzi, którzy od lat poświęcają własny czas i pieniądze, by kultywować tradycje XVIII-wiecznego Gdańska. Do środowiska tego należą zarówno panowie, jak i panie, które dla ubarwienia miejskich uroczystości występują w strojach z epoki. Garnizon Gdańsk słynie m.in. z widowiskowej zmiany warty, która inscenizowana jest co roku, dla upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Można ich też zobaczyć m.in. na paradach 11 Listopada i w Nowy Rok, a także podczas oficjalnego rozpoczęcia Jarmarku Św. Dominika.

Członkowie stowarzyszenia odtwarzają między innymi żołnierzy garnizonu Gdańsk, kaprów królewskich, francuski Regiment de Perigord, oddział piechoty cara Piotra I. W głównej mierze skupiają się jednak na rekonstruowaniu życia codziennego gdańszczan sprzed wieków.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę